Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Vyskúšali sme aktuálne najpopulárnejší smartfón ASUS ZenFone 5 (17.02.2015)

Asus už dnes nie je pre zákazníkov na mobilnom trhu žiadnou veľkou neznámou. Vďačí za to najmä dvojici modelových radov, vďaka ktorým sa dostali do povedomia ľudí – Zenfone a Fonepad. Vo veľkostiach pre tých, ktorí si potrpia na pohodlí pri používaní a s cenou, ktorá ich robí jednoducho dostupnými. A presne o tom istom je aj novinka ASUS ZenFone 5, na ktorú sme sa bližšie pozreli v našej recenzii.

Po prvý raz sme sa s modelmi Asus ZenFone mali možnosť stretnúť na výstave CES 2014 v Las Vegas. Od predstavenie tohto modelovéhu radu spoločnosťou tak ubehol už viac ako jeden rok a dnes tu máme celkovo šesticu modelov v rôznych veľkostiach a hardvérových výbavách. Od ZenFone 4, cez ďalšie dve veľkosti, ktoré vždy narástli o palec, až po ZenFone 2 a ZenFone Zoom, ktoré sa z tohto vymykajú a ponúkajú niečo viac.Všetky však môžete jednoducho identifikovať pomocou dizajnu, ktorý sa jednotne ťahá všetkými modelmi a dáva im tak jedinečnú identitu. Pri pohľade spredu by dokonca mohli pôsobiť tuctovo, nebyť elegantného pásu pod displejom s veľmi jemnou textúrou tvarovanou do polkruhu. Presne taký istý je aj nový ZenFone 5. Čiernu navyše kombinuje s rôznymi farebnými variáciami, elegantnými aj živými, aby si každý našiel tú svoju. Hovoríme o zadnom kryte, ktorý je síce z plastu, no všetky farebné vyhotovenia imitujú metalické materiály. Bez ohľadu na to, či je to biela, zlatá alebo červená, či iná z farieb.

Dizajn je skutočne jednoduchý. Nenájdete tu žiadne výrazne vizuálne prvky, len jednoduchosť a minimalizmus, čo rozhodne môže mnohým imponovať. Vlastne tým telefón dáva najavo, že je pre každého. Na spodnej hrane je Micro USB port, na vrchnej výstup pre slúchadlá, na pravej tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a tlačidlo na vypnutie/zapnutie. Chýba hardvérová spúšť fotoaparátu. Problémom možno je aj to, že tlačidlá na ovládanie hlasitosti sú trošku príliš zapustené a zvlášť s tlačidlom „-„ sme mali problém, no to bola aj možno chyba konkrétneho kusu.

V zadnom kryte nájdete optiku kamery a pod ňou drobný LED blesk. Všetko ostatné sa nachádza pod zadným krytom. Ten odstránite skutočne jednoducho. Drobný zúbok je vľavo dole a po jeho stlačení to už ide samé. Vo vrchnej časti nájdete slot na Micro SD pamäťovú kartu (až do kapacity 64GB), v spodnej časti zas sloty pre dvojicu Micro SIM kariet. Podpora Dual SIM je čoraz viac využívaná funkcia a rozhodne poteší, že môžete mať pracovné aj súkromné, alebo akékoľvek iné, kontakty vždy na jednom mieste a prístupné z jediného zariadenia.

Snaha o čistotu a jednoduchosť sa neprejavila len v dizajne telefónu, ale pretavila sa aj do operačného systému. Telefón totiž využíva  Android 4.3 Jelly Bean s first party nadstavbou ASUS ZenUI 1.1. Tá je jednoduchá, rýchla a prehľadná, nie je veľkým odklonom od základného Androidu. Všetko dôležité máte vzdialené len jeden pohyb palcom. Nechýba množstvo šikovných aplikácií na multimédiá, ich editovanie, či centrum pre hry. Samozrejmosťou sú aj kancelárske aplikácie, mapy, aplikácia na zrkadlenie obrazu, remote link či Asus aplikácie, napríklad na prístup do cloudu. A ak vám bude niečo chýbať, samozrejme môžete siahnuť do obchodu Google Play.Aj napriek trošku väčším rozmerom, 5-palcov, sadne nový ZenFone do ruky veľmi dobre a veľkosť nie je prekážkou. Zvláštny dojem sme mali zo zadného krytu najmä pri dlhšom používaní a pri väčšej záťaži sa telefón mierne prehrieval. Osloví vás však nízkou hmotnosťou len 145 gramov a taktiež nízkou hrúbkou, ktorá je aj v najhrubšom bode stále slušne pod 1cm.

Pochváliť nemôžeme ani dvojicu kamier. Tá prvá síce na bežné použitie stačí, no dnes je už aj v tomto ohľade konkurencia oveľa ďalej a s prednou už dokážete robiť slušné selfie. Zadná síce ponúka automatické zaostrovanie a rozlíšenie 8MPx, no výsledná kvalita taktiež nie je žiaden zázrak, no len taký priemer. Na druhá stranu displej je veľmi slušný. Ide o IPS LCD s rozlíšením 1280 x 720 pixelov a rozhodne poteší slušnou odolnosťou voči odtlačkom, čo často býva problémom. Zvuk však opäť ťahá výsledný dojem dole. Pri hovoroch v slúchadle je obstojný, no akonáhle si cez reproduktor pustíte hudbu, film alebo hru, budete trochu sklamaní.

Oveľa zaujímavejšie je to, čo sa skrýva dnu. ZenFone totiž nie je postavený na technológiách Qualcomm, ale poháňa ho Intel. Konkrétne v tomto prípade je to dvojjadrový procesor Intel Atom Z2560 s frekvenciou 1,60GHz, ktorý je doplnený grafickým čipom PowerVR SGX544MP2 a 2GB RAM. Úložný priestor je síce len 8GB (v ponuke aj model s 16GB verziou), no môžete veselo použiť pamäťovú kartu alebo už uvedený cloud od Asusu v objeme až 5GB. Čo to pre smartfón znamená?

Samozrejme sme ho podrobili hneď niekoľkým benchmarkom, aby sme v sérii testov zistili, čoho je v konečnom dôsledku schopný. Prvým bol už tradičný benchmark AnTuTu, ktorým sa preveruje výkon zariadenia v niekoľkých ohľadoch. V ňom sme dosiahli celkový výsledok 23812 bodov, čo je veľmi slušné. Podrobné výsledky nájdete pripojené v tabuľke. Obstojné výsledky sme získali aj v 3DMarku, čo je vzhľadom na cenu veľmi slušné. Horšie dopadla batéria s výsledkom 5496 bodov.

Spomenuli sme pomerne dosť negatív, čo? Prečo by vás teda mal ASUS ZenFone 5 zaujímať? Je to jednoduché. Aj napriek nedostatkom ponúka z najlepších pomerov ceny a výkonu. Technológie Intelu sa vyplatili a pri jeho kúpe nebudete musieť siahať hlboko do vrecka.

    Rôzne farebné vyhotovenia
    Cena
    Výkon
     Batéria
     Prehrievanie na zadnom kryte
     Zvuk z reproduktoru

 

 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články