Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

Predstavujeme nové 8-jadrové procesory Intel Extreme s podporou DDR4 (02.09.2014)

V prípade dedikovaných zariadení ako sú napríklad herné konzoly, či aj tablety od Apple je delenie na generácie jasné a jednoduché. Každá ďalšia predstavuje skok oproti tej predchádzajúcej. V prípade PC niečo takéto nenastáva často, nakoľko to prechádza neustálou evolúciou a stále sa postupne vyvíja. Aj preto napríklad odstup dvoch generácií grafických kariet nie je taký výrazný a nižšie triedy v tej novšej sú často len upravené vyššie triedy tej predchádzajúcej. Teraz sa však PC ako platforma skutočne posúva o generáciu ďalej.

Posúva sa ďalej k novým možnostiam, ktoré sa pred touto  platformou otvárajú. Akútne túto zmenu dnes nepotrebujeme, no už v neďalekej budúcnosti naplno prejaví svoj potenciál, ktorý nám odomkne nové dvere. A možno ani nie je prekvapením, že za touto zmenou stojí spoločnosť Intel. Nie úplne, no má v tom prsty.

Veľký skok znamená uvedenie nových, rýchlejších DDR4 pamätí. A keď už sa na trh uvádza nový typ pamätí, mali by prísť aj nové procesory a nové základné dosky, ktoré z ich výhod dokážu ťažiť. Nové pamäte dokážu totiž zrýchliť tok dát do procesora a rovnako aj znížiť spotrebu. Časom tak môžu umožniť aj vyššie takty a podobne. V súčasnosti sa prakticky otvárajú dvere možnostiam, ktoré budeme môcť poriadne využiť už budúci rok.

Na uvedenie nových pamätí Intel reaguje uvedením nových procesorov - Intel Haswell Extreme. Ako už názov napovedá, ide o vylepšená generáciu Haswell, ktorú už všetci veľmi dobre poznáme. Postavené sú na 22nm základe. A najmä, Intel týmito procesormi uvádza svoj prvý mainstreamový osemjadrový (so 16 threadami) procesor pre bežných zákazníkov. Aj keď jeho cena sa pohybuje na úrovni 999 dolárov, v podstate aktuálne kraľuje v benchmarkoch. Najmä čo sa týka multicore rýchlosti.

Týmto procesorom je vlajková loď Intelu – Intel Core i7-5960X.
Predstavenia tohto procesoru sme sa dočkali už na jarnej GDC konferencii a teraz sa konečne dostáva na trh. Procesor pracuje na frekvencii 3GHz, no môžete ho boostnuť až na 3,5GHz. Obsahuje 20MB cache a jeho maximálna spotreba by sa mala pohybovať niekde na úrovni 140W. To je relatívne slušné číslo, avšak je to len o 10W viac ako je to v prípade aktuálneho šesťjadra. Procesor je navyše jednoducho pretaktovateľný a ako nám ukazujú benchmarky, skutočne v benchmarkoch ale aj hrách (napríklad Bioshock Infinite) poskytuje výborný výkon. Čo sa hier týka, mohol by byť krokom bližšie k 4K rozlíšeniu. Viac o produkte.

Na trhu ho sprevádzajú aj dva slabšie a hlavne lacnejšie šesťjadrové modely (12 threadov). Ak si zoberieme do úvahy pomer ceny a výkonu, rozhodne nebudú zlou voľbou. Oba sú taktované vyššie ako vlajková loď Intelu. Výkonnejším z dvojice je Intel Core i7-5930K s frekvenciou 3,5GHz (až 3,7GHz s Turbom), ktorého cena podlieza 600 dolárov.

Slabším je zas Intel Core i7-5820K so základnou frekvenciou 3,3GHz a s Turbom sa dostane až na 3,6GHz. Tento so svojou cenovkou podlieza 400 dolárov.

Túto novú generáciu PC komponentov samozrejme musia sprevádzať aj nové základné dosky. Konkrétne sú to základné dosky s novým chipsetom Intel X99. A kým ponuka procesorov Haswell-E je zatiaľ len veľmi úzka, ponuka základných dosiek s týmto chipsetom zas naopak široká a už teraz si môžete vybrať z niekoľkých modelov u niekoľkých výrobcov, rovno v niekoľkých formátoch. Doskám samozrejme nechýbajú moderné Intel technológie (Intel HD Audio, Intel RST, Intel Smart Response Technology pre bleskový chod...) a podporujú jednoduché pretaktovanie pre procesory Intel Core 4. a dokonca aj 5. generácie. A samozrejme podporujú DDR4 pamäte. Z výhod týchto dosiek tak nakoniec môžu najviac ťažiť hráči, PC nadšenci alebo kreatívni používatelia, ktorí na PC tvoria.

Aj keď aktuálne sú ceny podobných komponentov pre mnohých vysoké, určite už budúci rok budú tieto nové technológie viac rozšírené a bude sa dať vyberať z väčšieho množstva modelov. Výkonnostný nárast s touto novou generáciou komponentov prišiel, ale oveľa zaujímavejší je ich potenciál do budúcnosti.

 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články