Skrýt menu

Zobrazit menu

Smarthphone zabezpečný ako trezor, vírusy nebudú mať žiadnu šancu!

Smarthphone zabezpečný ako trezor, vírusy nebudú mať žiadnu šancu!   28. 09. 2018

Šikovné telefóny, sú v dnešnej dobe bez nadsázky lovnou zverou. Často na nich cielia kyberzločinci a tiež najrôznejšie vírusy. Poradíme, ako môžete svoje zariadenie chrániť.

 

Nedávna analýza antivírusovej spoločnosti ESET prezradila, že chytré telefóny chráni pred útokom škodlivých programov len približne polovica užívateľov. Pritom práve smartphony bývajú najčastejšie používaným zariadením pre prístup k internetu, kde zločinci číhajú.

 

Počet hrozieb neustále rastie

 

Malý podiel chránených mobilov ostro kontrastuje s rastom kybernetických hrozieb zacielených na tablety a šikovné mobilné telefóny. Ide napríklad o vydieračské aplikácie a trójske kone zamerané na operačný systém Android.

 

S ohľadom na vyššie uvedené zrejme nie je potrebné zdôrazňovať, že zabezpečenie smatphonov nie je dobré podceňovať. Bez antivírusov tak nemá bežný používateľ prakticky žiadnu šancu si všimnúť, že bol jeho mobil infikovaný. Každý dobrý tablet a telefón, a pochopiteľne aj počítač, by tak mal byť vybavený bezpečnostným softwarom, ktorý bude všetky hrozby kontrolovať.

 

Antivírus by mal byť samozrejmosťou aj na klasických počítačoch. Je potrebné podotknúť, že návštevníci dokážu v počítači alebo v mobile odhaliť špeciálne programy. Ide napríklad o aplikácie, ktoré sa sústredia prednostne na špionážny software a hľadanie trójskych koňov.

 

Aplikácia, ktorá sa stará o užívateľa

 

Veľmi dobrá aplikácia, ktorá sa stavia do cesty mobilným vírusom a ďalším útokom, je ESET Mobile Security. Nejde len o antivírus, ale o sofistikovaný nástroj, ktorý dokáže fakt veľa. Produkt obsahuje antivírus, SMS/MMS Antispam, upozornenie v prípade krádeže mobilného zariadenia, vzdialené blokovanie či zmazanie dát a GPS lokalizátor.

 

Vedľa silného antivírusu, ktorý ochráni mobilný telefón alebo tablet pred všetkými typmi kybernetických hrozieb vrátanie vydieračských vírusov z rodiny ransomwarov, vďaka rezidentnej antivírusovej ochrane ponúka tento produkt tiež aj funkciu Anti-Theft pre nájdenie strateného zariadenia (aktivuje GPS v telefóne na diaľku), blokáciu smartphonu na diaľku prostredníctvom webového portálu alebo vzdialené vymazanie všetkých dát, aby sa k nim zlodej nedostal.

 

Vhod môže byť aj zámok aplikácií, vďaka ktorému je možné blokovať PIN kódom alebo odtlačkom prstov spustenie konkrétnych aplikácií. To sa hodí v prípade, keď v telefóne uchovávate dôverné informácie alebo svoje zariadenie požičiavate ratolestiam či kamarátom.

 

ESET Mobil Security je vhodný pre operačný systém Android 2.0. a vyššie, ale aj pre Symbian a Windows Mobile 5.0., 6.0., 6.5.