Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Otestovali sme cenovo dostupný herný notebook ASUS RoG G551. A nedopadol vôbec zle. (03.03.2015)

Keď na vás z notebooku pokukuje známe červeno-šedé logo, pravdepodobne tým upúta vašu pozornosť. Je to niečo, čo pred sebou nemáte každý deň a dalo by sa povedať, že popularitou sa dotiahlo aj na známeho farebného mimozemšťana. A aj, keby ste logo Republic of Gamers nepoznali, už prvý pohľad vám dáva tušiť, čo sa bude skrývať dnu.

Nie, že by bola značka Asus sama o sebe málo známa, no vytvoriť samostatný brand pre svoj herný segment bola trefa do čierneho. Republic of Gamers má cveng a jasne sa odlišuje medzi ostatnými značkami, na ktoré v obchode môžete naraziť. Viete, že ak si vyberiete túto dosku, bude funkciami špeciálne prispôsobená potrebám hráčov. A ak si vyberiete tento notebook, ponúkne vám výkon, ktorý je určený na nasadenie v moderných hrách. Môže to byť napríklad aj ASUS G551.Vzhľad
Keď sa povie herný notebook, musíte okamžite opustiť predstavu ľahkého, drobného a prenosného zariadenia. Úlohou herných notebookov je ponúknuť výkon a to sa nezaobíde bez toho, aby bolo výkonné komponenty kde poukladať. Okamžite tak musíte zabudnúť napríklad na úzky profil a musíte sa pripraviť na vyššiu hmotnosť. To je samozrejme aj prípad G551, no rozhodne nepatrí medzi tie najhoršie v tejto oblasti. V najtenšom bode má 16mm, v najhrubšom 32mm a to sa ešte dá zniesť. Aj hmotnosť 2,70kg nie je úplne najhoršia vo svojej kategórii.

Dizajn takéhoto zariadenia je predvídateľný, no aj tak, keď sa vám nakoniec dostane do rúk, stále dokáže osloviť a prekvapiť. Jasnou stávkou na istotu je kombinácia čiernej s jemnými červenými prvkami (a RoG logom). Vyzerá to sexi, sviežo a hlavne inak ako všetky ostatné strieborné kusy vyložené vo výklade. Úlohu tak spĺňa na jednotku, pričom práve dizajn G551 by sme mohli označiť ako skôr konzervatívny. Jeho najväčším výstrelkom je svietiace RoG logo na zadnej strane.

G551 dominujú plasty, no v tomto prípade to nie je vôbec na škodu, keďže kvalitatívne sú vyhotovené nadpriemerne. Ide o tuhý plast s elegantným matným leskom, ktorý vyzerá veľmi dobre a je správne pevný a tuhý, aby ste sa nemuseli báť, že ho svojou nešikovnosťou poškodíte. Poteší jednoduchý prístup k batérii, práca s ňou ide veľmi ľahko. Vyhotovenie notebooku nie je najhoršie, zodpovedá jeho cene a tak je celkom pochopiteľné, že na trhu nájdete v tomto ohľade aj zaujímavejšie kusy.

Výbava
Jeho výbava je vcelku štandardná. Na pravej strane nájdete DVD±RW mechaniku. Je škoda, že sa tu nezmestila BD mechanika. Toto médium sa na hry síce nepoužíva vôbec, no v oblasti filmov je už veľmi silné. Čítačka pamäťových kariet je netradične umiestnená vpredu. Poradí si so štvoricou rôznych formátov. Vpravo je ešte kombinovaný vstup/výstup pre slúchadlá a mikrofón a jeden USB 3.0 port. Ďalšie dva sú na ľavej strane spolu s ethernetovým portom (s elegantným krytom), HDMI a mini DisplayPortom. Za nimi je výrazné mrežovanie chladenia.

HD webkamera je dnes už skutočne bežným štandardom, no po otvorení vás očarí klávesnica. Zdvih klávesov zaručuje vysokú mieru pohodlia, sú relatívne vysoko, stláčajú sa príjemne. Samotná klávesnica je veľká, obsahuje aj numerickú časť. Môže vás tak tešiť fakt, že na nej pohodlne môžete aj skutočne veľa písať. Navyše je podsvietená červenou farbou, čo vyzerá skvele, uľahčuje prácu aj hranie za tmy. Pohodlnú prácu zaisťuje aj rozmerný touchpad, aj keď jeho tlačidlá y mohli byť výraznejšie.
Konfigurácia
Hráči a aj fanúšikovia multimédií určite ocenia 15,6-palcový Full HD displej s LED podsvietením. V prvom rade vás osloví jeho matné vyhotovenie, vďaka ktorému je jeho čitateľnosť aj za horších svetelných podmienok stále veľmi dobrá. Jeho povrchová úprava sa zase postará o to, aby ste sa aj po hodinách hrania necítili unavení, najmä teda vaše oči. Reproduktory sú pod displejom a aj napriek rôznym technológiám sú len priemerné. Keď sa s nimi trochu pohráte, dostanete z nich slušný zvuk, no v základe mu chýbajú hlavne výraznejšie basy.

Rovno vám prezradíme, že G551 nebojuje o pozíciu najvýkonnejšieho herného notebooku. Sústredí sa na čo najlepší pomer ceny a výkonu a aj preto neponúka tie najvýkonnejšie komponenty, aby o to viac mohol osloviť prístupnou cenovkou. Štvorjadrový procesor Intel Core i7 4710HQ je už starší, no stále sa mu v hrách slušne darí. Jeho základná frekvencia je 2,50GHz, no dokáže to vytiahnuť až na 3,50GHz. Rovnako najvýkonnejšou kartou nie je ani NVIDIA GeForce GTX 860M s 2 GB VRAM, no zatiaľ si s modernými hrami poradí. K tomu tu je aj 8GB RAM a 750GB HDD. Hybrid s aspoň malým flashom by nás potešil viac.

Testy a výkon
A čo to všetko znamená v skutočnosti? Na to sme podrobili notebook niekoľkým testom a najmä sme ho prevetrali aj v hrách, ktoré by vás mohli zaujímať. Alien: Isolation technicky nie je najdokonalejšou hrou, no usadí vás do kresla skvelou prácou so svetlom a tieňmi. Preto by bolo škoda, keby ste niečo z toho museli oželieť. Našťastie ale nič také nehrozí a hra na notebooku bežala aj v pokročilých nastaveniach úplne plynulo.

Monster Hunter Online je MMORPG dostupné zatiaľ len pre ázijský trh, no hru poháňa CryEngine 3 a ukazuje tak možnosti najpokročilejších hier. Na podobnom engine predsa len beží Crysis 3 alebo aj multiplayerovka Evolve. Benchmark Monster Hunter Online je dostupný zadarmo a každý si tak môže overiť schopnosti vlastnej zostavy. My sme pri najvyšších nastaveniach dosiahli priemerne 19fps, čo nie je najhoršie. Na mieru herných notebookov je šitý benchmark Skydive, ktorý je súčasťou poslednej verzie 3Dmark. V ňom sme dosiahli 11427 bodov. V náročnejšom benchmarku Fire Strike sme dosiahli nižšie, no stále uspokojivé skóre 3592 bodov. Výsledky ostatných testov môžete vidieť v tabuľkách.
S hrami si nový G551 poradí, to však určite nie je to jediné, čo vás zaujíma. Podľa údajov výrobcu v úspornom režime vydrží 5 hodín. Na jednu stranu je to skôr zbožné prianie výrobcu, na stranu druhú, koho v prípade herného notebooku zaujíma úsporný režim? Notebook sme podrobili hernému testu, v slučke sme pustili hernú sekvenciu, ktorá ho poriadne prevetrala. Výsledok? Pri plnej záťaži si bez kompromisov poradil bez napájania zhruba 1 hodinu a 20 minút, čo vôbec nie je najhorší výsledok.

Písať o chladení v prípade podobného notebooku je vždy pomerne rozporuplné. Samozrejme od mrežovania chladenia stúpa teplo, no na druhú stranu, aj keď notebook poriadne zaťažíte a to po slušne dlhú dobu, všetko teplo bude odvádzané od vás. Klávesnica tak zostane príjemná na dotyk, hranie nebude predstavovať problém a teplo bude unikať bokom presne tak, aby ste s ním nemali problémy.

Asus G551 nie je najvýkonnejší hernom notebookom na trhu, no to ani nebolo jeho cieľom. Skôr chce zaujať pomerom ceny a výkonu, ktorý je výborný. Zaujme elegantným, no zároveň štýlovým dizajnom. Rovnako poteší aj výbavou a vyhotovením. To najdôležitejšie však je, že si poradí so všetkými modernými hrami bez toho, aby sa zadýchal. Aj vďaka tomu mu odpustíte niektoré nedostatky.


 

    Pomer ceny a výkonu
    Elegantný, no jednoduchý dizajn
    Displej


     Slabšie podanie zvuku
     Výdrž batérie mohla byť aspoň trochu lepšia
Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články