Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


RECENZIA: Nové smartfóny GIGABYTE lákajú cenou a dual SIM možnosťami (11.03.2013)

Mobilné telefóny sú pravdepodobne jedno z najviac turbulentných odvetví trhu. Vývoj tu ide nezadržateľne dopredu a ak situáciu trošku nadnesieme, tak váš nový mobilný telefón môže stihnúť zastarať ešte skôr, ako si ho z predajne donesiete domov. Na to, aby sa na takto rozvinutom trhu niekto presadil, už nestačí len meno známej značky. Dokazujú to ešte donedávna neznáme mená ako napríklad ZTE. A teraz prichádza Gigabyte. Meno, ktoré poznáme vďaka výrobe PC komponentov. Dokáže sa presadiť na presýtenom trhu a ponúknuť to, čo zákazníci chcú?

Na začiatok na trh vtrhli s dvojicou telefónov. Neašpirujú na pozície lídra a ani im to netreba. S obomi modelmi sa skôr zaraďujú do sféry low-end inteligentných telefónov, kde tí najväčší hráči na trhu nemajú až také silné postavenie. Štartovnú pozíciu majú viac než len dobrú. Low-end kategórii zodpovedá cena, prevedenie, no možnosťami mieria vyššie.


GIGABYTE GSmart Rio R1
Rio je z uvedenej dvojice smartfónov ten menší a lacnejší. Zaujme už na prvý pohľad. Otázne však je, či zaujme v dobrom. Farebné prevedenie kombinuje kontrasty a na nich si zakladá. Predná strana mobilu je lesklá čierna, čo je bežné. Zadná strana telefónu je zas v lesklej bielej. Telefón samotný evokuje iPhone od Apple.
A zaoblené rohy nie sú tým jediným, na čo by si Gigabyte mal dať pozor. Vyhotovenie, umiestnenie reproduktoru slúchadla a aj ovládacie prvky v spodnej časti. Tie pozostávajú zo štvorice dotykových tlačidiel pre vyhľadávanie, naspäť, kontextové menu a návrat na domovskú obrazovku.

Vedľa slúchadla je umiestnená predná kamera, na strane je microUSB port a ovládanie hlasitosti. Tlačidlo na zapnutie je umiestnené na vrchnej hrane spolu s audio konektorom. Chýba hardvérové tlačidlo spúšte fotoaparátu.
Displej telefónu je 4,0" IPS WXGA s rozlíšením 800x480 pixelov. Jeho čitateľnosť je veľmi dobrá aj za horších svetelných podmienok. Oceníte taktiež široké pozorovacie uhly. Čo sa ovládania dotykom týka, reaguje presne a aj adekvátne. Telefón beží na operačnom systéme Android 4.0, ktorý je obohatený o aplikácie Gigabyte.Najzaujímavejším prvkom Ria však je, že sa jedná o telefón podporujúci súčasne dve SIM karty, pričom ich jednoducho rozlišuje. Súkromné a aj pracovné kontakty tak môžete mať na jednom mieste. Telefón je poháňaný dvojjadrovým procesorom s frekvenciou 1GHz. Ďalej obsahuje 512MB RAM a 4GB pamäť, ktorú môžete prostredníctvom SDHC pamäťovej karty rozšíriť o ďalších 32GB.

Čo sa dátových prenosov týka, tak si telefón poradí so štandardnou zostavou GSM / GPRS / EDGE / WCDMA, HSDPA 7.2Mb/s, HSUPA 5.76Mb/s a nechýba ani wi-fi (b/g/n), či BT3.0. Nepodporuje však 4G. Výkonnostne sa teda nejedná o žiaden zázrak, avšak na základné aplikácie a bežné hry bohato postačí, pričom systém beží väčšinou celkom svižne. Občas sa mu však stane, že sa na chvíľku zasekne. Na testovanie telefónu sme použili tradičný mobilný benchmark AnTuTu a jeho výsledky si môžete pozrieť v tabuľke.

Z ďalších možností v telefóne nájdete elektronický kompas, akcelerometer, snímač okolitého osvetlenia a snímač vzdialenosti. Predný fotoaparát 0,3MP je vhodný akurát tak ako náhrada zrkadla v kabelke. Zadný fotoaparát ponúka na dnešnú dobu štandard v podobe 5MP s automatickým zaostrovaním, LED bleskom (s funkciou baterky) a digitálnym zoomom. Do albumu si fotky z telefónu dávať asi nebudete, no na momentky postačí. Veľké problémy mu robí prechod z a do svetla. Umožňuje aj natáčať videá v 720p pri 30fps. Vlastnosti ako detekcia tváre, geo-tagovanie a ďalšie sú samozrejmosťou.

Li-ion batéria s kapacitou 1500 mAh nie je žiaden zázrak a pri bežnom používaní sa môžete pripraviť na to, že budete maž mobil na nabíjačke každý deň. Výrobca udáva výdrž 135 hodín v stand-by a 5 hodín hovoru. Čo sa zvuku týka, Rio je z dvojice Gigabyte telefónov na tom lepšie. Zvuk si sýtejší, vernejší. Vo výbave nájdete úplný základ, teda nabíjačku a slúchadlá. Rozmery Ria sú 124,2x63,8x10,45mm a váži približne 130 gramov.

Telefón vyhotovením zodpovedá svojej cenovej kategórii a teda je poskladaný hlavne z lacných a ľahkých plastov, ktoré okrem lacného výzoru so sebou prinášajú aj väčšie negatíva. Hlavným je teplo. Telefón sa až nepríjemne zahrieva a to ako pri telefonovaní, tak aj pri hraní, či browsovaní internetu.Po dlhšej chvíli je tak telefón na dotyk už pomerne dosť nepríjemný. Je to škoda, no presne odráža cenovku 159€, ktorá je hlavným dôvodom, prečo by ste o telefóne mohli uvažovať.


PLUS:
+ podpora dual SIM
+ výborná cena
+ displej

MÍNUS:
- plasty a zahrievanie
- výdrž


Pozrite si aktuálnu ponuku smartfónov Gigabyte na našom eshope.

 
 

GIGABYTE GSmart GS202
Druhým z novinkovej dvojice Gigabyte smartfónov je väčší, no aj o niečo drahší GSmart GS202. So svojim súrodencom zdieľa skutočne mnoho spoločných rysov, no v niektorých ďalších sa zas vydáva vlastnou cestou. Čo nie je vôbec na škodu, nakoľko ukazuje, že nováčik dokáže prísť na low-end trh smartfónov skutočne celkom impozantne. Nepodarilo sa mu však vyhnúť niekoľkým závažným chybám.

Kým v Riu sa Gigabyte pokúšal priniesť rôznofarebné vyhotovenie do nefungujúceho experimentu, tak GSmart GS202 vsádza na konzervatívnosť, no zato účelnú, jednoduchú, elegantnú a teda hlavne príjemnú na pohľad. Keď si oba telefóny postavíte vedľa seba, tak Rio vzbudí jednoznačne horší dojem. GSmart GS202 na rozdiel od toho pôsobí dojmom, že pochádza z vyššej cenovej kategórie.

Čo sa dizajnu týka, tak Gigabyte nebol príliš invenčný. Rio sme už vyššie prirovnali k iPhonu, ktorým sa pri dizajnovaní inšpirovali (aj keď prisúdiť majiteľstvo zaoblených rohov je samo o sebe dosť zvláštna myšlienka). GSmart GS202, ak by sme mali prirovnať k inému známemu telefónu, tak je to vlajková loď Galaxy S od Samsungu. Umiestnenie prvkov ani tak nie, skôr celkový dojem.


Vpredu nájdete kameru, dole 3 dotykové tlačidlá: domovská obrazovka, menu a späť. Na vrchnej strane je microUSB port pre nabíjanie a prepojenie s PC, tlačidlo na zapnutie a audio konektor. Na pravej strane nájdete ovládanie hlasitosti. Zadná strana je až na reproduktor v spodnej časti a fotoaparát s bleskom hladká.Vyhotovenie je opäť raz plastové, lacné, no celkový dojem na pohľad nie je až taký zlý. Na dotyk je to už horšie.

Plasty pôsobia krehko, škrabancom odolať nedokážu a dokonca ich dokážete zafarbiť aj nalakovanými nechtami (v prípade, že máte telefón v bielom vyhotovení). Zapotíte sa pri otváraní zadného krytu. Sedí ako prilepený a pustiť len tak nechce. V kombinácii s dojmom, že pri silnejšom zaobchádzaní plasty zlomíte sa jedná o nie príliš pozitívny fakt. Prvý dojem z pohľadu na telefón tak bohužiaľ nezostal naplnený.

Okrem vzhľadu je GSmart GS202 takmer totožný s Riom. Najväčším rozdielom je displej, ktorým je 4,3" IPS a s rozlíšením 800x480 pixelov (217ppi). Rozmermi narástol na 130.5x66.5x10.9 mm, pričom jeho hmotnosť poskočila zo 130 gramov na približne 148 gramov. Taktiež je postavený na operačnom systéme Android 4.0 Ice Cream Sandwich, podporuje 2 SIM karty, ponúka rovnakú výbavu s rovnakou dvojicou fotoaparátov s rovnakými možnosťami.
Aj jeho vnútornosti sú rovnaké. Dvojjadrový procesor s frekvenciou 1000MHz, k nemu 512MB RAM, 4GB integrovaná pamäť, ktorú prostredníctvom pamäťovej karty SDHC môžete rozšíriť o ďalších 32GB. S aplikáciami, hrami, webom a aj všetkým ostatným si dokáže poradiť približne rovnako ako Rio, aj keď drobné odchýlky by sme tu našli. Podrobné výsledky si môžete pozrieť v priloženej tabuľke. K dobru si môžete prirátať však fakt, že vďaka väčšiemu displeji už telefón zvládne aj rozumné prehrávanie videí.

Je možné, že to bola chyba modelu poskytnutého na recenziu. Taktiež to mohla byť aj globálna chyba celej rady. Pravdou však je, že systém sa občas zasekol, či nepríjemne spomalil. Po chvíľke sa hneď rozhýbal, no dosť to prekážalo. S výdržou batérie je na tom obdobne zle ako Rio. Taktiež je vybavený li-ion batériou s kapacitou 1500mAh a výrobca pri ňom uvádza výdrž 4 hodiny pri telefonovaní a 200 hodín v stand-by. Reálne je však na nabíjačke každý deň, ak ho normálne používate. Navyše s batériou je spojený ďalší nepríjemný problém, ktorý však tiež mohol byť len chybou poskytnutého modelu. Ak bola batéria takmer vybitá a telefón sme dali nabíjať, no pritom zároveň aj používali so zapnutou wi-fi napríklad na hry, tak sa behom pár minút vybil úplne.

GIGABYTE GSmart GS202 trápia približne rovnaké problémy s prehrievaním, ako tomu bolo pri modeli GIGABYTE GSmart Rio R1, čo mu tiež nepridáva na kladných stránkach. Avšak telefón to vôbec nie je taký zlý. Za rozumnú cenu ponúkne zaujímavý pomer ceny a výkonu, pričom navyše dobre vyzerá, ponúka dobrý displej a obstojnú ponuku. Jeho nedostatky sú odrazom nízkej ceny, ktorá sa niekde pretaviť musela. Ak však hľadáte smartfón, ktorý hravo zvládne podporu dvoch SIM kariet, za málo peňazí a s obstojnými špecifikáciami, tak oba tieto Gigabyte telefóny stoja za to, aby ste nad nimi uvažovali.

Pozrite si aktuálnu ponuku smartfónov Gigabyte na našom eshope.


PLUS:
+ dobre vyzerá
+ displej
+ podpora dual SIM
+ cena

MÍNUS:
- prehrievanie
- zadný kryt
- batéria

Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články