Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

To najdôležitejšie o nových procesoroch AMD Richland (18.06.2013)

Intel len nedávno uviedol svoju novinku na poli desktopových procesorov a už mu na krk dýcha rival z AMD. Do priameho súboja sa pustia na nadchádzajúcej výstave Computex. Ešte predtým ako vkročia do ringu vám však prinášame pohľad na to, s akými kartami v rukáve sa do seba pustia. Haswell sme vám ukázali nedávno, dnes je rad na novinke od AMD.

Haswell je kódové označenie procesorov Core 4. generácie. AMD prichádza zas s desktopovými procesormi Richland, ktoré predstavujú APU 3. generácie. Hneď v úvode však treba uviesť, že Richland nie je až takou horúcou novinkou. Ide o vylepšenú architektúru Trinity, ktorá je už dobre známa. Vylepšenia si kladú za cieľ priniesť hlavne vyšší výkon a to pri zachovaní veľmi prijateľnej ceny, ako to už býva v prípade AMD zvykom. Skutočnej novej generácie, ktorej základom bude procesorová architektúra Steamroller, sa dočkáme až koncom roka.
Nemusí vás však odradiť, že hovoríme „len“ o akomsi evolučnom medzistupni. Prichádzajúce procesory rozhodne majú čo ponúknuť a ak patríte medzi fanúšikov AMD a zvažujete prechod na novšie
železo", môžu vás nasledujúce riadky osloviť. Mnohé zahraničné zdroje sa zhodujú v jednom bode: zmeny sú malé. Ako sa však často ukazuje, aj malé zmeny môžu priniesť výraznejší rozdiel a splnenie cieľov. Výkon narástol, cena je dobrá a spotreba zachovaná, pozrime sa však na Richlandy bližšie. Na trhu sa nachádza šestica nových modelov a celkovo AMD v tejto modelovej rade počíta s procesormi A4, A6, A8 a A10. Pokryje tak celú škálu desktopových procesorov od jednoduchších po najvýkonnejšie. Zaujme však hlavne pätica procesorov.

Aktuálna ponuka a ceny nových AMD Richland procesorov na našom e-shope.


Vrcholom je A10-6800K. Ide o štvorjadrový a dvojvláknový procesor s maximálnou frekvenciou 4,40 GHz a základnou frekvenciou na úrovni 4,10 GHz. Podporuje pamäťové moduly s maximálnou frekvenciou 2 133 MHz, čo sa hodí najmä grafickému jadru. Označenie K dáva najavo, že čip je možné ľahko pretaktovať a nemá uzamknutý násobič. Grafická časť stojí na základe Radeon HD8670D. Procesor má udávané TDP 100 W. Na rovnakom grafickom základe funguje aj A10-6700, ktorý pracuje na frekvencii maximálne 4,30 GHz a jeho TDP je len 65 W.

Strednou cestou je dvojica štvorjadier z rodiny A8. A8-6600K pracuje maximálne na frekvencii 4,20 GHz a jeho základ je 3,90 GHz, TDP udáva na úrovni 100 W. Slabším je A8-6500, ktorý
dá" maximálne 4,10 GHz a v základe 3,50 GHz. Udáva TDP 65 W. Grafická časť oboch procesorov je postavená na Radeon HD8570D s 256 Radeon jadrami.

Najslabším z ponúkaných procesorov je AMD A6-6400K. Ide o dvojjadrový procesor, ktorý pracuje na maximálnej frekvencii 4,10 GHz a v základe na 3,90 GHz. Disponuje 1 MB cache a podporuje pamäťové moduly s maximálnou frekvenciou 1 866 MHz. O grafiku sa stará Radeon HD8470D so 192 Radeon jadrami a frekvenciou 800MHz. AMD udáva TDP procesoru na úrovni 65 W.

Aktuálna ponuka a ceny nových AMD Richland procesorov na našom e-shope.

Potešiť vás môže zachovanie spätnej kompatibility, vďaka ktorej môžete procesory osadiť do zaužívanej pätice FM2. Môžete tak využiť nezmenené čipové sady A55, A75 a A85X so základnými doskami. Zaujímavou novinkou je režim s názvom Dual Graphics. V ňom môžete integrovanú grafickú kartu spárovať s dedikovanou grafikou a získať tak prínos v oblasti grafiky. Konkrétne čísla nie je jednoduché získať, keďže sa líšia v závislosti od zvolenej hry.

Oproti predchádzajúcej generácii zaznamenáte značný nárast výkonu. Richland procesory za do vďačia hlavne navýšeniu frekvencie, v niektorých prípadoch o 300 MHz v porovnaní s predchodcom. Podľa AMD je dokonca A10-6800K rýchlejší ako Core i5 3470. Výkon grafického riešenia je závislý od priepustností pamätí. Čím vyššia frekvencia, tým lepšie pre vás. Optimalizácia energetickej náročnosti sa podpísala na tom, že pri vyššom výkone sú tieto čipy energeticky menej náročné ako predchodcovia. Bližšie informácie sa dozviete z priložených grafov.

Richland je skutočným medzistupňom. Vylepšuje už známe procesory Trinity a vo svojej cenovej hladine ide o procesory, ktoré stoja za zváženie. Prináša niekoľko šikovných vylepšení a zvyšuje výkon procesorovej aj grafickej časti pri znížení spotreby. Ak ale čakáte úplne nové riešenie, musíte si počkať na Steamroller.

Aktuálna ponuka a ceny nových AMD Richland procesorov na našom e-shope. Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články