Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Lenovo IdeaPad Z500 - stávka na výzor (17.02.2013)

Lenovo IdeaPad Z500 je novinkou a evolúciou rady IdeaPad. Ako taký si so sebou nesie tradíciu typických rysov aj zamerania, no nezabúda ani na novinky, či už po hardvérovej, alebo aj po dizajnovej stránke. Vybavený operačným systémom Windows 8 je pripravený pobiť sa o svoje miesto na trhu spolu s aktuálnou konkurenciou na poli bežných pracovných, multimediálnych, či jednoduchších herných notebookov. Tomu zodpovedajú nie len jeho špecifikácie, ale aj cenová úroveň, na ktorej sa pohybuje. Má však šance presadiť sa na už aj tak dosť preplnenom trhu a ponúknuť vám za svoju cenu adekvátnu protihodnotu?
 
Stávka na výzor
Na recenziu sme mali pripravený biely kus, no Lenovo Z500 je model, ktorý je dostupný vo viacerých farebných vyhotoveniach. Treba však podotknúť, že uvedená matná biela mu veľmi pristane. Určite aj viac ako Dark Chocolate vyhotovenie. V bielej je totiž takmer celý notebook. Nie len veko displeja, ale aj spodná strana zariadenia. Jediné prvky, ktoré narušujú túto nadvládu bielej sú strieborné logo spoločnosti na veku displeja a mrežovanie nasávania vzduchu zo spodnej strany. Tým sa vytvára jednoliaty lem notebooku z každej jeho strany, čo pôsobí veľmi elegantne. Treba pochváliť materiál, na ktorom odtlačky a malé škrabance vôbec nezostávajú a keď aj, tak ich jednoducho zotriete.


Po otvorení sa však pred vašimi očami predstaví oveľa serióznejšie spracované zariadenie. Vnútri Z500 je celé v striebornom vyhotovení z brúseného hliníka. Rovnakú farebnú schému prezentuje aj lem displeja, ktorý je z plastu. Materiál je nie len príjemný na pohľad, ale aj na dotyk. Škoda nepekného oblúku, ktorý sa nachádza pod displejom a vôbec nepôsobí dobre. Poteší rozmerná 6-radová klávesnica odolná voči nečistotám so samostatným numerickým blokom. Určite oceníte drobnú diódu indikujúcu NumLock. Rozmerný touchpad má vo svojej spodnej časti zapustené tlačidlá.

Na pravej strane nájdete optickú mechaniku dokonale zapustenú do tela notebooku. Ďalej je tu výstup pre slúchadlá a 2 USB porty. Na pravej strane nájdeme hlavne mrežovanie chladenia, VGA, HDMI a USB3.0. Sieťový port je čiastočne skrytý a môžete ho odklopiť. Tak je zabezpečená neporušená bočná línia. Vpredu sú len dve malé diódy: jedna indikujúca zapnutie a druhá nabíjanie. Treba pochváliť aj znížený profil.
Oproti tradičným notebookom je tenší zhruba o 25%.Obraz a zvuk
Lesklý 15,6-palcový HD displej s LED podsvietením a rozlíšením 1366 x 768 pixelov je dobre čitateľný, ponúka čistý obraz, no farby nie sú najvernejšie. Aj napriek tomu ponúka veľmi slušný multimediálny zážitok, minimálne teda čo sa obrazu týka. V kontraste s matným rámom displeja to pôsobí aj príjemne na pohľad. Široká škála nastavenia jasu vám umožní predĺžiť si o niečo výdrž batérie, ak trošku uskromníte svoje požiadavky na jas. Nad displejom je umiestnená webová kamera s rozlíšením 720p, vedľa ktorej sú po oboch stranách rozmiestnené mikrofóny pre lepšie snímanie zvuku.

O kvalitu zvukového zážitku sa stará dobre známa audio technológia Dolby Home Theater V4. Reproduktory sú umiestnená na spodnej strane notebooku, čo môže zvuk skresľovať v závislosti od povrchu, na ktorom je Lenovo Z500 položený. Aj napriek tomu však treba pochváliť obstojne spracované výšky a aj plné basy. Notebook tak spĺňa to, čo by sa od multimediálneho zariadenia v tejto cenovej hladine očakávalo. Možno to ešte trochu prekračuje, nakoľko kvalita multimédií je na veľmi slušnej úrovni, aj keď netvrdím, že by sa nedala ešte zlepšiť.


Vnútornosti a ich výkon
Lenovo IdeaPad Z500 ponúka hneď niekoľko modelov odstupňovaných podľa výkonu. My sme mali v teste jeden z tých slabších, no aj tak stačí nie len na kvalitné multimédiá, ale aj na nejaké to hranie videohier. Srdcom nášho notebooku bol dvojjadrový procesor Intel Core i3-3110M s frekvenciou 2,40GHz. Náš model bol ďalej vybavený 4GB RAM, ale je možné ju rozšíriť až na 16GB. Pevný disk o veľkosti 1TB je na dnešné pomery zlatým štandardom a v tejto cenovej kategórií by bolo zbytočné uvažovať nad rýchlym SSD diskom na zrýchlenie systému. Operačný systém aj tak beží veľmi svižne. No a nakoniec je tu grafická karta NVIDIA GeForce GT 635M s 2GB VRAM, ktorá si poradí aj s hrami.

Tento notebook sme chceli podrobiť sérii našich tradičných testov, no bohužiaľ aj napriek našej snahe a mnohým pokusom akosi nechcel spolupracovať. Aj napriek tomu sme však nemohli vydať recenziu bez toho, aby sme notebook aspoň čiastočne otestovali, aby ste mali prehľad o jeho výkone. Neúspešne sme sa pokúšali testovať 3DMarkom, PCMarkom a nepodarilo sa to ani novinke Catzilla. Ostatné naše tradičné testy však prebehli a pridali sme aj herný benchmark z onlineovky Final Fantasy XIV vzhľadom na zameranie notebooku.


 

CINEBENCH výsledky testov


Final Fantasy XIV výsledky testov


Tradičný test archivačným nástrojom WinRAR nám dal pomerne priemerné výsledky. So zapnutou multithreading optimalizáciou sme sa dostali na 3360KB/s a bez nej na 1096KB/s. V Cinebenchi sme však už dosiahli zaujímavejšie výsledky a spolu s ostatnými si ich môžete pozrieť v našej tabuľke. Najviac nás však potešili výsledky z Unigine Heaven benchmarku. Ak sa trošku uskromníte vo svojich nárokoch, tak dokážete hry rozbehať veľmi slušne. V defaultnom nastavení síce priemerný framerate neoslnil, no maximálne fps na úrovni 45,5 sú veľmi slušným číslom. Final Fantasy benchmark nám dal výsledné skóre 1841 bodov s loading časom 16944ms. Tento benchmark je k dispozícii zadarmo, takže si môžete výsledky jednoducho porovnať.


Výdrž a chladenie
V notebooku môžeme nájsť 6-článkovú Li-Ion batériu a výrobca pri nej uvádza výdrž zhruba na úrovni 3-3,5 hodín. Sčasti s týmto údajom môžeme súhlasiť a za istých okolností skutočne dokáže vydržať tie 3 hodiny a to aj pri záťaži. Pri poriadnom multimediálnom, či hernom využití sa však musíte uspokojiť s nižšou výdržou. Hmotnosť je na túto triedu pomerne štandardná,
no nie neuspokojivá. Približne 2,2kg je tak akurát na prenášanie, pričom mnohé podobné notebooky sú často ťažšie.

Chladenie je skutočne veľmi rozporuplnou stránkou tohto notebooku. Komponenty sa výrazne neprehrievajú a výborne je zvládnutý odvod tepla od častí, s ktorými ma užívateľ kontakt. Nemusíte sa teda báť, že by notebook hrial rovno pod vašimi prstami. Mrežovanie chladenia je však pri záťaži skutočne až nepríjemne horúce a k tejto časti sa ani nepribližujte, radšej ju ani neprekrývajte.


Ako dopadol?
Lenovo IdeaPad Z500 je rozhodne veľmi kvalitným notebookom vo svojej triede. Najmä výborným vyhotovením, perfektným dizajnom, menšími rozmermi a elegantným lookom. V tejto oblasti by ste mu len ťažko hľadali konkurenciu. A možno práve toto sú aspekty, ktoré si vybrali určitú časť dane z ceny na úkor komponentov, ktoré konkurencia v rovnakej cene ponúka o chlp lepšie. Rozhodne sa však nejedná o zlý notebook, prípadne notebook, ktorého kúpu by ste ľutovali. Multimédiá zvláda veľmi dobre, obstojne si poradí aj s dnešnými hrami. Lenovo je navyše zárukou aj slušnej softvérovej výbavy, takže notebook prichádza s niekoľkými šikovnými aplikáciami. Má svoje muchy, aj nepopierateľné klady. Je už len na vás, čomu z toho priradíte väčšiu váhu.

Pozrite si aktuálne modely Lenovo IdeaPad Z500 na našom eshope.

PLUS:
+ vyhotovenie, dizajn
+ rozmery
+ multimédiá
+ dôraz na detail

MÍNUS:
- o chlp slabší ako konkurencia
- vyššie teploty na chladení
- displej by mohol byť lepší
- niekomu môže vadiť iba 100Mbps LAN

 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články