Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

RECENZIA: HP Envy 15 - takmer dokonalý ultraprenosný herný notebook (04.11.2013)

All-in-One zariadenia, desktopové počítače, hybridné zariadenia s oddeliteľným displejom, špičkové LED monitory a aj klasické notebooky. To všetko sú sféry, ktoré pokrýva rodina zariadení označených ako Envy od spoločnosti HP. Produkty z rodiny Envy už môžete veľmi dobre poznať, keďže sa na trhu objavujú už od roku 2009 a za tú dobu sa im podarilo získať si zákazníkov na rôznych frontoch a to hlavne so zacielením na vyššiu triedu. Od mája tohto roka HP na trh uviedlo nový rad notebookov HP Envy 15 a my sa dnes pozrieme na novinku označenú HP Envy 15-j000ec.Nový model HP Envy 15 prichádza v 15,6-palcovom prevedení a na zákazníkov sa snaží apelovať hlavne po stránke prevedenia a možností. Snaží sa ponúkať zaujímavý výkon v kombinácii s prvotriednym spracovaním. Keby sme mali dizajn stručne zhrnúť, tak by sme ho charakterizovali slovami ako moderný, štýlový a elegantný. Samotné HP nešetrí slovami chvály na svoj nový notebook a pri pohľade naň môžeme súhlasiť. Základom jeho tela je celohliníkové prevedenie šasi v kombinácii s grafikou s laserovým spracovaním. To sa stará o pekný vzhľad, ale aj o vysokú odolnosť. Strieborná sa v notebooku kombinuje s čiernou a na veku displeja je výrazné logo spoločnosti.

Taktiež bočná hrana je v rovnakom prevedení a to isté platí aj pre vnútro notebooku okolo klávesnice. Tento materiál je odolný voči poškriabaniu a aj proti mastným odtlačkom, čo oceníte v prípadoch, ak si pri práci na notebooku radi pochutíte na nejakej drobnosti. HP Envy 15 nie je ultrabookom, ale svoje rozmery rieši šalamúnskym spôsobom. V najširšom bode vzadu pri batérii má hrúbku necelé 3cm, avšak čím bližšie k vám, tým je užší, až sa zúži zhruba na tretinu. Pôsobí to dobre na výzor a mierne zdvíha klávesnicu.

Po obvode sa tradične nachádzajú rozličné porty. Na ľavej strane vzadu nájdete chladenie. Vyriešené je elegantne, ale je na ňom badať, že niekedy nestíha a zo spodnej strany notebooku môžete cítiť teplo. Ďalej tu nájdete HDMI port, dva USB3.0 porty, čítačku pamäťových kariet a dve diódy indikujúce stav, ako je u posledných HP notebookov zvykom. Na pravej strane je zas konektor napájania, ďalšie dva USB3.0 porty, RJ-45 port (podpora až 1000Mbit) a kombinovaný konektor na výstup na slúchadlá/vstup na mikrofón.

Notebook je po otvorení pevný, dobre sa drží, ani pri otrasoch (napríklad vo vlaku) sa displej nekníše. Bohužiaľ pánty (pravdepodobne ich kryt vo farebnom vyhotovení notebooku) sa mierne kníšu, čo nebudí dobrý dojem. V strede nad displejom sa nachádza nenápadná HP TrueVision HD webkamera s integrovaným duálnymi digitálnymi mikrofónmi. V rohu displeja je drobné logo Beats, ktoré na notebooku nájdete ešte asi 4x. Pod displejom sú umiestnené reproduktory, naľavo od nich tlačidlo na zapnutie.

Nájdete tu priestrannú klávesnicu s klávesmi v čiernom vyhotovení. Klávesy majú dobrý zdvih a sú veľké, takže ani ľudia s veľkými rukami by nemali preklikávať mimo. Určite oceníte samostatnú numerickú časť. F klávesy a šípky hore/dole sú zredukované na polovičný rozmer. F klávesy suplujú multimediálne a systémové funkcie. Niektoré klávesy majú indikačnú diódu ako napríklad CapsLock, či Wi-Fi. Touchpad je rozmerný, tlačidlá sú skryté v jeho spodnej časti, čo síce zväčšuje jeho plochu, ale pre stláčanie nie je práve najideálnejšie. Na pravej strane sa tesne pod klávesnicou nachádza ešte snímač odtlačkov palca.

O zvuk sa stará technológia Beats Audio™, ktorá sa v sfére notebookov radí k tomu najlepšiemu, čo môžete za rozumnú cenu dostať. Zvuk je plný, snaží sa minimalizovať skreslenia a poradí si aj s bassmi, či výškami. Sledovanie filmov, či hranie hier tak bude oveľa väčším zážitkom ako v prípade, že máte notebook vybavený obyčajnými „chrčítkami“. Neobsahuje totiž len dva už uvedené reproduktory pod displejom, ale aj ďalšie dva umiestnené vpredu na spodnej strane. Štyri reproduktory dopĺňa ešte samostatný basový reproduktor taktiež umiestnený zospodu. Vďaka vyšším nožičkám si reproduktory navyše neprikryjete úplne, ale len stlmíte.

Veľmi sa nám páčil 15,6" Full HD displej s LED podsvietením. Nie je to síce displej, ktorý by ste si kvôli lesklému vyhotoveniu zobrali v lete do záhrady. Aj pri bežnom osvetlení sa v ňom vidíte, ale okrem toho má krásne podanie obrazu a farby. Okrem toho pri sledovaní filmov určite oceníte aj široké pozorovacie uhly. Nebyť toho lesklého vyhotovenia, tak na displej nepovieme jediné zlé slovo.


Okrem toho je výbava nového HP Envy 15 pomerne štandardná. Porty sme už uviedli vyššie v článku, ďalej tu narazíte na Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wake-on-LAN a Bluetooth. Výbavou nejako zvlášť notebook nevybočuje. Postavený je na operačnom systéme Windows 8. Aktualizáciu na novšiu verziu Windows 8.1 si môžete zadarmo stiahnuť. Zo softvérovej výbavy nechýbajú aplikácie HP a v oblasti multimédií vám dobre poslúžia aplikácie CyberLink. Pri použitých rozmeroch tu samozrejme nenájdete optickú mechaniku.

Po hardvérovej stránke sa jedná o veľmi slušný kúsok, ktorý sa v širokej ponuke na trhu rozhodne nestratí. Základom je štvorjadrový procesor Intel® Core™ i7-4702MQ so základnou frekvenciou 2,20GHz. V režime Turbo sa s ním dokážete dostať až na frekvenciou 3,20GHz. Jedná sa o procesor z rodiny Haswell, takže zabezpečuje vyšší výkon, nižšiu spotrebu a obsahuje aj integrované grafické riešenie Intel. Nemusíte sa však spoľahnúť len na to, notebook obsahuje aj dedikovanú grafickú kartu NVIDIA® GeForce™ GT750M 2 GB, ktorá si krásne poradí s dnešnými hrami. Nie právo s tými najnáročnejšími v najvyšších nastaveniach, ale s dnešnou produkciou by ste nemali mať problém. Nechýba ani 8GB RAM či 1TB pevný disk. Notebook je vybavený aj 24GB cache.
Ani HP Envy 15 sa nevyhol našim testom. Keďže si tento notebook vzhľadom na svoje špecifikácie môže dovoliť viac, tak sme tomu prispôsobili aj testy. Výsledok z 3DMarku možno neohúri, ale jedná sa o benchmark Fire Strike, ktorý je orientovaný na najvýkonnejšie herné zostavy. Ak sa teda rozhodnete zahrať si herné hity ako Bioshock Infinite, tak si môžete užívať maximálne detaily vo vysokom rozlíšení. Výborné výsledky notebook dosiahol v Cinebench. Podrobnejšie si rozoberieme výsledky z PCMark 8. V Home teste sme dosiahli 3392 bodov, hravo sme preplávali aj Creative testom s výsledkom 3649 bodov. Vo Work teste bol výsledok 4378 bodov a v Storage teste 4592 bodov so Storage bandwidth 93,69MB/s.

Čo sa prenosnosti týka, tak na tom HP Envy 15 nie je najhoršie. Rozmery sme si už priblížili vyššie a hmotnosť vám chrbát príliš nezaťaží. Len 2,19kg je na takéto notebooky ešte veľmi slušná hmotnosť. HP uvádza, že batéria v notebooku vydrží 4 hodiny. Pri záťaži sme sa však k takémuto číslu nedostali, je ale pravda, že sme energiou práve nešetrili, testovali sme, pozerali so zapnutou Wi-Fi, či hrali. Každopádne 3 hodiny nám notebook vydržal.

HP Envy 15 dobre nadväzuje na tradíciu rodiny zariadení, ku ktorým sa ako novinka pridáva. Ponúka veľmi pohľadný dizajn, kvalitné a odolné vyhotovenie, výkonný hardvér a s viac než len schopnými vlastnosťami. Niektoré veci musíte oželieť, taktiež sa musíte zmieriť s vyššou teplotou pri zaťažení. Ak sa však pre tento notebook rozhodnete a budete ochotní obetovať tých deväť stoviek, tak do rúk dostanete kúsok, s ktorým budete spokojní.
 

PLUS:
+ cena
+ farebné prevedenia
+ schopný výkon
+ výdrž


MÍNUS:
- lesklý displej
- vyššia teplota
- niekomu nemusí vyhovovať klávesnica
  a tlačidlá touchpadu 

Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články