Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


RECENZIA: Toshiba Satellite U840W - Ultrabook pre filmárikov a filmušky (07.03.2013)

V našich testoch sme vám už predstavili rôzne zariadenia. Elegantné notebooky, ľahko prenosné ultrabooky, konvertibilné hybridy kombinujúce v sebe prednosti tabletov aj ultrabookov, lacnejšie aj drahšie. No aj napriek tomu, že sme vám v našich článkoch predstavili už naozaj všeličo, tak nový ultrabook Toshiba Satellite U840W je niečím, s čím sa len tak bežne nestretnete. A je pravdepodobne aj najviac špecifickým zariadením, s ktorým ste sa na našich stránkach mohli stretnúť.

Po jeho najväčšie špecifiká netreba chodiť ďaleko, ba netreba ani pozerať na jeho špecifikácie. Toshiba Satellite U840W dáva už na prvý pohľad jasne najavo svoje zameranie a dalo by sa povedať, že sa tým priam pýši. Stačí sa pozrieť na priložené obrázky a musí vám byť okamžite zrejmé, že tento notebook sa pokúša stať domovom pre multimédiá všade na cestách.

Multimediálny drobec

Keď sa na tento ultrabook pozrieme len cez papierové špecifikácie, tak nijak zvlášť z nich nevybočuje. Obrazovka s uhlopriečkou 14,4-palcov nie je až taká nezvyčajná, hrúbka okolo 2 centimetrov je štandardom a hmotnosť približne 1,68kg poteší hlavne ľudí, ktorí sú často na cestách a nechcú tam byť ukrátení o hudbu, sledovanie filmov, seriálov, jednoducho plnohodnotné multimédiá. Všetko sú to bežné parametre. Až na jeden.

U840W je unikátom kvôli jedinečnému displeju, ktorý na trhu takmer nemá obdobu. Kinematografická obrazovka Toshiba TruBrite® HD TFT s vysokým jasom ponúka pomer strán 21:9. Vďaka tomuto ultra širokouhlému zobrazeniu tak ponúka podobný zážitok zo sledovania ako napríklad kino. Len v menšom. Žiadne čierne pásy okolo obrazu, pokiaľ si teda nepustíte niečo, čo nie je šité na mieru takémuto pomeru strán. Vtedy sa musíte zmieriť s tým, že po stranách bude obraz lemovať čierna.

Samotný displej je LED podsvietený, ponúka rozlíšenie 1792 x 768 pixelov a čo sa zobrazenia týka, tak je na tom veľmi dobre. Na filmy je skutočne perfektný, no slušne ho dokážete využiť aj pri práci, takže vám dokáže pomôcť v produktivite. Má však aj svoje slabšie stránky. Trochu zamrzia aj horšie pozorovacie uhly. Vo väčšej partii tak bohužiaľ filmy sledovať asi nebudete.

Ťažko by sme však mohli niečo vyčítať takmer dokonalému zvuku. Tento ultrabook obsahuje kvalitné vstavané stereofónne reproduktory Harman Kardon® zdokonalené technológiou SRS Premium Sound 3D umiestnené po stranách klávesnice. A ide  o pravdepodobne najlepší zvuk, aký ste mohli v notebookoch počuť. Filmové zážitky sú vďaka tomu skutočne plné, sledovaniu nechýba v porovnaní s TV nič. Perfektne si poradí aj s hudbou, aj keď aj tu môžeme nájsť menšie chybičky. Kým ambient a elektronická hudba znejú bez chyby, tak s vykreslením gitarovej hudby bez skreslenia majú reproduktory trošku problém.Prekvapivo podarené vyhotovenie
Použitie plastových a gumených materiálov zväčša nie je dôvodom na slová chvály. U840W je však trošku iným prípadom. Jemne brúsený hliník so skvelou povrchovou úpravou, ktorá pri dotyku vyvoláva jemný pocit „brnenia“ v bruškách prstov, sa kombinuje s plastom a gumou pre dosiahnutie ideálneho dojmu na pohľad aj dotyk.

 Kvalitne je zaobstarané chladenie, ktoré odvádza teplo od miest dotyku a hlavne od plastov, kde by pôsobilo veľmi nepríjemne. Guma a hliník sa nedopĺňajú. Skôr pôsobia kontrastne. Nie je medzi nimi plynulý prechod, ale ostrá hrana. No pôsobí to veľmi príjemne a štýlovo. Spodná strana je celá potiahnutá gumou a tam už teplo môže spôsobiť šarapatu. Ultrabook je postavený na 4 gumených nožičkách. Mrežovanie chladenia je vyvedené vzadu pod displejom.

Matná čierna klávesnica dlaždicového štýlu je odolná voči nečistotám, takže omrvinky nebudú problémom. Poteší jej jemné podsvietenie a to ako primárnych, tak aj sekundárnych znakov. Bohužiaľ, jeho intenzita sa nedá nastaviť. Je však trošku tuhá, neposkytuje takú spätnú väzbu, akú by ste čakali.
Voči rozmernému multidotykovému touchpadu nemáme jedinej výhrady. V jeho spodnej časti sú tlačidlá s príjemným zdvihom, ktoré stačí len jemne stlačiť.Výbava a konektivita
Čo sa portov týka, tak Toshiba Satellite U840W sa vyznačuje značným minimalizmom. Zadná strana je venovaná chladeniu, predná je prázdna až na 3 stavové diódy a čítačku pamäťových kariet pod nimi. Pre všetko ostatné tak treba využiť strany. Na pravej nájdete výstup na slúchadlá, vstup na mikrofón, HDMI port a rýchly USB3.0 port. Na ľavej zas 2 USB porty a čiastočne skrytý RJ-45 port.

Pripojenie do siete zaobstará technológia Wi-Fi podporujúca štandardy 802.11b/g/n. Nechýba ani Bluetooth 4.0 a poteší aj technológia na bezdrôtové zobrazenie Intel® Wireless Display. Niekoho môže sklamať iba 100Mb Ethernet. Nad monitorom môžete nájsť integrovanú 1,3-megapixlovú webovú HD kameru (1280 x 800 pixelov) so vstavaným mikrofónom.


Čo sa vnútorností tohto ultrabooku týka, tak sú celkom štandardné. Vzhľadom na jeho cenu možno až príliš. Srdcom je dvojjadrový procesor Intel tretej generácie Core i5-3317U s frekvenciou 1,7GHz. Využitím funkcie TurboBoost sa však dokážete dostať až na frekvenciu 2,6GHz. Integrovaná grafická karta Intel HD4000 je však už výrazne slabším článkom. Skutočne dáva najavo, že tento ultrabook má svoje publikum v mobilných multimédiách a na náročnejšie aplikácie by ste sa mali poobzerať po niečom inom.

Recenzovaný model ďalej obsahoval 4GB RAM, 32GB rýchly SSD disk pre rýchle spúšťanie systému a prepínanie medzi režimom spánku, ktorý dopĺňal 320GB pevný disk. Bohužiaľ chýba optická mechanika. Pri jej použití by tento ultrabook už možno nebol až taký ultra, no napĺňal by tak dokonale svoj multimediálny potenciál.Čo vám ponúka a čo z neho dostanete
Toshiba našťastie svoj nový ultrabook poslala do sveta s veľmi slušnou softvérovou výbavou, ktorá pre začiatok poskytne všetko, čo môžete potrebovať. A možno ešte aj o niečo viac. Základný balík Office poteší, taktiež balík aplikácií Nero, alebo rôzne menšie pomôcky. Navyše tu však nájdete aplikácie Toshiba pre prehrávanie multimédií, aplikáciu na spravovanie a obnovu systému, aktualizáciu ovládačov, monitorovanie PC a samozrejme nesmie chýbať Eco utilita pre spravovanie napájania, aby vás neprekvapila nečakane vybitá batéria. V Sleep režime môžete ultrabook navyše použiť ako nabíjaciu stanicu pre tablety, telefóny a podobné zariadenia.

Čo sa výdrže U840W týka, tak výrobca udáva výdrž až na úrovni necelých 8 hodín. Za ideálnych podmienok, bez Wi-Fi a s nastaveným minimálnym jasom sa však dokážete dostať až na 7 hodín výdrže. Čo samozrejme nie je vôbec najhoršie a ak často cestujete, tak to dokážete oceniť.


 


Je na prvý pohľad zrejmé, že v prípade tohto ultrabooku nie je jeho hrubý výkon na prvom mieste. A pravdepodobne ani na druhom. Na hry a náročné aplikácie môžete zabudnúť. Prím hrajú hlavne multimédiá. Aj preto sme nerobili bežné testy, ktoré ilustrujú napríklad aj výkon, ktorý dokáže zariadenie podať v hrách. Skôr len vybrané. Samozrejme sme nemohli opomenúť výsledok z WinRAR benchmarku. So zapnutou MT optimalizáciou sa U840W dostal na 3176kB/s. S vypnutou na 1112kB/s. Najmä na výkon CPU si posvietil benchmark Cinebench a jeho výsledok nájdete v pripojenej tabuľke. Celkovú pohľad na ultrabook poskytuje benchmark PCMark. Z neho sme síce nedostali výsledné skóre, no čiastkové výsledky jednotlivých testov dokonale ilustrujú možnosti zariadenia pri multimédiách a aj práci.


Toshiba Satellite U840W je veľmi špecifickým kúskom hardvéru, ktorý si bude pravdepodobne veľmi ťažko hľadať
svojho zákazníka. No aj tak ho nie je možné jednostranne zatratiť. Ponúka špičkové multimédiá na cesty, v ktorých by ste mu len veľmi ťažko hľadali konkurenciu. Taktiež osloví veľmi pekným dizajnovým riešením kombinujúcim nie len farby, ale aj materiály. Okrem práce, webu a multimédií ho však na veľa vecí nevyužijete. Nepoteší vás ani cena, ktorá by mohla byť nižšia. Zvlášť, ak je natoľko špecifický, že nedokáže len tak zaujať široké publikum.


Tento netradičný Ultrabook určený hlavne na sledovanie filmov nie len doma, ale hlavne na cestách nájdete napr. aj na našej predajni
v AVIONe v Bratislave.

Pozrite si aktuálne modely Toshiba Satellite U840W na našom eshope.
 
 

PLUS:
+ vynikajúci zvuk
+ dizajn a vyhotovenie
+ podsvietená klávesnica
+ pribalené aplikácie
+ batéria
+ obrazovka výborná na filmy

MÍNUS:
- horšie pozorovacie uhly
- klávesnica Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články