Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


RECENZIA: Testovali sme Sound Blaster Play! 2 - kvalitnú zvukovku nie len pre notebooky (02.04.2015)

Dnešné notebooky sú už o niečom inom, ako to bolo v minulosti. Výrobcovia vedia, že ak sa chcú na preplnenom trhu presadiť, musia sa snažiť po každej stránke a nič nesmú nechať na náhodu. Moderný notebook tak musí byť vyvážený v každom aspekte. Kým pred pár rokmi bolo kvalitné audio niečo, čo ponúkali len prémiové modely, teraz sa stáva čoraz viac štandardom. Aj tak sa však občas stane, že vám notebookový zvuk nemusí vyhovovať. Zvlášť, ak ste hráčmi.

Poznáte to, kúpili ste si notebook, no kvôli rozpočtu ste tu a tam museli spraviť kompromis. Hráte sa, sledujete obľúbený seriál, či počúvate nový album obľúbenej kapely, no aj keď máte na ušiach schopné slúchadlá, jednoducho nedostanete zážitok, ktorý očakávate. Vtedy sa môžete začať obzerať po nejakom alternatívnom riešení a ako ideálna sa môže javiť externá zvuková karta. Dá sa prenášať, môžete ju jednoducho zapojiť a odpojiť a taktiež z hľadiska ceny nemusíte siahnuť hlboko do vrecka. Niekoľko podobných kúskov sme vám už v minulosti predstavili a teraz sme sa rozhodli bližšie pozrieť na jednu z noviniek od Creative, tradičnej značky vo výrobe zvukového hardvéru.

Creative Sound Blaster Play! 2
je nástupcom známej externej zvukovej karty, ktorá si spravila celkom slušné meno a Creative tak chcel na ňom stavať. Mierne zmenili celkový dizajn, no základná funkcia zostala. Ak vám nevyhovuje zvuk notebooku, práve toto by malo byť riešenie. A v prvom rade boduje vynikajúcou cenou, ktorá je zhruba na úrovni interných Audigy, tým však slušne podlieza konkurenciu. Skutočne by však mohla vyzerať aspoň o niečo lepšie.

Samotná karta má veľkosť USB flashdisku a nachádza sa na krátkom USB kábli.
Problémom je, že trošku tak trošku vytŕča, čo nepôsobí pekne a môže to aj zavadzať (záleží od portu, kam ju umiestnite). Naopak výhodami sú kompaktné rozmery. Môžete si kartu jednoducho hodiť do vrecka a ani neucítite, že v nej niečo máte. V balení okrem karty nájdete aj redukciu pre prípad, že využívate headset, ktorý má samostatné konektory pre mikrofón a slúchadlá. Nechýba ani robustná dokumentácia a inštalačné CD so softvérom na ovládanie.


Aj napriek tomu, že sa karta jednoducho pripája, nefunguje na jednoduchom plug and play. Bez pribaleného softvéru sa ďalej nepohnete, no inštalácia je jednoduchá, aj keď by mohla byť rýchlejšia. Plusom je, že softvér obsahuje aj autoupdate utilitu, ktorá sa postará o to, aby ste sa sami nemuseli starať o aktualizovanie ovládačov a podobne. Karta samozrejme podporuje ako operačné systémy Windows, tak aj Mac.

Spolu s ovládačmi do svojho PC nainštalujete hlavne Sound Blaster Play! 2 Control Panel, ktorý slúži na ovládanie zvukovky a umožní vám využiť všetky jej možnosti. Samozrejme funguje veľmi slušne už tak, ako ju nainštalujete, no bola by škoda, ak by ste sa viac nepohrali s nastaveniami. Všetky svoje nastavenia môžete ukladať do profilov a v prípade potreby si niektorý z profilov jednoducho nahráte. Môžete v ňom konkrétne vybrať svoje zariadenie, na ktorom počúvate, pre čo najlepší výsledok. Softvérovo môžete upraviť hlasitosť a to ako v prípade slúchadiel, tak aj mikrofónu. V jeho prípade je však už v default nastaveniach na výbornej úrovni. Taktiež môžete meniť balans, nechýba ani ekvalizér. Ak sa v ňom nechcete vŕtať, ponúka niekoľko prednastavených hodnôt.
To najlepšie, čo vám Control panel umožní, je však známe SBX Pro Studio. Je integrovanou súčasťou ovládacieho panelu a ide vlastne o technológiu, ktorá výrazne zlepší váš zážitok z posluchu. Samozrejme aj tu si môžete všetko nastaviť podľa vlastného gusta a to v celkovo 7 parametroch, no už so základnými nastaveniami sa dočkáte veľmi slušného (a na takúto cenu až nečakaného) prevedenia priestorového zvuku a zlepšenia zvukovej kvality. Skutočne nejde len o malý rozdiel. Počuť to ako pri sledovaní filmov, tak aj pri počúvaní hudby a najmä hraní hier.

Ďalšou zaujímavou funkciou je možnosť nahrávať podcasty či videokonferencie jednoducho a bez zvuku vďaka USB pripojeniu. Kým túto funkciu ocenia najmä zákazníci v biznis sfére, Scout Mode mieri na hráčov a chce im dať v boji výhodu. Rovnako ako celý softvér, aj nastavenie Scout režimu môžete prispôsobiť svojmu gustu. Môžete si tak nastaviť klávesy, ktorými ho v hre zapnete alebo vypnete. A výsledok? O niečo zlepší to, ako v hrách počujete nepriateľov. Prakticky tak môžete zareagovať skôr, ako sa k vám niekto dokáže od chrbta dostať s nožom.

To všetko sú klady, ktoré tejto zvukovke nemôže nikto uprieť, no nie všetko je také príjemné. Je to asi daň za cenu, no ak máte na ušiach kvalitné slúchadlá, v pozadí môžete mierny šum. Čo občas vie pokaziť celkový dojem. Dá sa ešte trochu pohrať s nastaveniami, no ak ho raz započujete, už ťažko sa zbavíte pocitu, že tam stále je. Dojem môžu zlepšiť iné slúchadlá. My sme testovali s niekoľkými vyššími modelmi.

Creative Sound Blaster Play! 2 je veľmi dobrou voľbou najmä ak uvážime cenu tejto externej zvukovky. Medzi jej klady okrem ceny patrí aj kvalita nahrávania a to aj pri zvýšení hlasitosti, kedy je záznam stále čistý. Kvality výstupu dokáže taktiež o niečo zlepšiť. Poteší najmä hráčov s notebookmi s horším audiom. Oceníte aj rozsiahle možnosti úpravy pomocou softvéru. No budete sa musieť preniesť cez niekoľko nepríjemností ako napríklad šum.


    Rozsiahle možnosti nastavenia softvéru
    Cena
    Kvalita nahrávania zvuku


     Mierny šum


 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články