Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Testujeme Lenovo Y50-70 s GTX 960-kou. Stačíto to na najnovšie hry? (09.06.2015)

S hernými notebookmi sa v poslednej dobe roztrhlo vrece a na stôl sa nám dostáva jedna novinka za druhou. Ak máte v pláne kúpu práve takéhoto notebooku, práve teraz by mohla byť tá správna chvíľa. Vybrať si však môže byť náročné a aby sme vám pomohli s výberom toho správneho modelu, dnes sme našim testom podrobili model Lenovo Y50-70, z dobre známej hernej série.

A akoby nestačilo, že na trhu je aktuálne obrovské zastúpenie herných modelov, len samotné Lenovo vytvára rôznymi konfiguráciami modelov Y50-70 konkurenciu samému sebe. Na druhú stranu, ponuka je skutočne široká a môže si v nej vybrať každý podľa svojich možností. Aj preto sme si na test vybrali model, ktorý je asi najviac reprezentatívny. Nie je najdrahší ani najlacnejší z nich, predstavuje zlatý stred a to ako po stránke ceny, tak aj po stránke výkonu.


Vzhľad
Nemusíte sa na súčasnom trhu notebookov orientovať, aby ste už pri prvom pohľade zbadali, že s herným nasadením Y50-70 to Lenovo myslí vážne. Celý modelový rad sa nesie v jednotnom dizajne, ktorý v sebe kombinuje dravosť a eleganciu. Jasne z neho sála výkon, no ak ho vytiahnete na pracovnom stretnutí, nebude pôsobiť vôbec vulgárne. Sú celé v čiernom, dokonca aj logo výrobcu je čiernou a z povrchu vystupuje, aby náhodou iná farba nepokazila vizuálny dojem.

Slová chvály musíme sypať aj na vyhotovenie a použité materiály. Celý notebook pôsobí pevne a robustne. Kvalitu vidieť prakticky všade, nikde nič nepraská, nemá vôľu a nenarazíte tu ani na ďalšie podobné prešľapy. S trochou preháňania by sa dalo povedať, že pri prípadných pádoch nepohnete ani brvou. Plast je kombinovaný s brúseným kovom, čo vyzerá veľmi dobre. Oceníte aj veľmi jemnú textúru povrchovej úpravy, no trošku sa na tom chytajú odtlačky prstov. Vynikajúco pôsobí aj celistvý dojem, kedy sa materiály dopĺňajú esteticky a tým pádom nie je napríklad celá spodná časť plastová, ale hrá spolu s vrchom.Konektivita a výbava
Na ľavej strane notebooku nájdete konektor na nabíjanie, HDMI port, dvojicu USB a Rj-45 port, ktorý je z polovice zakrytý. Na pravej je ďalší USB port, čítačka pamäťových kariet, porty pre audio a taktiež zámok. USB porty podporujú funkciu Always-On, takže v nich môžete napríklad nabíjať telefón alebo tablet. Batéria notebooku nie je vyberateľná a je pevnou súčasťou tela notebooku. Nie sú tu žiadne výrazne viditeľné prvky chladenia ako je tradičné mrežovanie, čo vyzerá výborne, no to neznamená, že by s chladením bol problém. Notebook ženie všetko teplo od vás zadnou stranou, zo skrytých prieduchov pod pántom displeja.

Ak si vás notebook získal dizajnom vonkajška, po otvorení mu úplne prepadnete. Dva odtiene čiernej sa tu miesia s červenými prvkami, čo vyzerá sexi. Vyniknú reproduktory na stranách pod displejom, ktoré síce nepôsobia masívnym dojmom, no zvuk z nich vám ho vyvráti. Samozrejmosťou je červeným svetlom podsvietená klávesnica, ktorá je skutočne pohodlná a rozmerná, pričom jej nechýba ani numerická časť. Navyše je tichá. Rozmerný je aj touchpad, takže s notebookom môžete pohodlne pracovať aj bez myši. Nad displejom je tradične HD webkamera.

Lenovo Y50-70 nepatrí medzi gigantov na hernom poli. Skôr práve naopak a tiež chce búrať predstavy o tom, že herný notebook musí byť veľký a ťažký. Váži 2,40kg, čo je dnes bežná hmotnosť väčšiny notebookov na trhu. Hrúbka v najnižšom bode je len 15mm, v najvyššom 36mm, čo sú taktiež štandardné čísla na bežné notebooky. Aj z tohto dôvodu sa v ňom kvôli nadupanému hardvéru už nenašlo miesto na optickú mechaniku. Tá však prichádza v balení samostatne a k notebooku ju pripojíte cez USB. Tenká, elegantná, presne v štýle notebooku, len je trošku hlučnejšia.

Výbava notebooku v oblasti konektivity a ďalších podobných aspektoch je štandardná, akurát Wi-Fi ešte nepodporuje štandard „aj“. No to nie je žiadna veľká chyba. Oveľa viac oceníte softvérovú výbavu. Nechýba, samozrejme, operačný systém Windows 8.1. K tomu tu však nájdete aj slušnú nádielku Lenovo aplikácií, ktoré sa hodia pri správe systému a iných funkciách a taktiež CyberLink aplikácie, ktoré vynikajúco poslúžia v oblasti multimédií a podobne.Keďže sme nemali v rukách niektorý z tých drahších modelov, je pochopiteľné, že pred 4K kvôli cene uprednostnil tradičný 15,6" IPS displej s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov a s LED podsvietením. Displej je navyše matný, takže sa nemusíte báť toho, že by sa zle čítal na svetle. Dôležité však je, že robí vynikajúcu prácu a v hrách, farebných aj tmavých, pomalých aj dynamických, ponúka vynikajúci obraz. A to isté musíme povedať aj o zvuku, za ktorým stojí JBL a okrem dvojice reproduktorov sa tu skrýva ešte aj subwoofer. Zvuk je tak skutočne podmanivý v hrách aj filmoch. Motory áut revú, vo vesmíre vás vystraší každé šuchnutie.


Čo sa ale skrýva pod kapotou?
To je tiež veľmi slušná nádielka. Dvojjadrový procesor Intel Core i5-4210H má základnú frekvenciu 2,90Ghz, no s Turbom to vytiahne ešte vyššie. Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 960M so 4GB VRAM sa zas postará o to, aby aj nové hry bežali hladko. 8GB RAM je stále dostatok a nechýba ani 1TB pevný disk s 8GB SSD, aby to celé bežalo svižne.

Takýto notebook priamo láka, aby ste na ňom vyskúšali obľúbené hry. Najskôr sme sa vydali na stanicu Sevastopol v horore Alien: Isolation, ktorý sa priemerne držal tesne okolo 60fps, no občas sme vyleteli aj nad 100 a to všetko na Ultra nastaveniach. A prevetrali sme ho aj na okruhoch v horúcej novinke Project CARS, kde sme sa s vysokými nastaveniami a vo Full HD taktiež stále držali úplne plynulého a to sme si mohli dovoliť aj okrasné efekty ako Lens Flare a podobne. Aj keď chladenie fungovalo celú dobu dobre, po nejakom čase už bolo cítiť teplo na F klávesoch.
Podrobnejšie sme sa na výkon pozreli nie len v hrách, ale aj v sérii testov. Už tradične sme notebook prebehli testom Cinebench. Vyskúšali sme však aj náročnejšie testy a to konkrétne benchmarky 3DMark a jeho testy SkyDiver a Fire Strike. Prvý je zameraný na herné notebooky a zvládli sme ho s prehľadom. Druhý je zameraný na herné desktopy a tam už sme narazili aj na prepady fps s výsledným skóre 3698 bodov. V PCMark 8 testoch sme získali nasledovné skóre: Home – 3137, Creative – 3356, Work – 4521 bodov, Storage – 2032 bodov a 6,82MB/s.

Lenovo Y50-70 pôsobí veľmi komplexným dojmom. Notebook je po všetkých stránkach vyrovnaný a ani cena nie je zlá. Vyzerá dobre, ponúka veľmi dobrý výkon a poradil si aj s náročnými hrami. Obstojná je aj výdrž batérie, kedy sme čisto na nej dokázali odohrať Project CARS zhruba hodinku, kým sa nám vybila. A to je skutočne hra, ktorá potrebuje vysoký výkon.Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články