Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: HP ProBook 4540s s novým Windows 8 (08.11.2012)

Takmer na deň presne po troch rokoch Microsoft na trh priniesol svoj nový operačný systém. Windows 8 je pre spoločnosť veľkým a riskantným krokom, no aj napriek tomu má už od začiatku veľkú podporu výrobcov. Hneď
pri vydaní systému na trh tak nechýba ani HP, ktoré prináša sériu modelov HP ProBook 4540s a my sme sa dnes pozreli na jedného zástupcu tejto rady, ktorý sa síce nesnaží atakovať vysoké výkonnostné méty, avšak o to viac vyniká
v kancelárskej triede. Zoznámte sa s HP ProBook 4540.

Tento notebook zaujme už na prvý pohľad svojím jednoduchým, no elegantným dizajnom, ktorý minimalizuje počet výrazných prvkov. Len jednoduché minimalistické logá spoločnosti a modelovej rady. Metalické vyhotovenie neprekrýva len veko displeja, ale presahuje aj na telo notebooku, ktoré prekrýva zhruba do polovice jeho výšky po celom jeho obvode. Toto šasi
s technológiou HP Dura Finish je odolné voči poškriabaniu a nepekným šmuhám, vďaka čomu si zovňajšok notebooku stále zachováva vzhľad ako nový. Povrch je príjemný na dotyk a zanecháva jemný chladivý pocit.

Lenovo IdeaPad U410 UltrabookRozhrania a konektivita

Kovový lem po obvode noteboku je aj priestorom pre rôzne porty. Čelná strana obsahuje vo svojej ľavej časti len diodu indikujúcu prácu pevného disku, čítačku pamäťových kariet SD, MS/Pro a MMC so záslepkou v rovnakom prevedení ako je telo, výstup pre slúchadlá a vstup pre mikrofón. Pravá strana notebooku patrí dvom USB 2.0 portom a optickej DVD SuperMulti mechanike. Na ľavej strane zas nájdete dva USB 3.0 porty, HDMI port, VGA port, RJ-45, napájanie notebooku a chladenie. Obe bočné strany notebooku sú jemne zrezané, čím sa elegantné skrýva ako mechanika na jednej strane, tak aj chladenie na druhej strane. Spodná strana notebooku je taktiež minimalistická, neprerušujú ju žiadne otvory chladenia, nájdete tu len nožičky proti šmýkaniu a dve tlačidlá na uvoľnenie batérie.
 
Lenovo IdeaPad U410 Ultrabook
Čo prekvapí a čo zamrzí po otvorení?

Po otvorení notebooku vás príjemne prekvapí fakt, že aj tu
vládne už spomínané metalické vyhotovenie, do ktorého vstupuje len klávesnica. Dojem jednoliatosti dotvárajú aj reproduktory, či touchpad. Podobne ani tu nenarazíte na výrazné prvky, ale len
na tlačidlo zapnutia notebooku a dve drobné tlačidlá na ovládanie pripojenia k sieti. Klávesnica je odolná voči nečistotám, v čiernom prevedení a oproti bežným odhlučnená. Zamrzí možno absencia multimediálnych tlačidiel. Nie práve príjemne pôsobí zliatie šípok hore a dole do jednej klávesy rozdelenej na dve menšie, čo môže spôsobovať problémy ľuďom s väčšími prstami. Taktiež vadí absencia ikon k tlačidlám Caps lock,
Num lock a Scroll lock. Multidotykový touchpad má len jedinú chybu a tou sú jeho tlačidlá, ktoré sú voľné.


Windows 8, sklamal alebo prekvapil

Pravdepodobne jedným z najväčších lákadiel tohto notebooku je nový operačný systém Windows 8, ktorý tu nájdete v jeho 64bitovej verzii. Pre tých, ktorý s ním ešte nemali tú česť, sa môže jednať o mierny šok. Microsoft vizuálne zjednocuje svoje zariadenia pod "Metro" dizajnom, ktorý sa tak postupne z mobilných telefónov a konzol dostal aj do sfér počítačov. Toto rozhranie sa orientuje najmä na dotykové systémy, no ukrátení nebudú ani bežní používatelia používajúci myšku s klávesnicou a to vďaka možnosti prepnúť sa na klasickú pracovnú plochu. Avšak ani tej sa nevyhli zmeny.
  
Vzhľad a dizajn
"Metro" dizajn je vytvorený s cieľom zabezpečiť čo najjednoduchší
a najrýchlejší prístup k základným veciam (ako napríklad prehliadač, pošta...) a to z jedinej obrazovky. Na základnej ploche "Metra" sú funkcie poukladané ako aplikácie. Okrem základných tu nájdete aj spravodajstvo, kalendár, SkyDrive, mapy a aj Store, ktorý zastrešuje digitálny predaj aplikácií a aj hier a to aj s podporou Slovenskej republiky. Aplikácie si tu môžete ľubovoľne pripínať a aj odstraňovať. Ľavý dolný roh obrazovky slúži na prepínanie medzi "Metrom" a plochou. Potiahnutím z ľavého horného rohu dole sa dostanete na posledné aplikácie. Potiahnutím z pravého horného rohu dole sa zas dostanete ku kontextovému menu. Pravé tlačidlo myšky vám ukáže možnosť prehliadať všetky aplikácie.

Pracovná plocha a použitie
Pracovná plocha si zachovala svoj hlavný panel a taktiež ikony rozmiestnené po nej, ale mnoho iných vecí je tu už inak. Aktívne zóny v rohoch zostávajú aj tu. Štart menu sa vytratilo a nahrádza ho práve "Metro". Jednoduchý a rýchly prístup pre každého je jednoznačne kladom systému. Ten je takto aj odolný voči chybám menej skúsených používateľov.

Pokročilé funkcie už však môžete mať problém nájsť, čo platí napríklad pre Ovládací panel. Menej pohodlné je aj prehľadávanie aplikácií v zozname všetkých. Systém však umožňuje množstvo úprav a tak si môžete priniesť späť napríklad spomínané Štart menu. Pochváliť treba aj rýchly štart a vypnutie systému aj to aj bez použitia SSD disku.

A čo výkon?

Ako sme už v úvode naznačili, tak to nie je silná stránka notebooku, no aj tak má čo ponúknuť aj nad rámec kancelárskej práce a jednoduchých multimediálnych funkcií. HP ProBook 4540s B840 je vybavený Sandy Bridge procesorom Intel Celeron B840 s frekvenciou 1,9GHz; 4GB RAM; integrovanou grafickou kartou Intel HD a rýchlym 500GB diskom. Aby ste mali predstavu čo to reálne znamená, tak sme notebook podrobili sérii testov, ktoré vám môžu ilustrovať, ako si na tom notebook stojí.

Najjednoduchším testom je benchmark, ktorý v základe obsahuje každá inštalácia programu WinRAR. Ten zisťuje rýchlosť balenia a rozbaľovania rar súborov a čím viac/rýchlejšie, tým lepšie. Tento test si môžete urobiť aj vy doma. HP ProBook 4540s B840 dosiahol bez Multi-thread optimalizácie výsledok 928 KB/s a s Multi-thread optimalizáciou 1757 KB/s. Ďalší test bol herne zameraný a preveril výkon notebooku v staršej, no technicky náročnej hre Stalker: Call of Pripyat, kde zisťoval ako bude výkon postačovať na pobyt v ukrajinskom meste. A občasných hráčov môžu výsledky len tešiť. V tabuľke vidíte, že vzhľadom na nastavenia si notebook v teste viedol dobre.

 


Výkon teda postačuje aj na jednoduchšie hranie, ktoré taktiež môže ťažiť z jednej z najväčších výhod notebooku – prenosnosti. Rozmermi 375 x 256 x 28 mm síce HP ProBook 4540s spadá medzi ostatné  15,6" notebooky, avšak vyniká hmotnosťou len 2,47kg, vďaka čomu vám nič nebráni mať ho kedykoľvek a kdekoľvek pri sebe. Výhodou je aj nízka hodnota emitovaného tepla a môžete tak mať tento notebook na kolenách aj pri dlhšej záťaži a nebudete cítiť zvýšenú teplotu. To platí aj pre miesta, kde sa notebooku dotýkate rukami, či klávesnicu s touchpadom. Pri prenášaní oceníte aj výdrž batérie, ktorá za ideálnych podmienok môže dosiahnuť až 7 hodín.

Displej 15,6 " s rozlíšením 1366x768 bodov a LED podsvietením ponúkne kvalitný obraz aj pri horších svetelnýchpodmienkach vďaka svojim antireflexným vlastnostiam. Ani prehrávanie hudby nebude pôsobiť problémy. Vďaka SRS Premium Sound vám tento notebook ponúkne zvukovú kvalitu, aká medzi notebookmi vyniká. Síce basy nie sú práve najvernejšie a chýba im dostatočná hĺbka, tak potešia kvalitne spracované výšky bez nepríjemného šumu. Nechýba HD webkamera, Wi-Fi podporujúca štandardy b/g/n a ani Bluetooth 4.0.
A aj vďaka tomu tento notebook môže stáť za vašu pozornosť. Neponúka vysoký výkon, ale kvalitu adekvátnu cene, môže vás
zaujať novým operačným systémom Windows 8, elegantným dizajnom a niektorými šikovnými funkciami. A možno mu aj vďaka
tomu prepáčite niektoré chyby.

 
 

 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články