Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: Lenovo IdeaPad Y510 - poriadne železo na hry (16.07.2013)

Hardcore hráči sú pravdepodobne jednou z najnáročnejších skupín zákazníkov. Na druhú stranu, sú ochotní aj minúť za svoje hobby viac ako ktokoľvek iný, keď sa jedná o počítače. Potrebujú vysoký výkon, nezabudnuteľný štýl a dizajn, vysoký komfort a ideálne, ak to všetko so sebou môžu zobrať aj niekam na chalupu, internát, či podobne. Často sa však môže ukázať jeden problém – aj keď by peniaze utratili hráči radi, tak málo notebookov dokáže vyhovieť im požiadavkám. A keď už si niečo nájdu, tak sa cenovky šplhajú poriadne vysoko.

Môžu siahnuť po osvedčených značkách, ktoré ponúkajú maximum herného výkonu, ale za maximálnu cenu. Alebo môžu hľadať alternatívu s výhodnejším pomerom cena/výkon. V minulosti sa dalo spoľahnúť na Lenovo a ich herno-multimediálnu sériu označenú jednoducho – Y. Je tomu tak aj teraz? Do rúk sa nám dostal najnovší notebook z tejto série, Lenovo IdeaPad Y510, a my sme ho podrobili niekoľkodňovému náročnému testu. Hrali sme na ňom od rána do večera.Takmer dokonalý herný notebook

Lenovo sa s týmto notebookom odmietlo uspokojiť s nedokonalosťou. Dokonca by sme mohli povedať, že v niektorých aspektoch ich pochytilo megalomanstvo. Zoberiete do rúk len jeho krabicu a prekvapí vás tým, aká je veľká. A nie len to, ale aj ťažká. Otvoríte ju a zistíte, že v nej nie sú žiadne závažia. Je to notebook, ktorý je ťažký. S hmotnosťou takmer 3kg sa tak nejedná o notebook, s ktorým by vysokoškoláci každý deň chodili na prednášky. Teda ak nechcú maž extrémne vytrénovaný chrbát. K tomu ešte musíte pripočítať aj fakt, že zdroj notebooku je taktiež takou tehličkou, ktorá váži vyše pol kila. Trošku tým trpí mobilnosť celého zariadenia, v prípade herných notebookov však nie je dôležité to, aby ste ich mali neustále pri sebe.

Potom ako si ho trošku poťažkáte a prenesiete sa cez vyššiu hmotnosť si začnete všímať pozitíva. Dizajnéri Lenova odviedli parádnu prácu. Telo je kovové, z brúseného materiálu s jemnou textúrou. Na pohľad to vyzerá súper, na dotyk je to veľmi príjemné. Navyše v čiernom vyhotovení to pôsobí výborne. Ešte aj logo spoločnosti na veku displeja je čierne, aby nerušilo celistvosť. Zo spodnej časti sa nachádza plastová imitácia tohto kovu. Rovnako pozitívny dojem pretrváva aj po otvorení notebooku. Vnútorný povrch však na sebe zanecháva odtlačky, tak si musíte dávať pozor, aby ste mali čisté ruky.

Sexi. To si zas poviete, keď Y510 zapnete. Čiernu dominanciu totiž naruší červená podsvietenie klávesnice, ktoré na seba okamžite púta všetku pozornosť. Červeno-čierne sú aj reproduktory nad klávesnicou. Celkovo to vyzerá skutočne výborne. Ak chcete ohurovať okolie, smelo môžete ísť do Y510. Vyzerá perfektne. Na klávesnici sa navyše aj dobre píše. Je rozmerná, obsahuje numerickú časť a cez prepínač funkcie dokážete ovládať aj ostatné funkcie. Klávesy kladú mierny odpor, aby sa na ne príjemne ťukalo. Aj touchpad s podporou multi-touch je rozmerný, bohužiaľ až príliš voľný v spodných rohoch. Je to kvôli dvojici tlačidiel, ale vôľa by nemusela byť až taká.


Bez optickej mechaniky ale s 2 grafikami
Na prednej strane sa nenachádza nič. Len diódy indikujúce zapnutie, HDD a podobne. Napravo nájdete USB port, výstup na slúchadlá a vstup na mikrofón. Naľavo nájdete ďalšie dva USB porty, HDMI port, RJ-45, VGA port a konektor pre napájanie. Obom stranám však dominuje niečo iné. Mrežovanie chladenia, cez ktoré môžete vidieť masívne medené pasívne chladenie vo vnútri notebooku. Ako ste si všimli, úplne absentuje optická mechanika, ktorú jednoducho nebolo kde dať. Notebook však obsahuje UltraBay stanicu, kde môžete dokovať ďalšie periférie. V tomto prípade je tam zapojená druhá grafická karta, ale môžete ju vymeniť za optickú mechaniku, pevný disk a podobne.Nový Haswell 4. generácie
Aj napriek nepriehľadnuteľnému dizajnu sú to práve vnútornosti, ktoré sú na notebooku tým najzaujímavejším. A veru, že sa Y510p má čím chváliť. Lenovo na komponentoch nešetrilo a to je len a len dobre. Je vybavený novým Haswellom, konkrétne sa jedná o štvorjadrový procesor Intel® Core™ i7-4700MQ s frekvenciou 2,40GHz. S využitím Turba sa dostanete až na 3,40GHz. Ešte zaujímavejšia je stránka grafiky. Tú majú na starosti dve grafické karty NVIDIA® GeForce® GT 750M 2GB GDDR5 v SLI zapojení. Výkonnostne rúbe Y510p poriadne vysoko a nechýbajú ani dnes bežné veci ako 8GB RAM, 1TB pevný disk a 24GB rýchly SSD disk pre systém. Štart Windows 8 je priam bleskový.
Multimédiá zvláda Lenovo Y510 s prehľadom. Zažijete krásne čistý obraz s pomerne širokými pozorovacími uhlami vďaka 15,6-palcovému Full HD displeju s LED podsvietením. Na pomerne malom priestore je veľká hustota pixelov a tak je obraz jemný. Navyše sa naň dobre pozerá aj za zhoršených svetelných podmienok. Zvuk sme počuli síce už aj lepší, ale aj tak sa na notebookové pomery jedná o nadštandard. Poskytujú ho reproduktory JBL. Hry a filmy znejú veľmi dobre. Samozrejmé veci ako HD webkamera, BT4.0, či WiFi b/g/n nechýbajú.


A ako sa na ňom hraje?
Reálne čísla sú určite tým, čo vás v prípade tohto notebooku zaujímajú. Výborné komponenty so skvelým pomerom výkon/cena samé o sebe neznamenajú nič. Dôležité je to, čo dokážu. A dokážu toho veľa, takéto výsledky sme v našich testoch ešte nemali. Základným testom je bežný a jednoduchý benchmarku archivačného nástroja WinRar. So zapnutým Multithreadingom sa výsledok vyšplhal až na 7344kB/s, s vypnutou 1306kB/s. Výborných výsledkov notebook dosiahol aj v benchmarkoch Cinebench a CatZilla (1080p nastavenie určené pre hi-end zostavy), ktoré nájdete v tabuľkách. Na záver sme si nechali výsledok herného benchmarku z Bioshock Infinite. Jeden z adeptov na najlepšiu hru roka sa radí medzi najpopulárnejšie hry a tak výsledok z neho určite mnohých z vás zaujíma. Benchmark sa skladá z niekoľkých scén z hry a dosiahnuté výsledky boli veľmi zaujímavé. Priemerné sme dosiahli 48,39fps. Framerate však dosť kolísal. Najnižšia nameraná hodnota je 7,77, najvyššia však až 329,71fps.Klikni pre väčší obrázok


Klikni pre väčší obrázokVzhľadom na výkon a rozmery je určite zaujímavá otázka chladenia. V tejto oblasti je Lenovo Y510p skôr rozporuplným notebookom. Dobre funguje odvádzanie tepla z miest, ktoré sú blízke používateľom. Nemusíte sa tak báť, že by ste cítili teplo na opierkach zápästia. Chladenie je masívne a postará sa o to, aby sa notebook neprehrieval. Avšak je tu jeden menší problém, ktorý zvlášť hráčov možno nepoteší. Kým telo je odolné voči teplu, tak klávesnica v tejto oblasti kolíše. A práve na WASD klávesoch po dlhšom hraní môžete cítiť mierne teplo.

Mobilita notebooku dostala prvú ranu pod pás hneď v úvode, keď sme spomínali vysokú hmotnosť celého notebooku. Teraz bohužiaľ dostane druhú, nie však nečakanú. Pri vysokom výkone je dosť predvídateľné, že si niekde vyberie daň. Na teplote to v tomto prípade až tak nebolo, avšak na výdrži batérie sa výkon už podpísal. Musíte uznať, že maximálna výdrž 3 hodiny nie je žiaden zázrak. Na dlhšie cesty bez prúdu tak nie je až takým ideálnym spoločníkom.


Lenovo IdeaPad Y510p je krásnym herným a multimediálnym notebookom. Za sympatickú cenu dostanete zaujímavý výkon, ktorý vám postačí na dnešné hry. Hravo si poradí nie len s nimi, ale aj multimédiami. Ak si radi užívate filmy vo FullHD s výborným obrazom, nebudete kúpu ľutovať. My sme na ňom hrali niekoľko dní a hralo sa na ňom výborne. Ak teda hľadáte nové železo na hry, rozhodne o notebooku pouvažujte.


PLUS:
+ pomer cena/výkon
+ dizajn
+ červené podsvietenie

MÍNUS:
-  Vyššia váha a nižšia spotreba
-  Drobné nedostatky


Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články