Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Otestovali sme prvý hráčsky 4K monitor od Samsungu (19.12.2014)

Keď si prídete do obchodu (prípadne na internet) vybrať monitor ku svojmu PC, pravdepodobne sa nezdržiavate dlho s overovaním jeho vlastností a výsledkov.  Dôležitý je jeho vzhľad, dojem z obrazu na ničom, čo vám predavač ukáže, no a najmä cena zohráva výraznú úlohu.

Pritom monitor je rovnako dôležitým zariadením ako samotné PC. Je síce pravdou, že ak nemáte skutočne veľkú smolu a nejdete po exotických a neoverených produktoch, nie je šanca, že kúpite skutočne zlý monitor. Aj tak sa ale jeho výberom oplatí zaoberať, aby ste za svoje peniaze mohli dostať čo najlepší model. A ak práve nad kúpou nového monitoru uvažujete a ešte ste si nevybrali, možno pre vás máje jeden tip, s ktorým by ste nemali stúpiť vedľa.

4K už dnes nie je niečo, čo by bolo v nedohľadne. Samozrejme ešte nemôžeme hovoriť o úplnom štandarde v súčasnosti, no penetrácia trhu týmto rozlíšením je už celkom slušná. Možno ešte nie vo filmoch a multimédiách, ale PC je už na 4K pripravené veľmi dobre a dokonca aj očakávané hity ako napríklad Project CARS ukazujú, že v tomto rozlíšení vyzerajú úplne majestátne. A v mnohých prípadoch to zvládajú aj bez krvavých nárokov na hardvér.

Práve preto sa dnes oplatí siahnuť po 4K monitore. PC hranie napreduje a aj keď grafickou kvalitou nie až tak badateľne, pohodlne môžete hrať s rozlíšením, o ktorom sa vám ešte pred nejakou dobou mohlo len zdať. Stále si oproti bežným monitorom musíte priplatiť, no ani to už nie je také drastické. Stačí sa pozrieť na model, ktorý vám predstavíme dnes. Samsung UHD LED Monitor U28D590 vás svojou cenou nezderie z kože, no rozhodne poteší tým najdôležitejším – obrazom.

A nemusíte s ním stráviť veľa času, stačí len letmý pohľad na pracovnú plochu (ideálne s parádnym wallpaperom) vo veľkosti 28-palcov a v rozlíšení 3840 x 2160 pixelov a hneď vám bude jasný ten skok, ktorý 4K predstavuje. A potom si uvedomíte, že stále pozeráte len na pracovnú plochu a teda ste ešte nič nevideli. Nie je to však len o hrách, s takýmto monitorom sa aj lepšie a pohodlnejšie pracuje, keďže máte veľkú obrazovú plochu, no s výbornou ostrosťou obrazu. Súčasne môžete pracovať a aj sledovať niečo v druhom okne. A nie len z jedného vstupu.Samsung U28D590 nie je žiadnym dizajnérskym prelomom. Stavia na klasických základoch a jednoduchosti. Možno vyzerá až príliš genericky, no to záleží na úsudku každého. Poteší však pomerne úzky profil, vďaka ktorému nemusíte monitor príliš osadiť od steny. Taktiež elegantný, jednoduchý a najmä pevný stojan. Ten je z plastu, ale imituje kovový dojem. Jeho spodná časť má tvar T a skladá sa skutočne rýchlo, pričom sa nemusíte báť, že by vám monitor po miernom ťuknutí spadne. Aj so stojanom váži zhruba 5,5kg, takže nie je ani prehnane ťažký.

Píšeme, že takýto monitor nie je určený len pre hry, no je jasné, že sa bude využívať najmä na hry. Tomu sú prispôsobené aj jeho parametre a možnosti. Je to TN panel, takže možno nie najideálnejší pre fotografov a grafikov kvôli farbám, no aj tak má čo ponúknuť a hry na ňom vyzerajú úchvatne, navyše je pripravený na moderné hry, ktoré využijú všetky výhody takéhoto rozlíšenia. Príjemne sa na ňom aj píše, vlastne tento a aj niekoľko ďalších textov vzniklo práve na ňom. Kontrast, saturácia farieb a plynulé prechody medzi jednotlivými odtieňmi (monitor dokáže zobraziť až 1miliardu farieb) sú na vysokej úrovni.

Z tých klasických parametrov monitor ponúka jas 370 cd/m², kontrast 1000:1, odozvu 1ms a frekvenciu 60Hz. Jeho typická spotreba je 32 W, pričom v pohotovostnom režime si berie 0,3 W. Vzadu, nad miesto, kde sa pripája nožička stojana, nájdete panel z portami. Je tu dvojica HDMI portov, DisplayPort a taktiež výstup na slúchadlá. Bohužiaľ monitor neprichádza s integrovanými reproduktormi, čo je škoda, najmä ak k nemu pripájate napríklad konzolu. V pravom zadnom rohu sa nachádza drobný joystick ako hlavný ovládací prvok.

Pozorovacie uhly si môžete o málo vylepšiť pomocou exkluzívnej Samsung funkcie, no aj tak nie sú úplne ideálne. Podobne si môžete všetko upravovať ručne, či sa spoľahnúť na ďalšie automatické funkcie. Napríklad  Samsung Magic Bright, či herný režim, ktorý obraz automaticky prispôsobuje scéne. Monitor navyše ponúka aj slušné možnosti upscalovania obsahu, pričom samozrejme vie aj potlačiť šum a inak vylepšiť obraz, pri prevádzaní na vyššie rozlíšenie.

Čo nás ale oslovilo najviac? Asi to bola funkcia PIP 2.0. Vďaka nej naraz zapojíte dve zariadenia do dvoch portov a zobrazujete obsah z nich na jednej obrazovke. Napríklad PC a notebook, keď potrebujete pracovať z oboch. Prípadne PC a konzolu, ak potrebujete mať zapnuté PC napríklad kvôli práci a pritom sa chcete hrať. Funguje to veľmi dobre a viete si aj nastaviť, z ktorého zdroja vám pôjde zdroj zvuku do slúchadiel.Čo nás najviac nepotešilo? Ten ovládací joystick. Menu monitoru je jednoduché a prehľadné, viete sa v ňom orientovať rýchlo a okamžite. Nemusíte nad tým maturovať, len ho stlačíte a už vám to prejde do krvi. Môžete s ním hýbať mierne do 4 smerov a stlačením potvrdiť. V čom je teda problém? Je umiestnený tak nepríjemne a neprirodzene, že si na jeho umiestnenie musíte chvíľku zvykať. Treba ho nahmatať a často ešte aj uchopiť rám monitoru. Umiestnenie na prirodzenejšie miesto by rozhodne prospelo.

Celkovo je však Samsung UHD LED Monitor U28D590 veľmi dobrým kúskom, s ktorým rozhodne nespravíte krok vedľa. Má rozhodne čo ponúknuť a to nie len v kvalite obrazu, ale aj v oblasti funkcií. 4K hranie robí realitou už dnes a z hľadiska ceny tiež nie je úplne nedostupný.


 

    Kvalita obrazu
    PIP 2.0
    Dostatok portov
    Jednoduchá orientácia v menu


     Umiestnenie joysticku
     Pozorovacie uhly mohli byť lepšie
     Nemá reproduktory
 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články