Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Toshiba Portégé Z930 - Láska až za hrob (17.01.2013)

Pri prvom pohľade na nový ultrabook Toshiba Portégé Z930-10Q môžete nadobudnúť dojem, že tentoraz toho ubrali trochu príliš. Drobné zariadenie o hrúbke zošita však v sebe skrýva oveľa viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Široké možnosti konektivity, imidžový dizajn, jednoduchá prenosnosť a aj dobre ukrytý výkon znamenajú, že Toshiba v celej rade Portégé na trh vrhla konkurencie schopné zariadenia, ktoré sa pri narastajúcom trende popularity ultrabookov rozhodne majú na trhu čím presadiť. Z930-10Q samozrejme nie je výnimkou, pozrime sa teda, ako obstál v recenzii.
 

Láska až za hrob
Ultrabooky Portégé majú jednu výnimočnú vlastnosť, ktorú ocenia pravdepodobne najmä mladší používatelia. Kde s takýmto ultrabookom prídete, tam si okamžite získa pozornosť okolia a stane sa hitom. Nezáleží na tom, či ho ukážete ženám, alebo mužom. Každého hneď zaujme svojim vzhľadom. Jednoducho elegantný, no pritom nie strohý, ale svieži, s prvkami dynamiky a mladosti. Brúsený hliník v tmavošedom prevedení nie len dobre vyzerá, ale je aj veľmi príjemný na dotyk. Pri šúchaní bruškami prstov po povrchu kladie jemný odpor. V podobnom vyhotovení sa nesie celé telo ultrabooku, dokonca aj priestor klávesnice, či touchpad. Výnimkou z matného vyhotovenia sú len lesklé pánty, logo spoločnosti a tlačidlá touchpadu.


Menšie čierne klávesy mierne vystupujú z priestoru klávesnice, no len tak, aby sa dostali do roviny s telom notebooku. Ich stláčanie je takmer bez zvuku, príjemné, zdvih je výrazný, aby ste každé stlačenie spoznali. Jemné podsvietenie zjednoduší prácu v tme. Nie je intenzívne, presne postačuje na orámovanie klávesov a zvýraznenie písmen/znakov. Touchpad zvláda aj viac dotykov, v pravom hornom rohu je umiestnené scrollovanie horizontálne aj vertikálne. Medzi tlačidlami je umiestnená čítačka odtlačkov prstov a pod nimi stavové diody, ktoré vás informujú o zariadení.

HP Envy 6 Ultrabook

Okrem toho, že vás očarí výzorom, tak prekvapí aj odolnosťou. Odolnosť voči nečistotám a odtlačkom prstov je už samozrejmosťou. Samozrejmosťou však už nie je odolnosť voči otrasom, pádom a aj tekutinám. Všetko samozrejme v určených medziach. Za túto zvýšenú odolnosť vďačí kombinácii horčíka a hliníku. Okrem toho notebook znesie aj vyššie teploty, čo sa mu skutočne hodí, no k tomu sa vrátime neskôr.


HP Envy 6 Ultrabook Nájde si svoje miesto
S ultrabookmi Portégé už nepotrebujete ani špeciále puzdrá, či tašky na notebooky. V prípade, že ste ženou, tak vám stačí aj obyčajná kabelka. Muži predsa len budú niečo potrebovať, no aj tak ani nespoznáte, že pri sebe máte nejaký notebook. Aj s batériou sa hmotnosť pohybuje len málo nad 1kg a hrúbku dosahuje pod 15mm (zatvorený). Takže ho môžete mať kdekoľvek, kedykoľvek so sebou a ani o tom nebudete vedieť.


Na cestách aj necestách určite oceníte bohaté možnosti konektivity zariadenia. Okrem zaužívaných bezdrôtových štandardov ponúka aj možnosť Intel Wi-Di pre bezdrôtové pripojenie k vášmu TV. Takto môžete pohodlne prenášať obraz aj vo vysokom rozlíšení. Samozrejmosťou sú sieťové možnosti, poteší modul vysokorýchlostnej siete 3G HSPA, VGA výstup, HDMI výstup, jeden vysokorýchlostný USB 3.0 port, dva USB 2.0 porty a čítačka pamäťových kariet. Telo je hrubé akurát tak na porty a k tým zadným sa tak dá ťažšie dostať.

HP Envy 6 Ultrabook Obraz a zvuk
LED displej s veľkosťou 13.3 palca disponuje rozlíšením 1366x768 pixelov a vďaka antireflexnej úprave sa s ním celkom dobre pracuje aj za horších svetelných podmienok. Bohužiaľ nepoteší horšími vertikálnymi pozorovacími uhlami. Inak je však obraz dobrý, na multimédiá priam šitý. Takémuto ultrabooku by však možno svedčala aj dotyková obrazovka a Windows 8 namiesto Windows 7. Webová kamera 1,3MP disponuje aj funkciou AutoMacro.

Stereofónne reproduktory ponúkajú zvuk vylepšený pomocou prémiovej technológie SRS Premium Sound HD. To síce na papieri vyzerá dobre, no realita je už o niečo horšia. Ani prémiová technológia malým reproduktorom nepomôže, aby dokázali dodať bohatý zvuk bez skreslenia výšok, či bassov. Zvuk nie je priamo zlý, to vôbec. Je skôr taký priemerný. To síce stačí na také bežné sledovanie filmov a seriálov. Ak však chcete mať zo sledovania a počúvania zážitok bez skreslenia, tak by ste sa mali poobhliadnuť aj po nejakých slúchadlách. Po zvukovej stránke tak bohužiaľ ultrabooky Toshiba Portégé Z930 neexcelujú.


Rozpáľte kone pod kapotou

Ak by sme si vypožičali termíny z automobilovej praxe, tak Portégé Z930 by ponúkli bezkonkurenčný pomer výkonu vzhľadom na váhu. Drobný ultrabook vo svojich útrobách skrýva taký motor, ktorý si poradí aj s náročnejšími aplikáciami. Je ním dvojjadrový procesor Intel Core i5-3427 s frekvenciou 1,8GHz. Ten je doplnený 6GB RAM a integrovanou grafickou kartou Intel HD4000, ktorá trochu kazí celkový dojem. Opäť ho však zlepšuje použitie rýchleho SSD disku, ktorý síce kapacitou neočarí, no štart operačného systému je vďaka nemu otázkou lusknutia prstov.

Takže za svoje (nemalé) peniaze nedostanete len skvele vyzerajúcu a prenosnú hračku na internet a sociálne siete, ale aj celkom schopný stroj na aplikácie, multimédiá, dokonca aj hry, ak sa dokážete uskromniť vo svojich nárokoch. Aby sme vám ilustrovali čo Portégé Z930-10Q dokáže, tak sme ho podrobili našim tradičným testom. Nesmel chýbať obyčajný benchmark WinRAR, ktorý najelementárnejšie ilustruje výkon. V singlethread teste dosiahol výsledok 1154KB/s, v multithread zas 3359KB/s. Ďalšími testami sú klasiky Futuremarku, ako vedúcej spoločnosti v oblasti testovania hardvéru. Podrobili sme tak ultrabook komplexným testom v PCMark Vantage a 3DMark Vantage. Herný výkon dôkladne preverili testy Unigine Heaven 3.0 a novinka Catzilla (nastavenia Kitty). Posledným testom bol Cinebench 11.5. Všetky testy prebehli v defaultnom nastavení. Podrobné výsledky nájdete v priložených tabuľkách.PC Mark výsledky testov

3D Mark výsledky testov

 


Catzilla výsledky testov

Cinebench výsledky testovPomerne vysoký výkon na malej ploche si však vyberá svoju daň. A to výrazne. Aj pri bežnom chode sa smerom k stredu vo svojej zadnej časti až nepríjemne zahreje. Drobný ventilátor zospodu nasáva vzduch a vyfukuje teplý vzduch úzkymi prieduchmi na zadnej strane. V záťaži je už emitované teplo výrazné, nepríjemné a stúpne aj hlučnosť ultrabooku. Pre náročnejšie využívanie by sme odporučili chladiacu podložku.


Ako teda obstál?
Celkovo veľmi dobre. Už od prvého stretnutia budí veľmi dobrý dojem, púta na seba pozornosť, len tak ho nezničíte. Vynikajúcu prenosnosť dopĺňajú bohaté možnosti konektivity. Určite oceníte všetky možné porty a to nie len na cestách, ale aj doma. V malom tele sa skrýva pomerne veľa výkonu, no ten si vyberá daň na vysokej hladine emitovaného tepla, vďaka ktorému sa ultrabook nepríjemne zahrieva. Nepoteší vás ani zvukom, ani niektorými ďalšími drobnosťami. No a nakoniec je tu nemalá cena. Síce pomerne dobre odzrkadľuje skvelú mobilitu a výkon, no aj tak je tým hlavným otáznikom, ktorý rozhodne o tom, či Toshiba Portégé Z930-10Q zaparkuje u vás doma.

PLUS:
+ Vynikajúca prenosnosť
+
Nízka hmotnosť
+ Vyhotovenie
+ Všetky možné porty
+ Podsvietená klávesnica
+ Výkon
MÍNUS:
- Zahrievanie
- Horšia dostupnosť zadných portov
- Horšie pozorovacie uhly
- Slabší zvuk
- Cena  


Aktuálna ponuka Toshiba Portégé Z930

HP Envy 6 Ultrabook Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články