Skrýt menu

Zobrazit menu

Vychytané hodinky pre športovcov

Vychytané hodinky pre športovcov   24. 09. 2018

Hodinky zatiaľ nenahradili v našich životoch smartfóny. Pre mnohých z nás sú ale čoraz atraktívnejšími pomocníkmi, keďže nám uľahčujú komunikáciu a spracovávanie informácií počas celého dňa. Iba málo z týchto zariadení však pridáva také funkcie, ktoré smartfón nezvláda, resp. ich nezvláda na takej vysokej úrovni. Garmin Fenix 5X však do tejto kategórie určite patria a svojou všestrannosťou zmetú množstvo konkurencie zo stola.

 

Precíznosť, elegancia, funkčnosť

 

Garmin Fenix 5X sú veľké hodinky. V skutočnosti sme ale očakávali, že budú oveľa väčšie, a v podstate nás svojimi rozmermi milo prekvapili. Je veľmi jednoduché si na ne zvyknúť a počas nosenia ich už po malej chvíľke prestanete vnímať. Dokonca neprekážajú ani pri športovaní. Sú ale dostatočne veľké na to, aby sme si ich zložili z ruky pri písaní tejto recenzie. Počas bežného dňa a chodenia hore-dolu sme však ich prítomnosť takmer vôbec nepociťovali.

 

Model 5X, ktorý sme testovali, má ciferník s priemerom 51 mm a hrúbkou 17,5 mm. So silikónovým remienkom, s ktorým sme zariadenie testovali, sa hmotnosť hodiniek dostane na úroveň 98 gramov. To síce nie je najmenej, no vďaka robustnej konštrukcii naozaj túto hmotnosť pri nosení nebudete veľmi pociťovať.

 

Dizajn hodiniek je určite zaujímavý. Tí z vás, ktorí sa s hodinkami série Fenix už stretli, nebudú prekvapení. Ak ste ale zvyknutí na menšie náramky či hodinky so systémom Android Wear, budete možno ohúrení.

 

Dominantou je displej. Ten má priemer 1,2″ a rozlíšenie 240 x 240 pixelov.

 

Ide o zaujímavý translfektívny panel s technológiou Memory-in-pixel (MIP). To má hneď niekoľko výhod, no tou najväčšou je určite nízky dopad na batériu.

 

Displej ponúka aj šikovné podsvietenie, ktoré ale počas dňa nebudete vôbec potrebovať. Čitateľnosť na slnku je dokonalá a nikdy sme pri používaní nemali problém s tým, že by sme na displej nevideli. Ten je neustále aktívny, a tak ho netreba nijako prebúdzať či inak aktivovať. Akonáhle ale stlačíte niektoré z tlačidiel, displej sa rozsvieti.

 

Tlačidiel je päť. Znovu ide o vlastnosť, ktorá fanúšikov značky Garmin neprekvapí, no ak ste podobné hodinky v ruke ešte nedržali, budete prekvapení a možno budete mať aj trošku chaos. Navigácia v systéme od Garminu nie je na prvý pohľad úplne intuitívna, no rýchlo si ju osvojíte. Naľavo sa nachádzajú tri tlačidlá. Horné slúži na rozsvietenie displeja, zvyšné dve na navigáciu hore/dolu v menu. Dlhým podržaním stredného tlačidla na ľavej strane sa otvoria nastavenia hodiniek.

Napravo potom nájdeme ďalšie dve tlačidlá. Veľké výberové tlačidlo hore je označené červeným akcentom, ktorý naznačuje, že ide o najdôležitejšie tlačidlo na hodinkách. Nižšie sa nachádza tlačidlo „Späť“, ktoré počas sledovania športových aktivít slúži na zaznamenanie kola.

Vodeodolnosť

Konštrukcia hodiniek je vyrobená z kvalitného kovu a hodinky sú aj vďaka tomu extrémne odolné. Model Fenix 5X má aj zafírové sklíčko, ktoré zabráni škrabancom a ešte viac predĺži životnosť hodiniek. Okrem toho zvládnu hodinky ponorenie vo vode do hĺbky až 100 metrov, takže sa na ne môžete spoľahnúť prakticky kedykoľvek.

Na spodnej strane sa potom nachádza veľký skener srdcového tepu a konektor pre nabíjanie. Ten prešiel zmenou a pre nabíjanie nie je potrebný stojanček, stačí pribalený kábel, ktorý sa pripája priam ku konektoru. Ten je rozumne zapustený do konštrukcie hodiniek, a tak sa priamo nedotýka ruky pri nosení.

 

V sumáre môžeme skonštatovať, že Garmin Fenix 5X sú hodinky skôr pre mužov s veľkou rukou. Pre ženy je určená menšia verzia Fenix 5S so 42mm ciferníkom. Ak máte ale väčšiu ruku, nosenie týchto hodiniek nebude pre vás problémom. Vyzerajú veľmi dobre, sú spracované priam majstrovsky a po konštrukčnej stránke prakticky nemajú chybu. Potešia responzívne tlačidlá, ktoré oceníte najmä pri športovej aktivite, kde majú oproti dotykovému displeju jasnú výhodu. Nechýba dokonca ani možnosť rýchlo vymeniť náramok pomocou jednoduchého systému.

 

Systém a funkcie – všetko, na čo si pomyslíte

 

A to myslíme doslova. Či ste aktívny športovec, alebo si iba rekreačne zabehnete, alebo nešportujete vôbec, hodinky majú skutočne fantastickú výbavu. Okrem sledovania rôznych aktivít ale potešia aj bohatou výbavou pre pripojenie k telefónu, vďaka čomu ich oveľa viac využijete aj počas bežného dňa.

Poďme na to ale postupne. V prvom rade hodinky zaujmú obrovskou porciou senzorov. Nájdeme tu výškomer, kompas, barometer, gyroskop, akcelerometer a dokonca aj teplomer. Ako pri každých prémiových inteligentných hodinkách, ani tu nechýba GPS. Samozrejmosťou je aj spoľahlivý skener srdcového tepu, ktorý je neustále aktívny a v priebehu dňa tak vyhodnocuje vašu aktivitu.

To ale nevyužijete iba na sledovanie vašej polohy v aplikácii, ale aj priamo na hodinkách. Tie totiž prichádzajú so špeciálnymi mapami, ktoré sú dokonale prispôsobené a skutočne veľmi využiteľné. Potešia sa najmä športovci, ktorí si priamo v systéme hodiniek budú môcť naplánovať trasu a dokonca im hodinky trasu naplánujú aj automaticky po zadaní požadovanej dĺžky. Dobrou správou je, že GPS funguje skutočne expresne rýchlo a aj načítavanie máp je veľmi promptné. To je veľký rozdiel oproti mnohým iným hodinkám s funkciou GPS, kde lokalizácia často trvá skutočne dlho.

Čo všetko dokážu hodinky sledovať?

Samozrejmosťou je krokomer, odhadovaný počet spálených kalórií či sledovanie spánku. Nájdeme tu ale aj počítadlo zdolaných poschodí, zdolanú nadmorskú výšku, prejdenú vzdialenosť, merač času v najvyššej aktivite a mnohé ďalšie merania, ktoré môžete použiť pri analýze vášho tréningu, ale aj bežného dňa.

Hodinky tiež dokážu sledovať niekoľko desiatok rôznych športov a vyhodnocovať údaje na základe toho, o aký typ pohybu sa jedná. Okrem klasického behania či bicyklovania tu nájdete možnosť sledovať aj športy ako veslovanie, veslovanie vo vnútri, bicyklovanie na stacionárnom bicykli či plávanie alebo golf. Funkcií je naozaj nespočetné množstvo a drvivá väčšina športovcov nájde pre hodinky Garmin Fenix 5X skvelé využitie.

Hodinky Garmin Fenix 5X ponúkajú špeciálnu porciu funkcií pre bežcov a golfistov. Pri behu môžete sledovať rôzne typy údajov vrátane dynamiky behu, prejdenej vzdialenosti a tempa, ktoré sú kalkulované na základe údajov z GPS a mnohé ďalšie. Golfisti sa potešia mnohým vychytávkam vrátane zobrazovania digitálneho skóre, zobrazovania greenu, zobrazovania prekážok a množstva ďalšieho.

Okrem fitness funkcií ale využijete aj inteligentnú časť hodiniek po prepojení so smartfónom. Vďaka tomu sa na displeji budú zobrazovať upozornenia z chatovacích aplikácií, hlásenie o prichádzajúcich hovoroch a tiež môžete prostredníctvom hodiniek ovládať hudbu na smartfóne. Nás veľmi potešila aj podpora zobrazovania notifikácií z aplikácie WhatsApp, ktorú aktívne využívame a hodinky nám toto používanie výrazne uľahčili. Nechýba zobrazovanie udalostí z kalendára či aktuálneho počasia. Prepojenie s telefónom funguje štandardne cez Bluetooth a musíme skonštatovať, že spárovanie zariadenia bolo bezproblémové a nestretli sme sa ani so žiadnymi výpadkami či zaváhaniami.

Výdrž batérie aj pre náročných

Čo sa týka výdrže batérie v hodinkách, aj v tomto smere excelujú. Výrobca udáva nasledovné hodnoty – pri využívaní Smart módu s pripojením k telefónu a zapnutou funkciou merania srdcového tepu majú hodinky vydržať 12 dní. Pri aktívnom využívaní GPS spolu s meraním tepu majú zvládnuť 20 hodín a pri používaní módu UltraTrac majú zvládnuť 35 hodín bez merania srdcového tepu.

My môžeme bez problémov potvrdiť minimálne prvé tvrdenie. 12 dní na jedno nabitie bez nadmerného používania GPS zvládnu hodinky ľavou zadnou, my sme sa po týždni takéhoto používania dostali na úroveň 50 % a ďalších 5 dní by sme určite zvládli bez problémov. Rovnako tak pri používaní GPS boli výsledky v súlade s udávanými hodnotami a po hodine aktívneho používania GPS nám úroveň nabitia batérie klesla približne o 5 %.

Vďaka tomu hodinky budete nabíjať skutočne iba sporadicky. Pri bežnom používaní a niekoľkých sledovaných behoch či prechádzkach sa poľahky dostanete na týždňovú výdrž. Ak patríte medzi aktívnych športovcov, hodinky tiež nebudete musieť nabíjať každý deň ale nanajvýš dvakrát za týždeň. Zároveň vydržia napríklad aj celodennú túru či stredne náročný turistický víkend. Skrátka, na Garmin Fenix 5X sa po tejto stránke budete môcť bez problémov spoľahnúť.

Záverečné zhrnutie

Garmin Fenix 5X sú bez akýchkoľvek pochýb jedny z najlepších inteligentných hodiniek pre športovcov. Okrem toho ale disponujú aj základnými Smart funkciami, vďaka čomu ich nosenie oceníte počas bežného dňa keď nešportujete. Ich najväčšie výhody sú ale v množstve športov, ktoré dokážu zaznamenávať, ako aj v množstve senzorov, ktorými disponujú.

 

To by ale pre titul najlepších inteligentných hodiniek nestačilo. Garmin Fenix 5X sú totiž do najmenších detailov dotiahnutým zariadením. Od praktického displeja, užitočných tlačidiel, cez ľahko vymeniteľné remienky až po prepracovanú aplikáciu. Nechýba im prakticky nič, čo väčšina z nás využije a naopak, ponúkajú toľko funkcií, že prakticky nikto nevyužije všetky. Ich jedinou a najväčšou nevýhodou je cena. Tá je na úrovni okolo 700 EUR, za čo si kúpite aj najlepší telefón na trhu. Na druhej strane, hodinky ponúkajú takú porciu funkcií, že drvivú väčšinu konkurencie nechávajú ďaleko za sebou. A aj tá konkurencia často nie je najlacnejšia. Ak to so športovaním myslíte vážne a môžete si hodinky dovoliť, určite vám Garmin Fenix 5X môžeme vrelo odporučiť. 

 

Plusy

+ Spracovanie

+ Funkcie

+ Výdrž batérie

+ Smart funkcie

+ Doplnky stiahnuteľné z obchodu

+ Ľahko vymeniteľné remienky

 

Mínusy

– vyššia cena, ALE u nás ich máte za výhodnú cenu, LEN ZA 599,00 EUR ! ! !


Produkt nájdete na tomto odkaze