Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

TITAN vs ARES II: Vojna najvýkonnejších grafík vrcholí? (28.02.2013)

Medzi spoločnosťami Nvidia a AMD (predtým Ati) už roky zúri nekompromisná vojna na poli výroby grafických kariet. Misky váh sa prevažujú z jednej strany na druhú a raz za silnejší výkonnostný koniec lana ťahá jedna spoločnosť, potom zas druhá. AMD sa však s poslednými grafickými kartami Radeon podarilo svojho konkurenta preskočiť, navyše k tomu ponúkli aj zaujímavú cenu. Dalo sa čakať, že NVIDIA si toto nenechá a s odpoveďou na ňu nebudeme musieť dlho čakať.

NVIDIA GeForce TITAN
Pozícia výkonnostného lídra na trhu možno nie je tak dôležitá z hľadiska predaja, ale pre marketing a pozíciu spoločnosti. Koniec koncov, tie najvýkonnejšie karty ani nie sú cielené na predávanie po paletách. Toto je prípad aj najnovšej grafickej karty GeForce Titan. Nového lídra vo výkone, ale aj cene. Za 939EUR tak dostanete najrýchlejšiu jednojadrovú grafickú kartu, ktorú výkonom preskakujú už len SLI riešenia. A nie len to.

Vďaka výborne navrhnutému chladeniu si tento výkon nevyberá svoju daň na teplote a hlavne hlučnosti. Výrobca udáva hladinu hluku len 47dB, čo je priam výborné číslo, ktoré zaručí, že vaše hranie (Čo iné by ste s takouto kartou mohli robiť?) nebude nijak nepríjemne rušené zbytočným hučaním. Túto hodnotu už potvrdili aj prví redaktori, ktorí mali tú česť testovať novú Titan kartu.
Grafická karta GeForce Titan je postavená na čipe GK110 a vybavená 2688 CUDA jednotkami, 48 ROP jednotkami, 224 texture jednotkami a je zložená zo 7,1 miliardy tranzistorov. Výrobná technológia je 28nm a aj vďaka nej sa sypú slová chvály na chladenie. Používa 384 bitovú zbernicu a obsahuje až 6GB VRAM. Jadro karty je taktované na 837MHz, pri Booste 876MHz. Pamäte GDDR5 kmitajú na frekvencii 6008GHz. S týmito číslami sa dostáva o 40-50% pred GTX680, pričom podľa testov zaostáva za GTX690 len o 15%. To sú skutočne úctyhodné parametre.


Táto karta je však celkom slušne pažravá. Výrobca udáva spotrebu 250W. V Idle stave sa PC s touto grafickou kartou dostáva na hodnotu 110W, pri plnej záťaži poskočí rovno na 420W. Umožňuje vám zapojiť ju až v 3xSLI režime. Cena je určená len pre skutočne malú minoritu, ale dôležitý je post výkonnostného lídra. Avšak ak potrebujete poriadne železo na hranie ešte čerstvého akčného skvostu Crysis 3, tak lepší kus aktuálne nenájdete.

ASUS GeForce Titan v našej ponuke


ASUS Rog ARES II - Limitovaná edícia
Ani AMD však so svojimi grafickými kartami nechce zostať pozadu. Nepúšťa sa však do priameho súboja s kartou TITAN. Namiesto toho sa sústredí na úplne iný segment a za cieľ si jej autori položili prekonanie všetkých rekordov v benchmarku 3DMark. A cesta na vrchol vedie cez spoločnosť Asus, ktorá je známa najmä vďaka svojmu špičkovému a výkonnému hardvéru.

Asus ROG ARES II je postavený na duálnom riešení Radeon™ HD 7970 GHz Edition, ktoré sú doplnené masívnou 6GB GDDR5. Toto riešenie tak ponúka výkon, s akým ste sa doteraz ešte asi nestretli. Najznámejší overclockeri sa pustili do testovania dvoch ARES II kariet v CrossFireX zapojení, čoho výsledkom je skóre 283017 v 3DMarku 03. Týmto výsledkom ďaleko prekonávajú všetko, čo sme tu doteraz mali a stanovujú nový rekord vo výsledkoch.

Táto grafická karta je tak o 13% výkonnejšia než referenčná GeForce GTX690 a AMD Radeon 7970 prekonáva až o neuveriteľných 130%. Je tak najvýkonnejšou kartou na trhu a poskytuje dostatok výkonu nie len v súčasnosti, ale má bohatú rezervu aj do budúcnosti. Jadro je taktované na 1050MHz, pri použití Boostu dosahuje frekvenciu 1100MHz. 6GB GDDR5 pracuje na frekvencii 6600MHz a 768-bitovej zbernici. Vďaka tomu dokáže karta simultánne zobrazovať až na 6 displejoch.

Aj napriek tomuto nesmiernemu výkonu je karta stále dvojslotovým riešením a vyniká aj svojim chladením. Čiastočne za to môže 28nm výrobný proces, z výraznej časti za to vďačí však aj novým technológiám. Špeciálne hybridné chladenie v sebe kombinuje prednosti bežného chladenia vzduchom s vodným chladením. Tým sa emitované teplo odvádza čo najďalej, znižuje sa teplota a zvyšuje stabilita. Asus ROG ARES II je tak až o 31°C chladnejšia ako referenčná GeForce GTX690.

Ak by vám však ponúkaný výkon nepostačoval, tak sa s nim nemusíte uspokojiť. Mlžete sa pokúsiť dostať z karty ešte o niečo viac. Možností na to budete mať dostatok. Detailné informácie, monitorovanie v reálnom čase, automatické updatovanie a jednoduchý prístup vďaka GPU-Z. Aj neskúsení používatelia sa teda môžu pokúsiť dostať z karty viac. Cesty pre experimentovanie na poli výkonu otvára jedinečná architektúra, ktorá sa však aj po navýšení výkonu stabilne drží. Výkon si však berie svoju daň na pažravosti karty. Tá si tak vyžaduje až 500W zdroj.

Asus ROG ARES II je plne kompatibilná s novým operačným systémom Windows 8. Samozrejmosťou je podpora rozhrania DX11, maximálne podporované rozlíšenie je 2560x1600 pixelov. Vďaka technológii AMD Eyefinity si môžete výrazne rozšíriť svoj herný zážitok. Technológia AMD HD3D zas zmení váš pohľad na stereoskopický 3D zážitok pri hraní hier a pozeraní filmov vo vysokom rozlíšení. Navyše túto funkciu dokážete skvele využiť aj pri práci založenej na modelovaní 3D modelov. 

ASUS ROG ARES II v našej ponuke Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články