Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Väčší Quantum s neuveriteľným rozlíšením v bezkonkurenčnej ponuke (05.11.2013)

Len nedávno sme sa pozreli na zúbok tabletovej novinke Prestigio z prémiovej rodiny Quantum a dnes tu už máme ďalší kúsok na recenziu. Konkrétne sa jedná o väčšieho súrodenca nazvaného Prestigio MultiPad 4 Quantum, 9.7", ktorý oproti menšiemu neprináša len nárast vo veľkosti, ale aj v možnostiach. A možno väčší ako by ste čakali. A nakoľko už predchádzajúci model predstavoval vynikajúcu ponuku v pomere ceny a výkonu, tak teraz je už dopredu jasné, že sa bude jednať o rovnakého chrobáka, ktorý sa vám nasadí do hlavy a len tak neodíde.

Prestigio MultiPad 4 Quantum, 9.7, ako už názov napovedá, narastá zo 7,85-palca na takmer 10 a tým pádom sa aj posúva do úplne inej váhovej kategórie, kde sa musí popasovať so zaujímavejšou konkurenciou ako je tomu v prípade menších rozmerov. Musí sa popasovať s Nexusom 10, posledným iPadom, či veľkými tabletmi od Samsungu a to sú veru silný hráči na trhu tabletov, aj keď sa cenovo nachádzajú v inej sfére. Ako je tomu medzi Prestigio tabletmi zvykom, tak útočí hlavne zaujímavými vlastnosťami a predovšetkým cenovkou nasadenou prekliato nízko.A rovnako ako menší Quantum recenzovaný nedávno, aj tento väčší sa vymyká z toho, čo sme v prípade Prestigio tabletov poznali doteraz. Dajte zbohom lacným plastom, ktoré ani dobre nevyzerali, ani nemali najlepšie vlastnosti, čo sa odolnosti týka. V elegantnom tmavomodrom vyhotovení prichádza tablet v tvrdenom plaste s krásne drsným a matným povrchom, ktorý nie len dobre vyzerá, ale je aj oveľa odolnejší. Nepoškriabe sa tak ľahko a možno by vedel odolať aj nárazom. Snaží sa čo najviac priblížiť dojmu z brúseného hliníka a celkom mu to vychádza. Na zadnom kryte je výrazné logo spoločnosti. Mohlo by byť decentnejšie, tablet by pôsobil viac ako prémiový model.

Na túto cenovú kategóriu je výbava tabletu pomerne štandardná, chýbať vám však môže 3G prevedenie, kde by ste si mohli osadiť SIM kartu. Vpredu sa nachádza decentná webkamera s rozlíšením 2MP, ktorá je ideálna na videohovory. Prekvapivo nie je v strede nad displejom, ale v ľavom hornom rohu. Rám displeja má jemný kovový lem. Tablet má v najhrubšom bode len niečo málo cez 9 mm a je elegantne zaoblený. Na ľavej hrane je hore je umiestnené tlačidlo na zapnutie a kolíska na ovládanie hlasitosti. Na vrchnej hrane sa zľava doprava nachádza výstup na slúchadlá, miniHDMI, microUSB, slot na pamäťové karty (mohol by byť prekrytý), konektor na napájanie (len nabíjanie cez USB tabletu nestačí) a mikrofón. na zadnej strane je ďalšia 2MP kamera.
Na spodnej hrane sú umiestnené dva reproduktory. Voči nim už musíme prísť s výhradami. Umiestnenie je celkom dobré, ale aj napriek tomu pôsobí zvuk tlmene a hlavne basy nevedia vyniknúť. Filmy z nich nebudete vedieť pozerať. Kde reproduktory strácajú, tam displej získava. Na necelých desiatich palcoch sa dočkáte neuveriteľného rozlíšenia až 2048 x 1536 bodov. Na malej ploche sa tak tlačí mnoho pixelov a výsledkom je skutočne parádny obraz vo vysokom rozlíšení. Môžete si na internete nájsť nejaké pekné a detailné video prírody vo vysokom rozlíšení a nechať sa unášať detailmi a farbami, ale ak sa chcete skutočne presvedčiť o jeho kvalitách, tak si tu pustite nejaký dynamický akčný film ako napríklad Pacific Rim vo vysokom rozlíšení a nechajte sa unášať.

Displej samozrejme podporuje multidotykové ovládanie. Samotný IPS displej reaguje dobre a rýchlo. Ponúka vysoký kontrast, ale dosť sa v ňom odrážate kvôli vyhotoveniu. Na druhú stranu oceníte ho aj pri čítaní kníh, čo nám pri predchádzajúcom kúsku čiastočne prekážalo a za čo môžete ďakovať rozlíšeniu. Tablet je postavený na operačnom systéme Android™ 4.2 Jelly Bean s Prestigio rozšírením. Dočkáte sa teda upravených obrazoviek a niekoľkých veľmi šikovných aplikácií ako napríklad práve čítačka ebookov, či kancelársky balík. Bohužiaľ ani v tomto prípade nie je systém ideálne odladený a niekedy sa trochu seká. Vidno to hlavne pri prechádzaní medzi obrazovkami. Svoje veci môžete jednoducho synchronizovať prostredníctvom SugarSync.
Po stránke hardvérovej výbavy sa jedná o pomerne štandardný kúsok. Prestigio MultiPad 4 Quantum, 9.7" samozrejme okrem vyššie uvedených obsahuje aj štvorsmerový G-senzor rotácie displeja, 3D akcelerometer, WFi Bluetooth 4.0. Do vyššej triedy tabletu chýba ešte GPS a niektoré ďalšie vlastnosti. Musíte však myslieť na to, že o kúsok podlieza cenu 250€. V balení tabletu nechýba všetka bežná kabeláž a oceníte aj OTG kábel, vďaka ktorému k nemu môžete pripojiť myšku, klávesnicu, či iné USB zariadenie.

Rovnako ako v prípade menšieho Quantum tabletu od Prestigia, tak aj v prípade tohto musíme oceniť hardvérové špecifikácie, ktoré sú pri nastavenej cene možno až nečakane vysoké. Základom je opäť štvorjadrový procesor ARM Cortex-A9 s frekvenciou 1,60GHz. Ten je doplnený štvorjadrovým grafickým čipom Mali 400 MP s frekvenciou 400MHz a pamäťou 2GB, ktorá tablet posúva opäť o niečo vyššie. Základný úložný priestor je len 8 GB NAND Flash, ale pomocou pamäťovej karty microSD ho môžete rozšíriť až o 32GB. V niektorej oblasti dostanete menej, v inej zase viac, globálne sú však tieto špecifikácie viac než len pozitívne.


Samozrejme sa tablet podrobili aj testom v benchmarkoch. Ak ste čítali našu recenziu na predchádzajúci Quantum tablet, tak vám výsledky prídu povedomé a niet sa čo diviť. Podrobnejšie ich nájdete rozpísané v priloženej tabuľke, v základe si ale tablet vôbec neviedol zle a výkonnostne len o niečo málo zaostal za Nexusom 10, čo pri cene o stovku vyššej v prípade Nexusu nie je najhoršie. To platí pre benchmark AnTuTu. Zle si tablet neviedol ani v grafickom benchmarku, bohužiaľ v teste stability systému sa objavilo pár prepadov (aj keď nie výrazných) a je ich viac ako v prípade menšieho modelu.

V Prestigio MultiPad 4 Quantum, 9.7" nájdeme pomerne veľkú batériu. S kapacitou 8000mAh sa radí k tým väčším a Prestigio na ňu vsádza v oblasti jej dlhej výdrže. Väčšia batéria je však jedným z elementov, ktoré sa podpisujú aj na zvýšenej hmotnosti. Konkrétne tablet váži približne 620 gramov, čo je viac ako v prípade niektorých iných modelov. Ohľadne batérie nepoteší, že sa nabíja strašne dlho. A nie len prostredníctvom USB, ale aj priamo cez nabíjačku. Čo sa výdrže týka, tak nie je najhoršia. Ak máte zapnutý tablet len tak niekde položený, tak sa vybíja približne rýchlosťou 1,5% za hodinu. Teda aspoň tak nám prezradil test. Pri používaní (prehrávanie videa, internet, hudba) je to priemerne asi 18% za hodinu. Tablet sa vo svojej hornej polovici (pri vertikálnom držaní) mierne zahrieva, čo po pár hodinách nemusí byť príjemné. Oproti menšiemu modelu má lepší dosah Wi-Fi, aj keď nie o veľa.

Toto sú chybičky, s ktorými v tomto prípade musíte počítať. Celkovo sa však jedná o vynikajúcu ponuku pri uvážení nízkej ceny. Navyše v balení dostanete aj elegantné puzdro z imitácie kože v čiernej farbe s červeným švom. A nie len také, kde sa tablet zasúva, ale puzdro sa dá aj zatvoriť. Navyše v aktuálnej akcii dostanete k tabletu bluetooth bezdrôtové slúchadlá Prestigio PBHS1BR v červeno-čiernom vyhotovení len za 1€. A to je už skutočne ponuka, ktorú sa oplatí zvážiť.

Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články