Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIE: Sound Blaster E1 a E3 - Prenosné zosilňovače nie len pre audiofilov (02.04.2015)

Dnes máte neuveriteľné množstvo možností, ako si môžete zvýšiť kvalitu zvuku. Ľudia sa už totiž neuspokoja s tým, čo si doma vybalia z krabice a začnú používať, ale chcú dosiahnuť niečo viac. A výrobcovia tento dopyt veľmi radi pokryjú a tak nám pomerne často predstavujú rôzne väčšie či menšie novinky.

Je mnoho spôsobov ako si môžete vylepšiť zvukovú výstup. Prečo by ste niečo také robili? Telefóny, tablety, notebooky, pokojne aj niektoré prehrávače totiž nie vždy spĺňajú to, čo by ste od nich žiadali. Taktiež slúchadlá nemusia podávať práve najlepší výsledok. Môžete si to zlepšiť na jednej strane pomocou zariadenia ako je externá zvuková karta. A taktiež aj na druhom konci pomocou slúchadlových zosilovačov. Na trhu je ich niekoľko a my sa dnes pozrieme na dva modely od Creative, ktoré sa k nám dostali koncom minulého roka. Jeden je jednoduchší a lacnejší, druhý je jeho opakom.
Creative Sound Blaster E1

Ak chcete lacný audio upgrade, Creative Sound Blaster E1 môže byť presne tým, čo by vás mohlo zaujímať. Do krabičky menšej ako zápalková škatuľka v Creative natlačili USB zvukovku a slúchadlový zosilovač a to vo veľmi príťažlivom prevedení. Použitie čiernych plastov a nevýrazný dizajn vás možno na prvý pohľad nedokážu až tak zaujať, no o to tu ani nejde. Dôležité sú skutočne kompaktné rozmery a taktiež nízka hmotnosť len 25g. Poteší možnosť pripnúť ho na opasok, čo pri jeho váhe ani neucítite.

SB E1 funguje na vlastnom akumulátore, keďže predsa len obsahuje zaujímavé vnútornosti a tie niečo spotrebujú. Papierové údaje hovoria o výdrži až 25 hodín a v skutočnosti sa dokážete dostať veľmi blízko tejto hodnote. Samozrejme však v mnohom závisí od konkrétneho štýlu používania. Nájdete tu len trojicu ovládacích prvkov, aby ste s ovládaním nemali žiadne zbytočné starosti a všetko dokázali ovládať len jedným palcom. Hlasitosť ovládate jednoduchým sliderom. Nie je to najpresnejšie riešenie, no postačuje. Zapínanie a vypínanie má vlastný switch a stav je indikovaný drobnou diodou. Spustenie/zapauzovanie prehrávania sa ovláda samostatným tlačidlom.S E1 môžete navyše aj telefonovať alebo chatovať, keďže obsahuje zabudovaný mono mikrofón. Zvuk z neho vôbec nie je zlý a je pomerne čistý. Oveľa zaujímavejšie sú však možnosti vstupov. Štandardný 3,5mm vstup slúži pre bežný jack, napríklad z telefónu alebo prehrávača, odkiaľ počúvate hudbu. Micro USB vstup slúži na nabíjanie, ale aj ako externá zvukovka napríklad z notebooku. A rovnako ako pri iných Creative zariadeniach, aj tu môžete využiť výhody aplikácie Creative Control Panel pre Windows a Mac, vrátane SBX Pro Studio, čo ešte zlepší výslednú zvukovú kvalitu a dá vám široké možnosti rôznych nastavení.


Výstupy tu nájdete taktiež dva. Jeden pre slúchadlá a druhý je kombinovaný, takže v ňom môžete mať headset, mikrofón ale aj samostatné slúchadlá. Výhodou je, že takto môžete bez problémov počúvať z jedného zdroja hudbu až dvaja. Nedá sa povedať, že pri zosilovaní audia E1 posúval zážitok do HD, no aj tak je výsledok viac než len slušný. Môžete k nemu pripojiť slúchadlá s impendanciou až 600 ohmov, čo je výborná možnosť. Úroveň zlepšenia zvukového zážitku sa samozrejme odvíja od kvality slúchadiel a pri slabších je vyššia. Pri vysokej hlasitosti je však už badať mierny šum.


    Zaujímavé možnosti
    Cena a výkon
    Prenosnosť


     Mierny šum

Creative Sound Blaster E3

E3 je už značne vyšší model a je to badať aj na robustnejšej konštrukcii. Taktiež je aj znateľne ťažší, no nie je to nič, čo by veľmi prekážalo a stále veľmi dobre sadne za opasok. Akurát je už raz tak veľký ako E1. Výhodou je to, že aj keď o zariadení samotnom veľa neviete, už na prvý pohľad vám bude jasné, že z neho dokážete dostať viac a ponúkne vám lepší zážitok. Zdieľa rovnaké základné črty ako E1, no v tom najdôležitejšom sa líši a práve vtedy si obháji svoju výrazne vyššiu cenovku.

Ovládacie prvky sa dočkali výraznej zmeny a pôsobia oveľa lepšie a už je z nich badať dojem hi-end zariadenia. Na jednej strane je štvorica tlačidiel – dve pre ovládanie hlasitosti (presnejšie ako slider pri E1) a dve pre ovládanie prehrávania vpred a vzad. Na druhej strane sú len dve veľké tlačidlá a medzi nimi malá ledka. Jedno slúži na štart/pauzu prehrávania a udvihnutie/zloženie hovoru zároveň. Druhé zas na zapnutie a vypnutie zariadenia, no zároveň umožňuje prejsť do párovacieho režimu.SB E3 totiž okrem štandardu ponúka aj možnosť bezdrôtového pripojenia. Ako prvá sa núka možnosť Bluetooth (kde sa nám však dosah bez rušení nezdal až taký dobrý, najmä vo veľkom dome), no oveľa zaujímavejšie je párovanie pomocou NFC technológie, čo je obrovským plusom. Medzi vstupmi nájdete opäť tradičný 3,5mm port a micro USB port (samozrejme opäť môže zariadenie fungovať aj ako externá zvukovka). Rovnaká ako v prípade E1 je aj dvojica výstupov. No a samozrejme nechýba ani mono mikrofón na čele zariadenia.

Okrem funkcie externej zvukovky plní aj E3 úlohu slúchadlového zosilovača. Opäť si poradí aj s audiofilnými hi-end slúchadlami s impendanciou až 600 ohmov. Výsledok je však ešte lepší ako v prípade E1, keďže samotný SB E3 sa dokáže vo veľkej miere postarať o audio processing. Výsledok tak nie je len hlasnejší, ale aj čistý a oveľa živší. Ak si porovnáte zvuk zo slúchadiel bez zosilovača a s ním, tak s ním je zvuk oveľa sýtejší. A v tomto prípade sa nemusíte báť šumu ani pri vysokej hlasitosti. Okrem hudby však E3 u nás našiel využitie aj niekde inde. PS4 aj Wii U umožňujú prijímať zvuk z herných konzol len cez gamepady, takže sme ho vyskúšali aj v tejto oblasti a výsledok bol taktiež veľmi dobrý.
    NFC
    Zlepšenie zvuku
    Zaujímavé možnosti


     Vyššia cena
 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články