Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Otestovali sme najnovší multimediálny 13.3 notebook od Lenova (25.08.2014)

Čím vyššie po triedach notebookov stúpate, tým je konkurencia menšia a špička užšia. Neznamená to, že by bola menej ostrá, to vôbec nie. Ale napríklad pri skutočne výkonných herných notebookoch si vyberáte z niekoľkých modelov od rôznych výrobcov a každý má niečo do seba. Stačí však ísť o niečo nižšie a zrazu máte pred sebou toľko možností výberu, že sa v nich môžete začať strácať.

A presne toto je prípad notebooku, na ktorý sa pozrieme dnes. Jednoduchý, lacný, bežne dostupný, ale schopný poradiť si s každodennými povinnosťami, prácou a aj zábavou. To sú asi najbežnejšie požiadavky na notebook u bežného zákazníka. A práve v tejto kategórii a cene okolo 500€ si môžete vyberať z desiatok rôznych modelov. Dokonca niektorí výrobcovia v jednej triede konkurujú sami sebe a ponúkajú ich hneď niekoľko. Vybrať si ten správny pre seba môže byť náročné, nakoľko všetky vyzerajú zhruba rovnako, no ponúkajú už mierne iné vlastnosti. A možno vám dnes dáme tip na jeden kvalitný kúsok, ktorý by ste mali zvážiť.

Lenovo IdeaPad M30-70 nie je jeden konkrétny model. Je to celý modelový rad, ktorý v jednom tele ponúka niekoľko rôzne odstupňovaných tried vnútorností (najlacnejšia konfiguráciu nádete už pod 300
). Všetky však majú jedno spoločné – snahu priniesť prístupnú kvalitu a veľmi príjemnú cenu. Môžete si tak kúpiť model s Celeronom a bez operačného systému, za ktorý dáte skutočne málo. Alebo si môžete vybrať najlepší z modelov, ktorý je vybavený oderným procesorom Intel Core i5 a ďalšími zodpovedajúcimi vnútornosťami. My sme však zvolili strednú cestu – vynikajúcu cenu a Intel Core i3 vo vnútri.

Vzhľad a prevedenie
Aj napriek rozdielnym triedam sú všetky modely M30-70 skutočne veľmi podobné, na výzor totožné. A sú presne tým, čo čakáte od moderného notebooku Lenovo IdeaPad, pričom podobnosť s modelmi Yoga a ďalšími nie je náhodná. Elegantné tmavé telo (môžete si vybrať niekoľko farieb) je len po bočnom obvode nahradené strieborným kovovým pásom a na veku displeja výrazným logom Lenovo. Po otvorení vás prekvapí kvalitne spracovaný hliník na základni. Škoda, že taktiež nelemuje displej podobne ako klávesnicu. Tam je totiž len nahradený plastom v rovnakej farbe.

Notebooky bežných rozmerov sú dnes nahrádzané menšími a práve pri M30-70 si uvedomíte dôvod. 13,3-palcov je na displej stále postačujúce, avšak lepšie sadne do rúk, jednoduchšie sa s ním pracuje na cestách, je ľahší a tenší. Pritom klávesnica je stále veľká a pohodlná. Čísla hovoria za všetky. Notebook váži len 1,8kg, v najhrubšom bode má len málo cez 2cm a klávesnica je stále pohodlná so zdvihom klávesov 1,8mm. Sú tak aktuár tuhé a relatívne tiché. Taktiež poteší veľký touchpad na pohodlnú prácu.

Porty
Po metalickom striebornom obvode nájdete porty a podobné štandardné prvky. V ľavo je skromné mrežovanie chladenia, ktoré nekazí vizuálny dojem a svoju prácu odvádza dobre. Nechýba RJ-45 port, ktorý je do polovice zakrytý elegantným krytom, HDMI port a USB 3.0, vpravo je zas port na nabíjanie, dva pomalšie USB 2.0 porty a kombinovaný vstup/výstup pre mikrofón a slúchadlá. Nechýba ani čítačka pamäťových kariet (SD, MMC). Vpredu nájdete dve drobné ledky indikujúce stav. Nenápadný mikrofón je vpravo tesne pod klávesnicou a nad displejom nájdete HD webkameru.


Konfigurácia
Ako sme už skôr naznačili, recenzovaný model v rámci ponuky M30-70 predstavuje akúsi strednú cestu. Jeho srdcom je nový procesor Intel Core i3- 4010U. Ide o generáciu Haswell a je to nenáročné dvojjadro pracujúce na frekvencii 1,70 GHz. Energeticky je nenáročný, no výkonom zaujímavý. Ten je doplnený integrovaným grafickým čipom Intel HD 4400. Podporuje DirectX 11.1 a poradí si aj s hrami. Notebook obsahuje 4GB RAM (s možnosťou rozšírenia na 8) a disponuje SSHD diskom, ktorý kombinuje 500GB HDD a 8GB rýchly NAND flash. Vďaka nemu je systém rýchly a chod bleskový. Samozrejme v takomto prípade nechýba ani operačný systém Windows 8.1.

Displej
13,3-palcový displej disponuje rozlíšením 1366 x 768 pixelov a LED podsvietením. Pri takýchto rozmeroch je rozlíšenie ešte postačujúce. Oveľa viac však oceníte jeho matné vyhotovenie, vďaka čomu sa naň dobre pozerá aj pri zhoršených svetelných podmienkach, čo pri cestách vlakom a podobne zažívate veľmi často. Bohužiaľ pochváliť už nemôžeme zvuk a má to hneď niekoľko dôvodov. Reproduktory sú nie práve šťastne umiestnené zospodu a tak ich často niečím prekryjete (aj keď máte notebook na stole alebo kolenách), čo deformuje zvuk. Čo sa jeho vernosti týka, bassom chýba sýtosť a aj vysoké tóny (napríklad orchestrálna hudba s vokálmi) sú skreslené.


Výsledky testov
A ako si dokáže takýto notebook poradiť s vašimi každodennými činnosťami? Na to sme sa pokúsili nájsť odpoveď pomocou série rôznych benchmarkov. Najjednoduchším základom pre nás je benchmark WinRaru, ktorý ukáže schopnosti zariadenia. S multithreadingom sme dosiahli výsledok 2741KBps, bez 955KBps. Aj keď notebook nie je určený na hry, prebehli sme ho aj náročným Catzilla benchmarkom. Výsledok dopadol podľa očakávaní – v 720p nastavení sme dosiahli výsledok Kitty – 894 bodov.

Najpodrobnejšiu skupinu testov predstavuje populárny a uznávaný benchmark PC Mark 8, ktorý odkáže PC poriadne preveriť po každej stránke. V Creative teste (multimédiá, práca s nimi) sme dosiahli slušný výsledok 2140 bodov. V Home teste (bežné domáce práce a internet) 2597 bodov. Vo Work teste (práca) až 4095 bodov. No a nakoniec v Storage teste (ukladacie zariadenia) 2727 bodov s priepustnosťou 15,95MBps. Výsledky testov z Cinebench benchmarku a 3DMark Cloud Gate si môžete pozrieť v tabuľke, no ukazujú, že tento notebook má zhruba výkon pracovného notebooku, nižšej biznis triedy. A poradí si aj s jednoduchými hrami a samozrejme multimédiami.

 Klikni pre zväčšnie obrázku


Klikni pre zväčšenie obrázkuKaždopádne je Lenovo IdeaPad M30-70 veľmi dobrým notebookom, ktorý je takmer pre každého. Hodí sa pre študentov, do práce a aj na jednoduché domáce využitie. Zvláda toho skutočne veľa, môže sa pochváliť kvalitným vyhotovením a hlavne výborne nastavenou cenou. Jednoducho ho so sebou zoberiete kamkoľvek a dokážete mu odpustiť aj tých pár chýb. Navyše softvérová výbava Lenovo nechýba a s ňou je celé používanie notebooku hračkou aj pre začiatočníkov.Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články