Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

HP 15-r266nc, modrý
399 

 

HP 15-ba027nc
412 

 

RECENZIA: Lenovo IdeaPad U410 je unisex, dokáže osloviť ako ženy, tak aj mužov (08.05.2013)

Po kratšej odmlke sa opäť vraciame k recenziám produktov. A to recenziou viac než len zaujímavou. Dnes vám totiž predstavíme ultrabook, ktorý sa vymyká z radov bežných konkurenčných strojov hneď v niekoľkých aspektoch a o vašu priazeň sa usiluje nie len svojimi vlastnosťami, ani len cenou. Nebudeme tak veľmi predbiehať, keď vám prezradíme, že Lenovo IdeaPad U410 je ultrabookom, nad ktorým aj napriek menším chybám môžete uvažovať už teraz.

Lenovo IdeaPad U410 je nová rada ultrabookov spoločnosti Lenovo, ktorá však vychádza z už dobre známych predchodcov IdeaPad U400, o ktorých sme neraz písali aj na našich stránkach. Vracia sa tak k štýlu elegantných „štrnástok“, ktoré o drobný krôčik posúva ďalej. Celá rada U410 ponúka bohaté možnosti variability v konfigurácii, farbe a najmä cene. Na recenziu sme dostali slabšiu a lacnejšiu konfiguráciu v sexi červenom vyhotovení. Červená v tomto prípade je unisex a dokáže osloviť ako ženy, tak aj mužov. Hlavne však z mladšieho, živého a dynamického publika.

Aktuálna ponuka ultrabookov Lenovo IdeaPad U410 na našom e-shope.

Celá telo a aj veko displeja je vyrobené z úžasného brúseného hliníka, ktorý na dotyk pôsobí veľmi príjemne, výborne vyzerá a celkovo budí oveľa drahší dojem. Ultrabooky strednej triedy zväčša neponúkajú až takto vycibrené prevedenie. To je na výbornú nie len z hľadiska farby, či vyhotovenia materiálov, ale aj z hľadiska dizajnu. Ultrabook tvorí jednoliaty celok, kde žiaden z prvkov nepôsobí rušivo. Všetko, čo by tak mohlo vyzerať je podriadené minimalizmu.

Veko zdobí zapustené strieborné logo Lenovo. Spodná strana, taktiež v červenom, obsahuje len štyri drobné gumené nožičky proti šmýkaniu na podkladoch a podložkách a malé rebrovanie chladenia. Taktiež časť ľavého boku je súčasťou chladenia. Malé rozmery, nízka hrúbka a stávka na dizajn si však v tejto oblasti vyberajú svoju daň a chladenie svojou účinnosťou neoslní.


Vľavo ešte nájdete dva USB portyport na slúchadlá. Vpravo je už osadené všetko ostatné. Čítačka pamäťových kariet, mikrofón, ďalšie dva USB porty, HDMI a RJ-45 port. To je všetko, čo tu nájdete. Minimalizmus sa tiahne dizajnovou líniou ultrabooku aj po odklopení veka displeja. Logami sa neplytvá, tlačidlo na zapnutie takmer nevidno a touchpad zapadá do celkového konceptu.

Vnútro taktiež tvorí hlavne hliník. A ten má aj svoje nevýhody. Veľmi dobre vedie teplo. Snahu dizajnérom odviesť čo najviac teplo od vašich rúk nemožno uprieť, no vo výsledku sa vám pod brušká prstov aj tak dostane. Hlavne napravo od touchpadu a nepríjemne ho cítite aj v ľavom rebrovaní. Veľmi dobre pôsobí čierna klávesnica. Vďaka miernemu zdvihu sa na nej príjemne píše a je odolná voči nečistotám. Touchpad je rozmerný a pracovalo by sa s ním taktiež veľmi dobre, keby dotyk naň nepôsobil, akoby sa vždy vaše prsty o kúsok prepadli.

Aktuálna ponuka ultrabookov Lenovo IdeaPad U410 na našom e-shope.


Hárdverová vábava
Čo sa ešte tepla týka, to je zväčša produktom výkonného hardvéru. V prípade nášho U410 je výkon tak akurát pre ultrabook strednej/nižšej strednej triedy. Základom je dvojjadrový procesor Intel® Core™ i3-3227U s frekvenciou 1,9GHz. Ten obsahuje vlastný grafický čip Intel HD4000, ale dedikovaná grafická karta GeForce 610M s 1GB VRAM vás poteší určite o niečo viac a taktiež vďaka nej zažijete aj o dosť viac.

Poteší vás obstojné audio Dobly Home Theater v4, oceníte určite rýchly SSD disk s kapacitou 24GB, vďaka ktorému sa operačný systém Windows 8 spustí fakt bleskovo. Ten je doplnený klasickým 1TB pevným diskom. 14" HD displej s LED podsvietením vás zas prekvapi schopnými pozorovacími uhlami. Zástup štandardných funkcií a vlastností rozširuje akurát technológia Intel WiDi na prepojenie s vzdialeným displejom.

Aktuálna ponuka ultrabookov Lenovo IdeaPad U410 na našom e-shope.Čo vás určite osloví, to sú rozmery
O málo prekračujú rozmer klasickej A4 a výška notebooku len 21mm je taktiež úctyhodná. U410 sa tak stáva ideálnym spoločníkom na cesty a to nie len v prípade práce na cestách, ale aj ak na nich obľubujete sledovanie filmov, seriálov, či dokonca nenáročné hranie. Skvelú mobilitu ešte viac podčiarkuje hmotnosť len 1,8kg. Batéria vydrží podľa výrobcu až 8 hodín. Takto ideálny stav pravdepodobne nenastane, nad 6 sa však bez problémov dostanete.

Výsledky testov
Lenovo IdeaPad U410 sme samozrejme podrobili aj sérii testov, no bohužiaľ sa to nezaobišlo bez problémov. Niektoré testy nedokázali prebehnúť, niektoré bolo nutné opakovať a aj napriek tomu nakoniec neprebehli korektne. Základný test WinRarom však prebehol bez chyby. S multi-thread optimalizáciou sme dosiahli 2891kB/s, so single-thread 967kB/s. Výsledky z ďalších testov môžete vidieť v priložených tabuľkách. Novinka Catzilla v nastavení Cat preverila, či si ultrabook poradí s hrami. Cinebench sa pozrel na výpočtový výkon a klasika PCMark mal preveriť stroj komplexne. Väčšina jeho testov však aj po opakovaní zlyhala.Nižšia cena sa možno odráža v softvérovej výbave. S operačným systémom Windows 8 je v prípade rôznych výrobcov pekným zvykom, že zákazníkom dajú softvér navyše, poskytnú Cloudové riešenia a podobne. V prípade U410 je to len základ: Skype, Lenovo Companion, Lenovo Cloud, poteší vás Smart Update, nástroj na poznámky Evernote, no najviac zaujme Zinio. To je multiplatformový distribučný kanál digitálnych novín a časopisov.

Lenovo IdeaPad U410 je rozhodne ultrabookom, ktorý stojí za zváženie. V testoch si viedol rozporuplne, niekde lepšie, niekde horšie, zo štandardu triedy a ceny sa však nijak závratne nevymyká. Očarí vás spracovaním a dizajnom, horšie bude, keď zistíte, že tým trpí vedenie tepla. Taktiež touchpad je vecou, na ktorej by sa patrilo zapracovať. To ostatné je však buď lepšie, alebo aspoň nie horšie ako v prípade konkurencie. Musíte vedieť, či mu niektoré chyby odpustíte, alebo nie.

 

PLUS:
+ dizajn
+ prenosnosť
+ vyhotovenie


MÍNUS:
- teplo blízko rúk
- menšie problémy s touchpadom


 


 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články