Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Lenovo YOGA - takmer dokonalý kovertibilný Ultrabook (29.01.2013)

Lenovo v súčasnosti stavia na imidž a jednou zo stávok na istotu by malo byť uvedenie nových hybridných zariadení, ktoré v sebe kombinujú výhody ako ľahkých a menších ultrabookov, tak aj popularitu a vzhľad tabletov. A to vôbec nie náhodou. Tablety sa stali hitom poslednej vianočnej sezóny. V kombinácii s novým operačným systémom Windows 8 sa tak má jednať o niečo, čo nebude len cool, aby oslovilo mladé publikum, ale aj zaujalo svojou funkcionalitou. Na papieri to fungovať môže, ale dokáže takéto zariadenie osloviť aj v skutočnosti?

Lenovo IdeaPad Yoga 13 je ultrabookom, ktorý si za cieľ kladie zaujať vás už na prvý pohľad. A treba podotknúť, že mu to ide veľmi dobre. Môžete ho nájsť v dvoch vyhotoveniach. Strieborné je skôr chladné, no elegantné vo svojej účelnej jednoduchosti. Za to vyhotovenie kombinujúce metalickú oranžovú s čiernom srší životom, hravosťou. Na prvý pohľad padne do oka a zamilujete si ju. Oranžové je nie len veko displeja, ale aj celá spodná časť, ktoré takto rámcuje čierny stred tela notebooku. Strieborné logo Lenovo na veku pekne zapadá do celkového dizajnu, matné strieborné pánty mohli zostať radšej v oranžovej.

Lenovo IdeaPad U410 Ultrabook

Dôležitý je aj dotyk
Pohľad však nestačí. Dôležitý je aj dotyk. V prípade Yogy dvojnásobne. Najskôr oceníte kvalitnú povrchovú úpravu. Hliníkové telo je príjemné na dotyk. Nie je úplne hladké, bruškami prstov môžete cítiť veľmi jemnú textúru. Podobne je to aj s plastmi po otvorení veka ultrabooku. Tu je dôležitý dojem jednoliatosti. Klávesnica odolná voči nečistotám a rozmerný touchpad nepôsobia cudzo, ale dotvárajú dojem jednoliateho a elegantného celku. Tlačidlá touchpadu sú nenápadne zakomponované v jeho spodnej časti. Na klávesnici sa píše príjemne, s touchpadom pracuje rýchlo. Použitý materiál síce pôsobí elegantne, no horšie je to s jeho vodivosťou tepla. To síce nie je také nepríjemné ako v prípade posledného recenzovaného Toshiba Portégé, no materiál ho vedie lepšie.

Rozloženie portov
Telo Yogy je po stranách lemované výstupmi a tlačidlami. Tlačidlo na štart je umiestnené pomerne neprirodzene. Spredu vľavo, ľahko ho prehliadnete a a zmiasť vás môže výrazné Windows tlačidlo, ktoré nájdete pod displejom. Na pravej strane nájdete tlačidlo na uzamknutie otáčania obrazovky pri zmene polohy, čítačku pamäťových kariet, USB port a port na napájanie. Na ľavej strane zas nájdete ovládanie hlasitosti v prednej časti, výstup na slúchadlá, USB port a HDMI port v zadnej časti. Celá zadná strana je vyhradená chladeniu, vďaka čomu nepocítite teplo až tak ako v prípade minimalistického chladenia Toshiba Portégé.

360 stupňové otočenie
Lenovo Yoga sa dobre cíti nie len v podobe klasického ultrabooku, ale vďaka displeju s možnosťou otočenia až o celých 360 stupňov s ním môžete pracovať v rôznych polohách. Ako tablet je síce trošku ťažší, no vôbec sa s ním nepracuje zle. Môžete ako používať aj v polohe „stanu“, kedy telo s klávesnicou tvorí vlastne stojan. Multidotykový displej s rozlíšením 1600x900 pixelov reaguje veľmi dobre. Potešia pozorovacie uhly a aj fakt, že aj za horších svetelných podmienok sa naň stále dobre pozerá.


Čo sa výbavy ultrabooku týka, tak Lenovo ponúka zaužívaný štandard. Nájdete v ňom množstvo predpripravených aplikácií, či už na komunikáciu, Cloudové riešenie, zabezpečenie, alebo aj úsporu batérie. Okrem toho aj riešenia tretích strán, napríklad eBay, či jednoduché hry. Nič, z čoho by ste padli na zadok, no využitie týmto aplikáciám rozhodne dokážete nájsť. Webová kamera s rozlíšením 720p je taktiež štandardom, no ponúka rozšírené možnosti ovládania. Mikrofón je umiestnený trochu nešťastne – zboku, takže ho môžete nechtiac zakryť.
Hardvérová výbava a nameraný výkon
Čo sa hardvérovej špecifikácie týka, tak Lenovo Yoga 13 nijak zvlášť neprekvapuje. Jeho srdcom je často využívaný mobilný procesor Intel® Core™ i5-3317U s frekvenciou 1,7GHz. Ten je ďalej doplnený o štandardnú integrovanú grafickú kartu Intel® HD 4000 a 4GB RAM. Rýchly pevný disk SSD s kapacitou 128GB je v tejto triede samozrejmosťou a vďaka nemu systém nabehne bleskovo, prebúdzanie z režimu spánku je otázkou krátkej chvíľky. Na multimédiá výkon hravo postačuje. Dokáže si však Yoga poradiť aj s niečím náročnejším? 

3D Mark výsledky testov


Cinebench výsledky testov


Odpoveď na túto otázku môžu poskytnúť výsledky testov, ktorými sme prevetrali tento ultrabook. Bohužiaľ PCMark ani po niekoľkých pokusoch nedokázal prebehnúť korektne. Základným testom je jednoduchý benchmark WinRaru. So zapnutým multithreadingom sme dosiahli výsledok 3115 KB/s. S vypnutým 1126 KB/s. 3DMark Vantage, Catzilla a Unigine Heaven preverili výkon, ktorá dokáže Yoga podať vo videohrách. Na celkový výkon si posvietil ešte test Cinebench. Všetky testy prebehli v defaultnom nastavení. Ako môžete vidieť z tabuliek, oproti spomínanému Toshiba Portégé Yoga výkonom zaostáva. Niekde menej, niekde viac. Na hry je jej výkon však na hrane.Poteší fakt, že aj pri záťaži nie je hladina tepla až taká nepríjemná a stále sa drží pomerne ďaleko od vašich rúk. Podobne je to aj s hlukom. Chladenie môžete trochu počuť síce už aj pri práci vo Worde, no so stúpajúcou záťažou jeho hladina nenarastá až tak, aby ho bolo neskôr počuť výrazne.

Takmer dokonalý konvertibilný Ultrabook
Nebol by to dobrý ultrabook, keby nevynikal výnimočnými možnosťami v oblasti mobility. S veľkosťou 13,3 palcov patrí Yoga 13 medzi tie väčšie. Konkrétne čísla preň sú 333,4 x 224,8 milimetrov s hrúbkou len 16,9 milimetra. Jednoducho ho môžete nosiť v akejkoľvek taške, či väčšej kabelke. Študenti ho jednoducho hodia medzi zošity a ľahko sa tam stratí. Poteší aj nízka hmotnosť. Výrobca udáva len 1,54kg, vďaka čomu je vhodný na každodenné nosenie kdekoľvek a kedykoľvek. Do práce, do školy, to je už na vás. V tomto ohľade je dôležitým faktorom aj výdrž batérie. Výrobca udáva výdrž až 8 hodín. V našich testoch sme pri záťaži dosiahli výsledok 4-6 hodín (aj s Wi-Fi).


Záver
Lenovo IdeaPad Yoga 13 je ultrabookom, ktorý možno oproti konkurencii nevynikne svojou hardvérovou konfiguráciou a výkonom. No v tejto oblasti o to ani tak nejde. Poradí si s prácou, multimédiami, nenáročným hraním a aj s komunikáciou. Je ľahko prenosný a dokáže si vás hneď získať svojim dizajnom a kvalitným vyhotovením. Vyčítať mu môžeme mnohé drobnosti, no ak hľadáte niečo štýlové, ľahko prenosné a s vynikajúco spracovaným dotykovým ovládaním, tak Yoga 13 by vás mohla zaujať.

Pozrite si aktuálne modely Lenovo IdeaPad Yoga na našom eshope.

PLUS:
+ prenostnosť
+ dizajn
+ štýlové hybridné prevedenie

MÍNUS:
-  slabší výkon
-  vyššia cena


 

Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články