Vážený zákazník,

Z technických dôvodov nie je možné objednávať tovar na našom webe.

Informácie o Vašich objednávkach, faktúrach a dobropisoch Vám poskytneme na info@shark.sk

Reklamácie tovaru zakúpeného v Shark Computers môžete uplatniť v týchto strediskách.

Za prípadné komplikácie sa ospravedlňujeme.

Skrýt menu

Zobrazit menu

HP Spectre 13 – detailný pohľad

HP Spectre 13 – detailný pohľad

Ako sa žije so super tenkým notebookom, ktorý má len USB-C porty?

Zamenili sme náš ASUS ZenBook za HP Spectre 13 v úlohe hlavného pracovného notebooku. Rozmerovo sú to takmer identické stroje. Ak teda nemáme na mysli detaily vhodné skôr do technických výkresov ako pre bežné oko smrteľníka.

O tomto notebooku sme už písali. Teraz sa zameriame na naše skúsenosti a dozviete sa, ako notebook používame.

Strih videa

Prvé, čo sme si všimli, bol výkon. Hneď na úvod musíme poznamenať, že Intel Core M procesory sú veľmi dobrý nápad, no nie sú také výkonné ako klasické Core i procesory. Tiež už treba chladiť a aj Spectre sa občas ozýval svojím ventilátorom. Výkon však bol neporovnateľný. Akoby sme presedlali z kancelárskeho stroja na herný. A to sa bavíme o bežnej kancelárskej práci. Na „emkovom“ procesore postriháte video. Treba v náhľadoch zvoliť 1/4 kvality a dá sa to. Na „bežnom“ procesore môžete ísť na 1/2 zobrazenia kvality náhľadu. To je strih videa. Konverzia 8-minútového videa trvá približne 22 minút. Akonáhle začnete na počítači robiť niečo iné, čas dokončenia konverzie sa vyšplhá aj na dvoj až trojnásobok.

Surfovanie po internete

Aj keď sme uvádzali, že rozmery, najmä na hrúbke sú možno „kozmetické“, je to poznať. Na Spectre 13 sa pracuje naozaj veľmi dobre. Svoj podiel má na tom aj tichá a podsvietená klávesnica. Pri bežnej kancelárskej činnosti nie je notebook vôbec počuť, ventilátor sa ozve až pri vyššom zaťažení. Napríklad pri práci s obrázkami alebo pri väčšom počte kariet internetového prehliadača. Surfovanie na internete je jednou z prvých oblastí, kde si všimnete nárast výkonu. Nie je tajomstvom, že Chrome už nevie čo od dobroty a len pri zapnutí jedného okna si zoberie takmer 500 MB pamäte. Pri dvoch kartách s obsahom a aplikáciou Keep na poznámky sa dostanete takmer na 1 GB. Je prirodzené, že Core M procesor má čo robiť a mierne trhané rozhranie budete pociťovať bežne. Aplikácie aj systém sú stále náročnejšie a Core M procesory sú výkonovo na hrane. Plynulý chod bude každých 6 mesiacov vývoja aplikácií a aktualizácií systému na rôzne novinky skúškou vytrvalosti pre tento typ CPU. Aj preto sa nám na HP Spectre 13páčilo, že je to výkonný stroj. Nepotrebuje byť za každú cenu nehlučný. To väčšinu prevádzky aj tak je. Ak ale potrebujete, dostanete maximálny výkon.

Zahrievanie

Na internete sa objavili ohlasy o veľkom zahrievaní tohto notebooku. Je pravda, že tenké telo zároveň slúži na odvod tepla a zadná zlatá časť je priamo navrhnutá na tento účel. Z našich testov si ale nemyslíme, že ide o kritické zahrievanie. Je pravda, že zadná hrana v podobe zlatého pásu dosahuje teploty do 50 °C, no v praxi s ňou nebudete mať žiadny kontakt. V režime práce na stole sa jej dotýkať nepotrebujete, až na výnimky v podobe pripájania zariadení do USB-C konektora. V režime práce na kolenách vo výsledku nebudete mať taký kontakt s plochou, ako by sa mohlo javiť. Preto sú z nášho pohľadu a praktických skúšok výkriky o nadmernom prehrievaní neopodstatnené.

Porty USB-C

Najtenší notebook na svete, no stále vám z neho bude trčať takáto redukcia

Najnovšie porty, to je hlavná vec, okolo ktorej sa celý notebook točí. Nájdu sa aj odporcovia, ktorí budú tvrdiť, že k zariadeniu takmer nič nepripojíte. Sčasti je to pravda. HP však potrebovalo umiestniť konektory, ktoré sa do tela zmestia. Zvolil teda najnovšie a do balenia notebooku pridal redukciu z USB-C na USB 3.1 port typu A. Teda taký, do ktorého zasuniete aktuálne USB zariadenia. Základom je ale kúpiť si USB-C myš alebo myš s Bluetooth pripojením. V našom prípade sme použili bezdrôtovú myš s Nano USB konektorom. Tým sme si jedinú redukciu zablokovali a v prípade potreby pripojiť flash disk sme museli nejaký čas ovládať notebook touchpadom. Ak si ale kúpite odpovedajúcu myš, prestanete tento problém registrovať. Občas nám chýbala čítačka SD kariet.

Finálny pohľad

Spectre 13 toho veľa nemá. Avšak je to netradičný notebook, ktorý vám vo výsledku ukáže, že toho ani veľa nepotrebujete. Všade máte Wi-Fi, je tu dosť veľký disk aj na dáta, je to rýchly stroj aj na menší strih videa a zároveň je veľmi dobre prenášateľný. Kto potrebuje, redukcie si dokúpi. Nevýhodou je potom kritikmi oprávnené používanie redukcií. Máte síce najtenší notebook na svete, no trčia z neho rôzne kábliky a škatuľky, aby ste pripojili to, čo k bežnému notebooku aj bez toho. Záleží len na vás, vašom štýle práce a na tom, čo od notebooku očakávate.

Zdroj: TOUCHIT (autor: Michal Reiter)