Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


RECENZIA: ASUS NEXUS 7 - pozreli sme sa údajne na najlepší tablet na trhu (20.09.2013)

Google v spolupráci so spoločnosťou Asus na trh vrhá svoju vlajkovú loď - tablet, ktorý si má sám pre seba ukradnúť sféru 7-palcových tabletov. A dobre vedia ako na to. Softvérové vyladenie a hardvérová výbava sú prostriedkami, cez ktoré vedie najjednoduchšia cesta k srdciam a peňaženkám zákazníkov. Ale nie je to len o tom. ASUS NEXUS 7 from Google vychádza z tradície prémiových zariadení pod hlavičkou Google, ktoré sa majú stať výkladnými skriňami operačného systému Android.

Nový ASUS NEXUS 7 from Google je nie len inteligentný, ale aj tenší, ľahší a rýchlejší ako jeho predchodcovia. Pri jeho prezentáciách sa často používa slovo oslnivý a nie je tak úplne mimo, aj keď marketing často preháňa. Hovoríme o jednom z najlepšie vyzerajúcich tabletov na trhu. Z balenia vyberáte tenkého a tmavého elegána, ktorý si vás okamžite získa. Celý tablet je ladený do tmavej čiernej a to dokonca až tak, že displej splýva s telom samotného tabletu. A neuveriteľne mu to pristane.

Väčšinou nezvyknem byť taký nadšený z plastových tabletov. Skôr naopak, často ide o negatívum. Nový Nexus je však vyrobený skutočne výborne. Zadný plastový kryt je matný a s na pocit pogumovanou povrchovou úpravou. Dobre sa drží, nekĺže a navyše je pevný a odolný. Ani pri niekoľkodňovom používaní dlhšími ženskými nechtami sa neobjavili škrabance. Trošku horšie je to so zahrievaním. Tablet je výkonný a plast teplo slušne drží. V zime si tak pri čakaní na vlak zohrejete dlane, inak to ale pravdepodobne neoceníte.

Tablet je jednoducho prenosný. Sedem palcov je veľkosť, ktorú v niektorých prípadoch dokážete strčiť aj do zadného vrecka. Hrúbka len 8,65 mm je úžasná, akurát sadne do ruky a neprekáža, nech je už kdekoľvek. Hmotnosť len 290 g hovorí sama za seba. Jednoducho sa prenáša, jednoducho sa drží a aj napriek tomu je odolný a výkonný. Prenosnosti by mala napomáhať aj výdrž batérie, papierovo neznie zle, ako sa nám osvedčila prezradíme neskôr.


Hrany tohto tabletu nie sú ostré, ale oblé a zrezané smerom dozadu. Od displeja je prakticky len kúsok hrany a hneď sa prechádza zaoblením do zadného krytu. Keď tablet pred sebou držíte vertikálne, tak hore na hrane nájdete port pre audio. Dole v strede je microUSB na pripojenie k PC a v strede pod displejom je LED indikujúca stav. Nad displejom v pravej strane je 1,2 MPx webkamera s mikrofónom. V zaoblení na pravej strane sa nachádzajú tlačidlá na zapnutie a ovládanie hlasitosti. Sú vysunuté, takže sa dajú jednoducho nahmatať. Na rovnakej hrane v spodnej časti je slot na SIM kartu s elegantným krytom. Vzadu sa nachádza 5 MPx kamera, logo Nexus a reproduktory hore aj dole, čo je obrovské plus, keďže zvuk dostávate z oboch strán. Akurát si ich zase dokážete zakrývať rukami.ASUS NEXUS 7 from Google beží na operačnom systéme Android 4.3, ktorý sa nelíši od toho, čo dokážete nájsť inde, napríklad v tabletoch od Asusu. Navyše však ponúka šikovné aplikácie Google. Celý systém je intuitívny, ale hlavne rýchly. Potvrdzuje to, že tablet a systém sú spolu veľmi dobe zladené. Reaguje svižne, prechádzanie medzi obrazovkami je rýchle a tak isto rotácia okamžitá.

Fotky z tabletu nie sú nijak zvlášť zázračné, potrebujete ideálne osvetlenie, inak sú plné šumu, ale to je v prípade tabletov vec, s ktorou musíte počítať. Zadná kamera dokáže natáčať Full HD video pri 30 fps. Za zmienku stojí displej. IPS panel, LED podsvietenie a hlavne rozlíšenie až 1920x1200 pixelov, teda obraz je ostrý a dokážete sledovať v pohode Full HD videá. Živé farby a vysoké rozlíšenie zabezpečujú skutočne pekný obraz. Chránený je spevneným sklíčkom Corning Fit Glass. Aj zvuk je kvalitný, oceníte stereo reproduktory. Ak plánujete sledovať filmy na tablete, tak nebudete sklamaní.

Vo výbave tabletu samozrejme nechýba GPS, pripojiť sa môžete prostredníctvom Wi-Fi, ktoré podporuje štandardy b/g/n a nájdete tu aj rozhranie Bluetooth 4.0. Pred konkurenciu tablet dostáva podpora technológie bezdrôtového pripojenia NFC. Môžete tak zariadenia párovať jednoduchým priložením. Tablet navyše podporuje aj bezdrôtové nabíjanie. Nexus 7 obsahuje aj gyroskop, senzor priblíženia, akcelerometer a senzor okolitého osvetlenia, teda dnes bežnú výbavu.

Po stránke hardvérových špecifikácií je na tom ASUS NEXUS 7 from Google ešte o niečo lepšie. Tablet je postavený na čipsete Qualcomm® Snapdragon™ S4 Pro 8064 a poháňa ho štvorjadrový výkonný procesor Krait s frekvenciou 1,50 Ghz, ktorý je stavaný na rýchlosť a výkon, aj keď stále za rozumnú cenu a nízku spotrebu. Dopĺňa ho 400 MHz grafický procesor Adreno 320 a 2 GB RAM. Úložný priestor 16 GB je síce postačujúci, ale bohužiaľ, nie je možné ho rozšíriť o pamäťové karty, čo je dosť na škodu, ak v tablete zvyknete nosiť veľké objemy dát.
Dá sa teda predpokladať, že je nový ASUS NEXUS 7 from Google dostatočne výkonný, aby si poradil aj s náročnejšími aplikáciami, či novými hrami. Čísla na papieri sú však jedna vec a reálne výsledky často iná. Tak sme sa na tablet pozreli pomocou benchmarku AnTuTu, ktorý už z našich stránok určite poznáte. A výsledok ma prekvapil. Dosiahli sme doteraz najvyššie skóre v našich recenziách tabletov – až 20196 bodov, čím tablet prekonal konkurenciu. Podrobnejšie výsledky nájdete v priloženej tabuľke.

Výrobca pri batérii s kapacitou 3950 mAh deklaruje jej výdrž až 9 hodín štandardnej prevádzky, tak sme sa na ňu trošku bližšie pozreli v ďalšom teste. Využili sme ďalší známy a voľne dostupný benchmark – AnTuTu Tester, ktorý umožňuje aj testy batérie. Benchmark tablet zaťažuje celkom obstojne a vyhodnotí vo forme skóre. Dosiahli sme skóre 459 bodov, čo nie je nijak oslnivé, aj keď možno pochopiteľné vzhľadom na kvality tabletu. Konkrétne za dve a pol hodiny záťaže sme sa dostali z 99% batérie na 14%, čo je dosť málo.


ASUS NEXUS 7 from Google kúpite za 249 €. A týmto by sme mohli recenziu pokojne aj zakončiť. Má svoje muchy, ale keď si zoberiete do úvahy, čo všetko vám ponúka a čo s ním dokážete za túto cenu robiť, tak ide o jednu z najlepších ponúk tejto jesene.

ASUS Nexus 7 from Google 2013 si môžete zakúpiť na našom e-shope alebo na vybraných predajniach SHARK.


PLUS:
+ dizajn
+ cena a výkon
+ najnovší Android
+ rozlíšenie
+ NFC

MÍNUS:
- zahrievanie
- nemá slot na pamäťové karty
- výdrž


 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články