Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Otestovali sme Lenovo S60, skvelý smartfón s ešete lepšou výdržou (23.04.2015)

Ak si kupujete notebook, práve značka Lenovo môže byť jednou z najčastejších volieb pri výbere. Ak si kupujete smartfón, pravdepodobne idete do iných značiek. Môžu to byť viac známi výrobcovia smartfónov, prípadne aj úplne neznámi čínski, ak chcete ušetriť a skúsiť niečo nové. V tejto oblasti tak niekomu z vášho okolia môže vyznieť kúpa Lenovo telefónu ako obskúrna voľba, na nemusíte sa jej báť.

Nie je to tak dávno, čo sme sa v recenzii podrobne pozreli na model Lenovo S90, ktorý môžete poznať aj pod názvom Sisley. Najzaujímavejšie však na ňom bolo, že vyzeral, ako keby ho pre Lenovo vyrobili na linkách Apple. Dizajnová inšpirácia bola badateľná na prvý pohľad, no nebol len lacnou kópiou, ale veľmi slušným konkurentom. Teraz sa pozrieme na ďalší z S modelov, ktorý však rúbe o niečo nižšie. Predstavíme si novinku Lenovo S60, elegána z nižšej strednej triedy.


S60 sa však od svojho drahšieho súrodenca predsa len niečo naučila. Už nevyzerá ako iPhone, viac sa odlišuje a hlavné ovládacie prvky jasne hovoria, že ide o Android. No zato stále veľmi elegantný. V rukách sme mali šedú verziu a táto farba mu naozaj pristane. Čierna, ktorá dominuje čelnej strane, tak skvele ladí s celým telom telefónu. To je vyhotovené z plastu, ale mali sme z neho dobrý dojem. Bočné tlačidlá len jemne vytŕčajú a sú farebne zladené. Sloty pre dvojicu SIM kariet (2G a 2G/3G/4G) a pamäťovú kartu sú elegantne skryté na ľavej strane za nenápadnými krytkami. No aby ste sa k nim dostali, budete potrebovať drobnú ihlu, ktorá sa nachádza v balení.

Priamo z balenia telefón vytiahnete aj s elegantným plastovým krytom, ktorý presne lemuje každý kúsok tela telefónu. Je úplne transparentný a okrem toho, že zabráni odtlačkom, škrabancom a iným nepríjemnostiam, zlepšuje celkový dojem z odolnosti telefónu. Všetky dôležité otvory sú na ňom bez problémov prístupné. Nehovoríme len o Micro USB porte či vstupe na slúchadlá. Reproduktory sú vyvedené dole, hneď pri Micro USB porte a nič ich neprekrýva, takže si môžete užiť ich veľmi obstojný zvuk, aj keď trošku sýtejšie basové tóny by sme uvítali. Celé to váži len necelých 130 gramov a dobre sadne do vrecka.
To isté platí aj pre fotoaparát, ktorý má na zadnej tiež v kryte vytvorené pekné miestečko. Hneď vedľa neho nájdete aj LED blesk, no oveľa dôležitejšie je to, aké fotky z neho dostanete. A musíme povedať, že prekvapivo dobré. Disponuje rozlíšením 13MPx a medzi jeho funkciami nechýba napríklad autofokus, aj keď zaostrenie nejakú chvíľku trvá. Občas sa tak nevyhnete rozmazaným fotografiám, no ak pohodlne zaostríte, dočkáte sa veľmi dobrého výsledku a to aj pri horších svetelných podmienkach, či pri použití blesku. Ak fotíte za tmy s bleskom väčšie miestnosti, môže mať fotografia trošku nádych do ružova, ako sa softvér snaží poradiť si s nedostatkom svetla. Predná kamera s 5MP poslúži napríklad na selfie, nemá však prisvietenie.

Telefón beží na operačnom systéme Android 4.4 KitKat, avšak upravuje si ho podľa svojich potrieb. Výsledný systém je jednoduchý a rýchly, s intuitívnym menením pozadí aj usporiadaním aplikácií a widgetov. Menšou nevýhodou je to, že už pri prvom štarte celého systému je defaultne v angličtine. Máte síce z krku všetky povinnosti s nastaveniami, no ak náhodou neovládate jazyk, budete sa v ňom chvíľu vŕtať, kým sa prepnete do slovenčiny. Plusom je prítomnosť Lenovo aplikácií na zdielanie, synchronizovanie, cloud a podobne.

Nechýba tu ani navigácia. Nepatrí síce k tým najjednoduchším, no na druhú stranu ponúka široké možnosti nastavení. Ako sme už vyššie naznačili, S60 dokáže pohodlne fungovať aj na dvojici SIM kariet, čo určite tiež mnohí ocenia. Rovnako ako možnosť LTE pripojenia, čo sme už tiež spomenuli, či technológie na bezdrôtové pripojenie BlueTooth v4.0 a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, no to je už dnes taký štandard.

Už sme sa vyjadrili ku zvuku, ktorý síce má menšie chybičky, no stále ho môžeme považovať za veľmi slušný. Podobne by sme mohli hovoriť aj o displeji, ktorý podáva veľmi slušný obraz a to najmä v oblasti vyobrazenia farieb. Nemyslíme to len papierovo, ale aj po sledovaní videí a filmov z neho, či prehliadaní fotografií. Pozorovacie uhly sú široké, takže si niečo dokážete pozrieť aj dvaja vedľa seba, či v bare pokojne vtipné video na stole. S veľkosťou 5 palcov a rozlíšením 1280 x 720 pixelov na tom nie je horšie ako konkurencia v tejto cenovej kategórii.Určite vás zaujíma aj to, čo sa skrýva v jeho vnútri. V prvom rade je to štvorjadrový a 64-bitový procesor Qualcomm Snapdragon 410 s frekvenciou 1,20GHz, ktorý môžete poznať z mnohých podobných modelov. Ponúka slušný výkon, no nie na tie najnáročnejšie hry, no na to sa ešte pozrieme. Dopĺňa ho grafický čip Adreno 306 a 2GB RAM. Vnútorný úložný priestor má kapacitu 8GB. Nájdete tu aj slušnú Li-Pol batériu s kapacitou 2150 mAh, na ktorú sa taktiež pozrieme.

Určite ste si už zvykli, že hardvér vždy podrobíme sérii testov, aby sme sa bližšie pozreli na jeho reálny výkon. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Ako prvý bol na rade benchmark AnTuTu, s ktorým si môžete sami porovnať skóre. Dosiahli sme 21058 bodov, čo nie je úplne najvyššie skóre. V tom istom benchmarku sme vyskúšali aj HTML5 Test, kde sme namerali 7275 bodov. Výkon v hrách má preveriť 3DMark IceStorm Extreme, kde sme namerali 2675 bodov. Fyzikálny test dopadol ešte dobre, no v grafických bolo priemerné FPS dosť nízko.

Potešiť vás však môže benchmark batérie, kde sme ju prevetrávali tiež jedným z AnTuTu testov a namerali sme 6416 bodov, čo je výborný výsledok a vyváži menej výrazný výsledky v oblasti výkonu. S tým už slušne prekonáva konkurenciu v teste v plnej záťaži. V reálnom živote ho jednoducho nebudete musieť tak často nabíjať. Aj pre to je Lenovo S60 zaujímavou voľbou so zaujímavou cenovkou.


    Elegantný dizajn
    Slušný displej
    Slušná výdrž     Systém je defaultne v angličtine
     Nepraktické otváranie sloty na SIM karty
 


 

 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články