Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Otestovali sme nový ASUS Zenbook UX305 - jeden z najlepších Ultrabookov na trhu (25.02.2015)

O ultrabookoch asi už všetci máte vytvorené nejaké predstavy. Ľahké, kompaktné, prenosné, z úzkym profilom a pod kapotou leží motor od Intelu. Úlohou tohto konceptu je vyhovieť náročným požiadavkám tých, čo často cestujú a nechcú, aby ich notebook obťažoval. A často chcú navyše konkurovať Applu a ich MacBook Air, ktorý má v tejto oblasti asi najznámejšie meno.

Teraz sa však musíte pripraviť, že väčšina týchto vašich predstáv bude zbúraná. Asus ukazuje novú, vlastnú predstavu prenosnosti. Dokonca sa už v prípade ich nového modelu ZenBook UX305 vymýšľajú nové slovíčka ako napríklad ultraprenosný. Treba však povedať, že ho tým veľmi dobre charakterizujú. Rozmermi totiž zaskočí, dokonale sa hodí do každej tašky alebo ruksaku. Dokonca by sa dalo povedať, že študenti vysokých škôl majú často hrubšie zošity a zápisníky ako je tento ultrabook.

V najhrubšom bode má len 12,3mm, čo je niečo, čo nevidíte každý deň. Je to trochu komické, no prvé dni si budete musieť zvykať už len na to, ako ho otvoriť. Najvyššia hrúbka je samozrejme pri pántoch, na opačnom konci je ešte užší, až nezvyčajne. Ďalšie dva rozmery sú na 13,3-palcový ultrabook štandardné. Rozhodne oceníte nízku hmotnosť, len 1,2kg, čo je vynikajúce číslo. Vďaka tomu sa skutočne nemusíte báť, že by vás na ceste niekedy nový Zenbook obťažoval.

Na vyhotovenie musíme sypať slová chvály. Telo je z kvalitného brúseného hliníka v tmavom vyhotovení. Vyzerá skvele, z akéhokoľvek uhla sa naň pozriete. Zodpovedá mu aj vnútro zariadenia, ktoré farebne takmer dokonale ladí, akurát je viac matné. A aj keď tak možno na prvý pohľad nepôsobí, v rukách z neho máte dobrý dojem. Pôsobí pevne a odolne, škrabance od nechtov vám nehrozia. Takýto materiál sa zväčša stará aj o špičkový odvod tepla, no tu to je trochu iný príklad, k čomu sa dostaneme neskôr.

Prekvapivo po procese zmenšovania nemuseli prísť žiadne kompromisy. Zenbook UX305 tak ponúka všetko, čo by ste tu čakali. Či je to čítačka pamäťových kariet SD, alebo aj ďalšie porty. Celkovo tu nájdete trojicu USB 3.0 portov, z nich jeden je vybavený funkciou USB Charger+ , ktorá dokáže nabiť externé zariadenie až o 50 % rýchlejšie. A to aj vtedy, ak je notebook v režime spánku, či je vypnutý. Na cestách to môže padnúť vhod. Je tu aj micro HDMI výstup a kombinovaný vstup/výstup na slúchadlá a mikrofón. Ako ste si možno domysleli, nezmestil sa tu ethernetový port. Nie je to chyba, jednoducho je príliš veľký. Asus ho tak nahradil USB redukciou, ktorú nájdete pribalenú v krabici.

Z ostatnej výbavy tu samozrejme nechýbajú ani bezdrôtové možnosti pripojenia, čo už je to Bluetooth 4.0 alebo aj Wi-Fi podporujúca najnovší štandard ac. Mikrofón a HD webkamera sú samozrejmosťou. Klávesnica je pomerne veľká a pohodlná. K ešte lepšiemu dojmu jej chýba podsvietenie, ktoré by uľahčilo prácu v tme. Tlačidlo na zapnutie notebooku je netradične súčasťou samotnej klávesnice vedľa klávesu Delete. Touchpad je taktiež rozmerný a pohodlný.

Jedným z hlavných lákadiel tohto ultrabooku je skvelý displej s QHD rozlíšením a LED podsvietením. Ponúka obrovskú hustotu pixelov na malej ploche, výsledkom čoho je vynikajúco ostrý obraz. Smola je, že si v tomto vysokom rozlíšení nebudete môcť užiť videohry. Jeho veľkou výhodou však je matné vyhotovenie, ktoré zlepšuje čitateľnosť pri horších svetelných podmienkach. Zvuk je obstojný. Nie, že by ste nenašli lepší, no na tom sa asi podpisujú aj rozmery. Stará sa oň Bang & Olufsen ICEpower.

Jeho srdcom je moderný procesor Intel Core M-5Y71, o ktorom ste si už u nás mohli prečítať. Papierovo možno neohúri, základná frekvencia tohto dvojjadra je 1,20GHz, no s funkciou TurboBoost to vytiahne až na 2,90GHz. Jeho výhody sú niekde inde. Je malý a energeticky veľmi efektívny. Jeho spotreba je skutočne minimálna, taktiež emituje veľmi málo tepla. Výhodou takéhoto hardvéru je, že ulrabook dokáže fungovať bez aktívneho chladenia. Funguje tak úplne bez hluku, no teplo hlavne pri vysokej záťaži budete cítiť aj na klávesnici. Pri bežnej práci je na tom oveľa lepšie.

Nie je tu však sám o sebe. Vypomáha mu aj integrované grafické riešenie Intel HD 5300, ktoré síce nepatrí medzi tie najvýkonnejšie, no na základ postačia. Ešte tu nájdete 8GB RAM a 256 GB SSD M.2 disk. Samozrejme by potešila vyššia kapacita, no dá sa s tým žiť. Vo výsledku tak môžete pohodlne pracovať, užívať si multimédiá, no s hrami je to slabšie. Nejaká DOTA, LOL alebo iné hry zvládnete, no náročnejšie hry môžu byť prekážkou a určite nie v natívnom rozlíšení displeja.


Samozrejme sme sa práve na výkon pozreli detailnejšie v sérii rôznych benchmarkov, pričom ako nám naznačil PCMark 8, skúšať hru náročným grafickým benchmarkom nemalo väčší zmysel, skôr sme sa pozreli na produktivitu a výdrž. Základom je benchmark WinRARu, ktorý reflektuje výkon na archivačných nástrojoch. Jeho výhodou je, že si ho môžete jednoducho každý spraviť doma a tak porovnať. So singlethread podporou sme dosiahli 1059kBps, v multithread teste 3151kBps. Výsledky ďalších testov nájdete na konci našej recenzie.

Asus Zenbook UX305 poteší aj v ďalšom ohľade. Poriadne sme ho prevetrali a zisťovali pritom výdrž jeho batérie. A pri nonstop plnej záťaži, pri ktorej sa skutočne zapotil, vydržal veľmi slušných 6 hodín. Ak plánujete na ceste pozrieť film, či v lietadle len tak bežne pracovať, rozhodne sa môžete tešiť na ešte lepší výsledok. A práve veľmi slušná výdrž je čerešničkou na torte vynikajúcej mobility tohto ultrabooku, ktorá je jeho najsilnejšou zbraňou.    Rozmery a hmotnosť
    Zaujímavé technológie
    Prémiový dizajn
    QHD matný displej

     Prehrievanie

 


Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články