Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Nový tablet Prestigio Quantum 7.85 prekonáva aj obľúbený ASUS MeMO Pad (23.10.2013)

Značku Prestigio netreba nijak zvlášť predstavovať. Za tie roky, čo na trhu funguje, vám už musí byť dobre známa. Zaujímavé však v tomto prípade je, že spoločnosť sa nepreslávila ani tak v minulosti, ale za posledné roky. A čím viac rozširuje svoje portfólio, tým viac sa dostáva do povedomia verejnosti, ktorej prináša alternatívu v podobe kvalitných, no cenovo dostupných riešení. Nedávno nám priniesli kvalitné slúchadlá, či externé disky. Najčastejšie sa ale s nimi stretávame na poli tabletov, kde si už značka stihla vydobyť celkom slušnú pozíciu.

Nový rad tabletov od Prestigia vsádza na silné slová marketingovej kampane. „Odráža silu skutočného muža“, to je jeden zo sloganov, ktorý nové tablety sprevádza. S označením rodiny Quantum sa Prestigio necháva inšpirovať u najznámejšieho tajného agenta. Nevedno čím, agenta 007 nové Quantum tablety v ničom nepripomínajú. Avšak to neznamená, že by vás nemali zaujímať.
Možno len Prestigio zle cielilo reklamu. Mali sa radšej zamerať na hlavné devízy: nízka cena, vysoký výkon, výborné vyhotovenie. To totiž nie je len hlúpa kampaň. To sú fakty. Fakty, ktoré vystihuje aj konkrétny kúsok – malý a ľahko prenosný tablet Prestigio MultiPad 4 Quantum, 7.85.
Aj autor tohto článku je len človek a ako taký hľadá ten najlepší pomer ceny a výkonu. Kde sa Asus MeMO Pad HD7 javil ako bezkonkurenčný kúsok pre mladých ľudí, možno aj študentov, ktorí nechcú za zariadenie na cesty veľa utrácať, tam zrazu dostal viac než len silnú konkurenciu. Síce o pár eur drahšiu, ale už na prvý pohľad ide o niečo viac ako ostatné tablety Prestigio.

Zahoďte za hlavu spomienky na jednoduché a lacné plasťáky, ktoré nízku cenu kompenzovali lacným materiálom, ktorý nevyzeral dobre, občas sa ani dobre nedržal, či na ňom zostávali škrabance a odtlačky. Malý Quantum je vyššia trieda. Elegantný tmavomodrý plastový kryt je spevnený a budí až kovový dojem. Zároveň aj dojem robustnosti, odolnosti a hlavne niečoho prémiového. Farba pôsobí elegantne a zadný kryt okupuje okrem výrazného loga aj obligátny chaos nápisov. Hore drobná kamerka, dole jeden reproduktor. Je škoda, že len jeden. Na druhú stranu za veľmi sympatickú cenu.

Jemne zaoblené hrany, micro USB port na spodnej hrane, výstup na slúchadlá, mikrofón, slot na pamäťové karty a dokonca aj mini HDMI zas na hornej hrane. Ak tablet držíte vertikálne, tak na pravej hrane hore sa nachádza tlačidlo na vypnutie a dve tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Žiadna kolíska, ktorá sa často zvykne rozkývať. Dve tlačidlá sú tuhšie a pôsobia tiež ako z vyššej triedy. V strede nad displejom je druhá kamera. Samozrejme ale musíte počítať s miernou neohrabanosťou. Napríklad pri slote na karty chýba kryt a podobných menších chybičiek nájdete možno viac.

Tablet beží na operačnom systéme Android™ 4.2 Jelly Bean a ponúka bežnú Prestigio nadstavbu spolu s niekoľkými aplikáciami ako napríklad čítačka kníh spolu s niekoľkými knihami v rôznych jazykoch. Nechýbajú slovenské klasiky, napríklad od Kukučína. Rýchlosť tohto systému občas pokrivkáva, pri prechode medzi obrazovkami sa obraz občas sekne, čo vám dáva najavo, že v oblasti optimalizácie by sa dal spraviť ešte krok, či dva.
Tablet neprichádza na trh v tradičnej veľkosti. Prináša širokouhlý formát displeja a veľkosť 7.85 palca. Tým o kúsok prekonáva veľkosť takých tabletov ako MeMO Pad HD7, Nexus 7, či Slate 7. Väčší displej viete oceniť pri sledovaní filmov, ale aj pri prezeraní internetu. A to pri stále nízkej hmotnosti, aj keď konkurencia v tejto oblasti sa pohybuje na ešte nižších číslach. Len 406 g nie je nič, vďaka čomu by ste prišli o ramená a hrúbka len 8,9 mm tiež nie je najhoršia. Prenosnosť tabletu je teda štandardne dobrá a to aj vďaka dodávanému puzdru v čiernej imitácii kože s červeným lemom, ktoré vyzerá veľmi dobre a štýlovo.

Bohužiaľ displej sa neradí medzi najlepšie. S rozlíšením len 1024 x 768 pixelov výrazne zaostáva za konkurenciou a nižšie rozlíšenie je občas aj badať. Či to je pri sledovaní filmov, alebo aj pri čítaní e-bookov, kedy už vidíte občas aj "zuby". Taktiež zvuk nie je žiaden zázrak, na druhú stranu nepatrí ani medzi tie horšie. Taký priemer, ktorý neurazí, ale nepadnete z neho ani na zadok. Ďalšou vecou, ktorá rozhodne nepoteší, je slabý dosah wi-fi. Ak bývate vo väčšom rodinnou dome, tak môžete zabudnúť na to, že sa signál k tabletu prebúra cez 2 steny.Za nič sa ale tablet nemusí hanbiť v oblasti hardvérových špecifikácií. Jadrom tabletu je štvorjadrový procesor ARM Cortex-A9 s frekvenciou 1,60 GHz, ten dopĺňa GPU Quad Core Mali 400 MP s frekvenciou 400 MHz. Nechýba ani 1 GB RAM a tablet disponuje 8 GB úložným priestorom, ktorý môžete rozšíriť až o 32 GB pamäťovú kartu. Vo výbave ďalej nájdete aj Bluetooth 4.0, zadnú kameru 2MP, prednú 0,3MP, G-senzor, 3D akcelerometer a v balení sa nachádza aj OTG kábel.

A čo tento lacný a malý zázrak dokáže?
Minimálne podľa tabuliek toho dokáže skoro toľko, čo aj známejší Google Nexus 7, ktorý sme vám predstavili nedávno. Nové Prestigio Quantum sme podrobili niekoľkým testom. Až na jednu výnimku dobre obstál v teste stability, obstojné výsledky dosiahol v 3D testoch, aj keď najnáročnejšie hry asi až tak plynulo nezvládne. Hlavný je ale výsledok z testu AnTuTu. V tomto benchmarku Prestigio o 4000 bodov prekonalo MeMO Pad HD7 a dosiahol len o nejakých 2000 bodov menej ako nový Nexus.

Šťavu tabletu dodáva 4700mAh batéria, ktorú sme taktiež podrobili testom. Podľa nich pri záťaži a zapnutých dátových komunikáciách batéria vydrží až niečo okolo 5 hodín, čo je veľmi slušné číslo, aj napríklad na nie príliš ďaleké cesty lietadlom či vlakom. Čiže ak raz tablet večer zabudnete nabiť, nemusíte sa báť, že by bol ráno úplne vybitý. Ak večer vládze, poslúži vám aj ráno. Nepríjemnosťou však je, že sa nabíja až podozrivo dlho. Ak sa niekam ponáhľate, tak vás to príliš nepoteší.

Prestigio MultiPad 4 Quantum 7.85 je výnimočným tabletom. Za nízku cenu prekonáva aj drahšiu konkurenciu a pomaly sa doťahuje aj na tie najlepšie kúsky na trhu v nižších kategóriách. Kvôli tomu mu budete ochotní odpustiť aj menšie chyby a nedokonalosti. Ak ale hľadáte lacné a výkonné riešenie na cesty, tak máte ďalšieho silného kandidáta. Navyše vo vynikajúcom vyhotovení.

Prestigio MultiPad 4 Quantum 7.85 si môžete zakúpiť na našom e-shope alebo na vybraných predajniach SHARK.


PLUS:
+ cena
+ dizajn a vyhotovenie
+ slušná výbava a špecifikácie


MÍNUS:
- slabší displej
- slabý dosah wi-fi
- menšie chybičky

Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články