Skrýt menu

Zobrazit menu

Do kancelárie to najlepšie: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

Do kancelárie to najlepšie: Test notebooku HP Elitebook 830 G5   30. 08. 2018

 

  • HP sa u nového Elitebooku snaží o nadštandardnú výbavu
  • notebook kladie dôraz na videokonferenciu vo firemnom prostredí
  • unikátny displej vie obmedziť čitateľnosť zboku

Rozdiel medzi domácim a podnikovým notebookom nie je vidieť na prvý pohľad. Bežne by ste pri pohľade na nový podnikový Elitebook od HP ľahko zamenili za Pavilion pre domácnosti. Skvelá výbava vás ale okamžite presvedčí, že vyššia cena tu má opodstatnenie. Notebook sa môže pochváliť aj vychytávkami, ktoré u žiadnej konkurencii nenájdete.

 

Klávesnica skvelá, ale s miernymi nedostatkami

 

Podnikový stroj by mal minimálne ponúknuť odolné telo, pohodlnú klávesnicu, matný displej a jednoduchý servis. Toto všetko tento notebook spĺňa. Notebookom HP ale pravidelne kritizujeme klávesnicu – tmavé čísla a písmená na striebornej klávesnici po zapnutí podsvietenia splynú vždy s povrchom kláves – podnikoví zákazníci ale dostanú na Elitebooku výborne čitateľnú čiernu klávesnicu s bielo podsvietenými popiskami. Ku klávesnici ale aj tak máme pripomienku.

 

V novej generácii chýba klávesa Insert, tri nové samostatné funkčné klávesy slúžia pre Skype for Business. Popravde by sme mali radšej tlačidlo Insert než ukončenie Skype hovoru. Pokiaľ chcete stisnúť Insert, musíte využiť skratku Fn+E, ktorá nie je na klávesnici označená.

Aby sa sused vo vlaku nepozeral

 

Domáci zákazníci dostanú pridelený lesklý displej, podnikoví majú príjemný matný. Práve displej je unikátny. Pri bežnom pohľade vyzerá ako normálny displej, ale s trochu menšími pozorovacími uhlami. Stisknutím tlačidla na klávesnici ale môžete prepnúť displej do privátneho režimu, keď sa jeho uhly významne zmenšia, a pri prekročení približne 30 stupňov zboku uvidíte len šedý nekontrastný obraz.

 

U iných notebookov si musíte pre pocit súkromia dokupovať nie veľmi pekné doplnkové fólie, tam stlačiť tlačidlo a sused vo vlaku možno odhadne, čo práve robíte, ale políčka v tabuľke určite neprečíta.

 

Pre prihlasovanie sa do počítača si tiež môže podnik vybrať z niekoľkých možností. Samozrejme nechýba čítačka odtlačkov, nad displejom leží 3D kamera pre rozpoznávanie tváre a na boku je skrytá čítačka čipových kariet. Podobné čítačky na podnikových strojoch vidíme už dlho, získavame tak nové využitie aj pre nové občianske preukazy.

 

Dok aj Thunderbolt

 

Podnikové stroje tiež musia dbať na dodržiavanie tradic. Výrobcovia držia jednotnú platformu, aby sa pri výmene notebookov za novú generáciu nemuselo meniť všetko, už nakúpené príslušenstvo. Preto nová generácia Elitebook 830 G5 zachováva bočný dokovací konektor aj klasický napájací adaptér. Pokiaľ ale budete chcieť radšej moderné USB-C, nič vám nebráni. Konektor Thunderbolt 3 zvládne napájanie notebooku, aj pripojenie výstupu videa. Tradičný objemový dok ale stále ponúka zamknutie notebooku k stolu, aby ho nikto nepovolaný neodniesol.

 

Pre skutočne konzervatívnych užívateľov potom okrem bežného kvalitného touchpadu leží v klávesnici aj trackpoint. Chýba mu ale tretie tlačidlo alebo akcia pri stlačení. Vie len hýbať kurzorom a spolieha sa na dve tlačidla nad touchpadom. Lenovo vo ThinkPade trackpointy stále vylepšuje, čiže sa zdá, že čas zamrzol pred desiatimi rokmi. Popravde ale trackpoint nijak neprekáža, ak ho nechcete používať.

 

Reproduktory pre hlas

 

Od podnikového stroja čakáme aj dostatočnú ponuku konektorov. Aj u tak malého stroja preto nechýba drôtová sieť, plnohodnotný HDMI konektor alebo dve klasické USB. Potom tu ešte nájdete zmieňovaný USB-C s podporou Thunderbol 3, slot SIM pre vstavaný 4G modul, čítačku čipových kariet a samozrejme slúchadlá.

 

Na podnikový stroj dostanete prekvapivo hlučné reproduktory, ktorým ale vcelku chýba dolná frekvencia a nič na tom nezachrání ani logo Bang Olufsen. Sústredí sa predovšetkým na čitateľný prednes reči v priebehu videohovoru.

 

Notebook samozrejme poháňa aktuálny štvorjadrový Core i7-8550U a rýchle SSD doplňuje 8 GB DDR4 pamäť. Celkový výkon je trochu slabší než u aktuálneho Thinkpadu T480, ale nie je to také zásadné, aby ste kvôli tomu menili značku. Porovnateľná je ale výdrž, keď Elitebook 830 G5 spoľahlivo prekoná osemhodinový pracovný deň.