Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

Prinášame podrobnejší pohľad na novú grafiku GeForce GTX960 (23.01.2015)

Hi-end modely poslednej rady Nvidie tu máme už nejakú dobu a ak ich aj nemáte vo svojich PC, určite ste už o nich veľa čítali a tak dobre viete, čoho sú GTX970 a GTX980 schopné. Tá prvá ponúka skvelý pomer ceny a výkonu a tá druhá je pravdepodobne najlepšou kartou na trhu. Aj napriek tomu mnohí čakali na niečo iné, čakali práve na dnešok. Na trh sa totiž dostala ďalšia novinka z deviatkového radu.

Nvidia včera totiž oficiálne predstavila a rovno aj uviedla na trh novú grafickú kartu strednej triedy GeForce GTX960. Ňou chcú nadviazať na minulé modely z predchádzajúcich radov, ktoré si získali veľmi slušnú popularitu. Podobne ako v minulosti napríklad GTX760, aj GTX960 má byť ideálnym upgradom. Pri jej kúpe totiž nemusíte vyprázdniť svoje vrecká, je skutočne cenovo dostupná a za túto cenu ponúka slušný výkon, ktorý si s dnešnými hrami hravo poradí, ale je šitý na mieru populárnym titulom ako LoL alebo Starcraft 2. Okrem toho karta ponúka aj ďalšie výhody a potom je to len o tom, ktorý konkrétny model a od ktorého výrobcu si zoberiete. Čo teda v sebe skrýva?


Poďme sa najskôr pozrieť na hrubé čísla. Aj GTX960 je postavená na architektúre Maxwell, o ktorej sme už v minulosti písali. Tá so sebou prináša známe výhody ako je výkon, energetická efektivita a technológie a možnosti. Technológia VXGI zlepšuje dynamiku nasvietenia scény, Dynamic Super Resolution umožní hranie až v 4K rozlíšení, no a nechýbajú ani technológie ako G-Sync na synchronizáciu frekvencie s monitorom a streamovanie na zariadenia Shield.

Parametre
GeForce GTX960 obsahuje 1024 CUDA jadier, 64 texturovacích jednotiek a 32 ROP jednotiek. Tieto čísla sú síce menšie ako napríklad v prípade GTX760, no výkon je samozrejme vyšší. Základná frekvencia je 1126MHz, s boostom karta dosahuje 1178MHz. Karta je osadená 2GB GDDR5 pamäťou s frekvenciou 7GHz na 128-bitovej zbernici. Celkovo obsahuje 2,94 miliardy tranzistorov a je vyrobená 28nm výrobným procesom. Výborná je spotreba karty. Oproti GTX760 výrazne klesla a výrobca udáva TDP len 120W. Bez úprav napätia navyše poskytuje aj slušný priestor pre pretaktovanie, čoho sa určite chytia mnohí výrobcovia.
Prvé testy a prvé výsledky
V testoch sa karta ukazuje veľmi zaujímavo. Cenovo je jej najväčším konkurentom AMD Radeon R9 285 alebo AMD Radeon R9 280. Týmto dvom kartám však novinka od Nvidie konkuruje aj výkonom. Podľa prvých testov, ktoré sa dostali na verejnosť, v rôznych hrách podávajú tieto karty zhruba rovnaké výsledky. Vždy záleží od konkrétneho titulu, no napríklad vo Watch Dogs na Full HD rozlíšení dáva o 8fps viac ako R9 285. Pritom je však menej pažravá.

Ak vás nová Nvidia GeForce GTX960 zaujala, už po nej môžete siahnuť aj v našej ponuke. Napríklad pretaktovaný model od Asusu za výbornú cenu, ktorý navyše ponúka vynikajúce chladenie. Za zabezpečuje nižšie teploty a hlavne tichý chod. Túto kartu nájdete aj v našej novej zostave Shark Thunder I.


 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články