Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

HP 15-r266nc, modrý
399 

 

HP 15-ba027nc
412 

 

RECENZIA: Najmenší HP Pavilion s dotykovým ovládaním (04.11.2013)

Popularita netbookov rokmi postupne upadala. Masovo sa začali presadzovať v roku 2007, ale postupne ich z ich pôvodnej pozície začali vytláčať nastupujúce tablety a aj ultrabooky založené na báze štandardov, ktoré predstavil Intel v snahe konkurovať tenkým a ľahkým MacBookom. Do rúk sa nám teraz ale dostal HP Pavilion TouchSmart 11 a ide o príjemnú reminiscenciu najlepšej doby netbookov, kedy Atomy bohato stačili a svojou nízkou cenou a ešte nižšou hmotnosťou bol netbook práve to, čo študent do školy potreboval.

HP Pavilion TouchSmart 11 jasne odkazuje na dve línie. Jedna línia je moderný vzhľad spoločnosti HP, ktorý sa prejavuje v dizajne, vyhotovení a vizuálnych prvkoch netbooku. Podobné prvky tak napríklad nájdete aj na notebookoch triedy Envy. Druhá línia je jasný odkaz na tradičné HP netbooky, akými boli napríklad HP Mini. Neodkazuje na ne ani tak svojim vzhľadom, ako skôr celkovým poňatím.

HP sa v prípade tohto netbooku snaží spĺňať moderné štandardy, avšak pri zachovaní výhod ľahkej prenosnosti, nízkej hmotnosti a hlavne ceny tesne pod štyri stovky a to už aj s operačným systémom Windows 8. Keď si tieto faktory vezmete do úvahy, tak vám z takejto rovnice jasne vychádzajú nutné kompromisy, ktoré museli tvorcovia podstúpiť. Na displeji sa nešetrilo, 11,6" BrightView s rozlíšením 1366 x 768 pixelov a s podporou dotykového ovládania poteší. Ponúka kvalitný obraz a hlavne rýchlu odozvu ovládania. Hlavne v tejto oblasti sme mali v rukách už aj horšie kúsky.

Oželieť ale napríklad musíte kvalitný zvuk. Technológia DTS Sound+ s dvojitými reproduktormi sa síce nachádza v oficiálnych špecifikáciách, ale nemôžete počítať s tým, že by ste počúvali niečo viac ako slabší podpriemer. Na filmy si zoberte skôr slúchadlá a to isté platí aj pre hudbu, ak budete kupovať tento netbook, tak pravdepodobne nemáte na mysli hranie náročných hier na ňom. Jednoduché reproduktory medzi klávesnicou a batériou si nevedia dobre poradiť s basmi, ani s výškami.


Taktiež vyhotovenie zodpovedá koncovej cene. Kombinuje čiernu so striebornou v plaste, pričom sa snaží vyvolávať metalický dojem. Materiál však dobre vyzerá a je aj príjemný na dotyk a to aj po poriadnom prevetraní netbooku pri záťaži. Dominujú mu zaoblené prvky a displej akoby sa ešte chcel ďalej deliť od veka jemnou hranou. Vnútrajšok tvorí plast s veľmi jemnou textúrou, ktorá sa vám odhalí akurát na dotyk. Netbook váži len 1,4 kg a zložený má hrúbku málo cez 3 cm v najhrubšom bode. Zamrzí, že pánty displeja sa ľahko kníšu, čo nebudí práve najlepší dojem.

Nad displejom sa nachádza drobná webová kamera HP TrueVision HD s indikátorom činnosti LED a integrovaným digitálnym mikrofónom. Aj mikrofón aj kamera sú veľmi dobre zamaskované a takmer ich nevidno. Na ľavej strane zariadenia nájdete VGA port, mrežovanie chladenia, USB port, čítačku pamäťových kariet a dve drobné diódy indikujúce HDD a zapnutie. Vpravo je konektor na napájanie, sieťový konektor, HDMI port, 2x USB 3.0 a kombinovaný konektor pre výstup na slúchadlá/vstup na mikrofón.

Klávesnica je malá, klávesy majú nízky zdvih a ľuďom s väčšími rukami sa na nej nebude písať práve najpohodlnejšie. Ale takýto netbook sa nekupuje kvôli pravidelnému písaniu. Rozloženie klávesov je Island a Fn klávesy v tomto prípade pomocou prepínania funkcie suplujú multimediálne funkcie a HW funkcie ako jas, Wi-Fi a podobne. CapsLock kláves obsahuje drobnú indikáciu zapnutia, čo rozhodne poteší. Takúto indikáciu má taktiež kláves pre Wi-Fi. Aj touchpad je menší, ľahko z neho vybehnete, keďže je od tela oddelený len miernym zdvihom. Podporuje gestá a jeho tlačidlá sú pevné, nekníšu sa.

Zo štandardnej výbavy netbooku nič nechýba. Nájdete tu Bluetooth, podporu Wi-Fi rozhraní b/g/n a 100Mb sieť. Logicky tu nemôžete očakávať optickú mechaniku, keďže cieľom bolo znížiť cenu a hmotnosť a zvýšiť výdrž batérie. Zaujímavá je však softvérová výbava, ktorá trošku vybočuje nad štandard. Samozrejmosťou sú HP aplikácie, ale poteší aj balík CyberLink aplikácií napríklad na prehrávanie multimédií.

Z hardvérovej stránky už HP Pavilion TouchSmart 11 nie je až také terno. Bohužiaľ toto je oblasť, v ktorej sa snáď najviac prejavili nutné kompromisy. Jadrom tohto netbooku je APU riešenie AMD A4-1250, ktoré v jednom balíku ponúka ako procesor, tak aj grafickú jednotku. Samozrejme, obe v pomerne oklieštenej a nie práve najvýkonnejšej zostave. Procesor je dvojjadrový s frekvenciou 1 GHz a integrované grafické riešenie je AMD Radeon HD 8210. Toto APU dopĺňa ešte 4 GB RAM a 500 GB pevný disk.

Nikoho tak asi neprekvapí, že v tabuľkových porovnaniach výkonu netbook neexceluje. Ďaleko zaostáva aj za staršími Intel Core i3 riešeniami a to ako v oblasti CPU, tak aj grafickej. Preto sme ho podrobili viac menej len tradičným testom, neskúmali sme grafický výkon pomocou žrútov ako CatZilla. Použili sme benchmark Cinebench, na grafický výkon sa pozrel 3DMark benchmark Ice Storm (smerovaný na mobilné zariadenia a zariadenia s nízkym výkonom) a niekoľko testov PCMark 8. V Home teste sme dosiahli výsledok 1121 bodov, v Creative teste 811 bodov, vo Work teste 2392 bodov a v Storage teste 1824 bodov. Výsledky z ostatných si môžete pozrieť v priložených tabuľkách.Z týchto testov však vzišli dve pozitívne správy. Poriadne sa pozreli na zúbok hardvéru a ten sa pri tom aj zapotil. Potešil však fakt, že netbook sa nijak závažne neprehrieval, aby vám emitované teplo prekážalo na rukách, či kolenách. Druhým potešujúcim faktom je výdrž batérie. Výrobca udáva 7 hodín, čo je veľmi slušné. Pri záťaži benchmarkami batéria vydržala niečo málo cez 5 hodín, čo je tiež na cesty pomerne fajn. Niektoré testy, ktorých úlohou je odmerať životnosť batérie, však ukazovali až 10 hodín. Možno pri ideálnych nastaveniach sa k tejto méte dokážete dostať, nám sa pri práci s netbookom až toľko nepodarilo.

HP Pavilion TouchSmart 11 na zákazníkov útočí hlavne atraktívnou cenou, kedy podliezol psychologickú hranicu 400 €. Okrem toho dokáže zaujať aj jednoduchou prenosnosťou a elegantným dizajnom. Ak bohužiaľ hľadáte skĺbenie mobility a možností, tak tento netbook nie je pre vás.


PLUS:
+ cena
+ farebné prevedenia
+ schopný výkon
+ výdrž


MÍNUS:
- nízky výkon
- klávesnica nie je príliš pohodlná
- zvuk
 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články