Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

HP 15-r266nc, modrý
399 

 

HP 15-ba027nc
412 

 

RECENZIA: Lenovo IdeaPad S500 - Ultrabook s dotykovým dipslejom, ako stvorený pre šudentov (02.09.2013)

Rozhodovať sa o kúpe drobného netbooku nie je náročné. Dokonca aj pri rozhodovaní o kúpe špičkového herného notebooku je vaša situácia pomerne jednoduchá. Najťažšia je vaša situácia vtedy, keď si plánujete zaobstarať bežný notebook na každodenné použitie a za veľmi rozumný peniaz. Môžete si vyberať zo skutočne obrovského množstva najrôznejších modelov od všetkých možných výrobcov, prípadne môžete siahnuť aj po jednom zo starších modelov, ktoré časom klesli do nižších kategórií.

Dnes vám ale predstavíme jeden model, ktorý má v pláne zamiešať kartami v tejto sfére a nakloniť misky váh vo svoj prospech. Na recenziu sa nám do rúk dostala novinka od Lenova s označením Lenovo IdeaPad S500. V našej ponuke nájdete dva modely. V základe sú úplne totožné, avšak ten lepší je navyše vybavený aj SSD diskom. A práve na tento sme zamerali naše testy.
Lenovo IdeaPad S500 je na prvý pohľad pomerne obyčajným notebookom. A možno aj na druhý, či tretí. Jeho úlohou je stať sa spoločníkom na každodenné použitie pre nenáročných používateľov, ktorí však potrebujú aj nástroj, na ktorý sa môžu spoľahnúť. S500 je tak vhodný ako rodinný notebook na právu a zábavu, ako jednoduchý pracovný nástroj, či dokonca ako ideálny kúsok pre študentov a to hlavne vďaka veľmi príjemnej cene okolo 560€.Všetky tieto skupiny používateľov určite ocenia kvalitu a štýl prevedenia notebooku. Síce nespĺňa súčasné štandardy na kvalifikáciu ako ultrabook, ale to nutne neznamená, že sa nemá čím pochváliť. Jeho maximálna hrúbka je približne 2cm, avšak na pohľad to tak ani nevyzerá a pôsobí tenší. Jedná sa o pomerne tradičný 15,6" model, takže jeho veľkosť si určite viete predstaviť, avšak svojou hmotnosťou len tesne nad 2kg vás určite očarí, keďže vám stačí len ho hodiť do tašky a môžete sa s ním vydať kamkoľvek chcete a váš chrbát pri tom trpieť rozhodne nebude.

Celé šasi je plastové, avšak pôsobí pomerne odolne a hlavne veľmi príjemne na pohľad aj dotyk. Vsádza na tmavú šedú a výrazné hrany takmer všade. Čierny je len lem displeja a plnohodnotná klávesnica. Celkový dojem z notebooku S500 je výborný. Pôsobí síce jednoducho, no veľmi elegantne a bez výstredností. Možno až trošku minimalisticky, čo sa prvkov týka. Ešte aj spodná strana je veľmi jednoduchá, akurát s prieduchmi na chladenie a nožičkami, vďaka ktorým notebook pevne drží.


V strede nad displejom sa nachádza jednoduchá HD webkamera, vďaka ktorej sa dočkáte bezproblémového chatovania s priateľmi. Ľavá hrana spodnej časti v sebe skrýva hlavne prieduchy chladenia nasmerované von. Sú síce menšie, avšak prekvapivo účinné. Okrem toho je tu aj sieťový port (čiastočne elegantne skrytý), HDMI a USB3.0. Na pravej strane môžete nájsť konektor nabíjania, dva USB porty, čítačku pamäťových kariet a audio výstup. Veľmi nepekne pôsobí hranatá batéria, ktoré po otvorení notebooku presahuje akýmsi hrbom pod displej.

Pochváliť musíme plnohodnotnú klávesnicu. Je skutočne priestranná, s veľkými klávesmi a plnohodnotnou numerickou časťou. Klávesy majú príjemný zdvih a práca na nej vám odsýpa. Píše sa na nej pohodlne aj vďaka povrchu klávesov. Samozrejmosťou je odolnosť voči nečistotám. Slová chvály budeme sypať aj na touchpad. Veľký a s podporou gest, s obrovskými tlačidlami, ktoré sú prekvapivo pevné. A samozrejme nesmieme zabúdať na dotykový displej, ktorý dotyk registruje bezchybne, ťaží maximum z Windows 8, reaguje rýchlo a ani po niekoľkých dňoch na ňom neboli výrazné šmuhy po prstoch.Čo sa vnútorností Lenovo IdeaPad S500 týka, tak to nie je žiaden zázrak. Avšak dokonale odzrkadľujú cenovú hladinu notebooku a postačia na všetky každodenné činnosti, s ktorými sa môžete stretnúť. Jeho srdcom je populárny dvojjadrový procesor Intel Core i3, avšak sa nejedná o Haswell z štvrtej generácie, ale Ivy Bridge. Aj napriek tomu to s emitovaným teplom a energetickou náročnosťou vôbec nie je najhoršie. Pri frekvencii 1,80GHz si poradí aj s menej náročnými hrami napríklad.

Samotný procesor by však nestačil a tak je doplnený nie výkonnými, ale kvalitnými komponentmi. Narazíte tu napríklad na integrovanú grafickú kartu Intel HD4000, ďalej 4GB RAM a 500GB HDD. Taký menší bonus je rýchly SSD disk s kapacitou síce len 8GB, ale dokáže napomôcť celkovej rýchlosti systému. Obligátne funkcie ako Wi-Fi, Bluetooth 4.0, či Wi-Di samozrejme nechýbajú. K tomu si môžete pripočítať aj zaujímavé Lenovo aplikácie v balení.
A ako takáto zostava obstála v sérii testov?

Samozrejme aj v prípade tohto notebooku sme nerobili výnimku a podrobili ho niekoľkým náročným benchmarkom, ktoré však čo najlepšie odrážajú výkon, ktorý vám v konečnom dôsledku notebook ponúkne. Prvým testom je grafický benchmark 3DMark, ktorý reflektuje výkon v hrách. Nový test Cloud Gate je šitý na mieru notebookom a bežným domácim počítačom a výsledok z neho nájdete v priloženej tabuľke. Cinebench sa pozrel na zúbok celkovému výkonu a jeho výsledok je taktiež v tabuľke. A nakoniec sme vybrali niekoľko testov z nového benchmarku PCMark 8. Konkrétne sa jedná o Home test (bežné domáce použitie), kde sme dosiahli skóre 2264 bodov; Creative test (multimédiá) so skóre 1829 bodov a Work test (pracovné nástroje) s výsledkom 3912 bodov.3DMark


CinebenchVýrobca možno trošku optimisticky uvádza výdrž batérie až 6 hodín. Podľa našich testov to až také ideálne nie je, aj keď možno za istých okolností by tých 6 hodín nemuselo byť nereálnych. Päť hodín by však notebook mal vydržať bez nabíjačky. Musíme pochváliť chladenie. Najlepšie sa to ukázalo pri benchmarkoch. Vyše 4 hodiny sme striedali jeden náročný test za druhý a ani po tom nebola ľavá strana horúca. Zvýšenú teplotu bolo možné badať, ale v porovnaní s niektorými konkurenčnými modelmi je to obrovský rozdiel.


Slabší je displej. Pri veľkosti 15,6" by sme už najradšej dali rozlíšeniu 1366 x 768 pixelov zbohom. Na filmy vo Full HD musíte využiť HDMI a prepojiť tak notebook s TV. Pozorovacie uhly sú fajn, ale displej je lesklý a tak toho veľa odráža. A pochváliť nemôžeme ani zvuk. Reproduktory sú síce elegantne skryté na spodnej strane, ale dosť to zabíja kvalitu zvuku, ktorý tak smeruje do stola, či vašich stehien. Nemôžete tak počítať so s reálnym vykreslením. Výšky, bassy, to všetko je ledva priemerné.

Ale to je asi pochopiteľné. Lenovo IdeaPad S500 by bol v rámci svojej cenovej kategórie asi až príliš dobrý, keby sa nakoniec nenašli takéto chybičky. Aj napriek tomu sa však radí k tomu lepšiemu, čo sme mali z tohto segmentu v rukách. Za príjemnú cenu dostanete spoľahlivého spoločníka a obstojný pracovný nástroj. Nie najsilnejší, nie najlepší, ale veľmi dobre vyhotovený a s veľmi prívetivým pomerom ceny a výkonu.


 
Tieto reproduktory si môžete zakúpiť na našom e-shope alebo na vybraných predajniach SHARK.


PLUS:
+ vyhotovenie a dizajn
+ dotykový displej výborne reaguje
+ výborná cena
+ prenosnosť

MÍNUS:
- prečnievajúca batéria
- slabší displej a zvukNajnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články