Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

Poradíme vám ako si vybrať vhodný notebook do školy a na prácu (26.08.2014)

Byť školákom, študentom, je dnes náročné. Každý deň sa musíte predierať veľkým množstvom problémov a to bez ohľadu na stupeň, ktorý študujete. Na vysokej škole je už dobrý notebook prakticky povinnosťou, bez ktorej máte občas dojem, že by ste sa nevedeli dostať ďalej. Svoje využitie však dokážu nájsť pri štúdiu na strednej škole akéhokoľvek oboru a rozhodne aj menší školáci pri svojich povinnostiach notebook neraz ocenia. A keď si na nich spravia svoje povinnosti, prichádza na rad zábava.

Vybrať však ten správny notebook pre školáka môže byť náročné. Musí toho zvládať veľa, ako po hardvérovej, tak aj po softvérovej stránke. A navyše musí byť aj odolný a spoľahlivý, aby ste mali svoje dáta a dokumenty stále v bezpečí a notebook vydržal aj nie práve šetrné zaobchádzanie. A nesmieme zabúdať ani na cenu ako jeden z kľúčových faktorov. V mnohých prípadoch totiž práce cena rozhoduje. Aké faktory by ste teda mali pri výbere notebooku pre školáka brať do úvahy a na čo by ste nemali zabudnúť?Začneme displejom
Na trhu si môžete vybrať z rôznych veľkostí uhlopriečky a každá má svoje nesporné výhody. Či už sú to malé ultrabooky a netbooky vhodné na prenášanie alebo veľké herné notebooky, na ktorých si užijete každý detail z hry. Zlatou strednou cestou sú však stále klasické 15,6-palcové displeje. Nájdete tu najväčšie množstvo rôznych modelov, takže to pre vás znamená najširšie možnosti výberu. Navyše pri tejto veľkosti obsahujú notebooky plnohodnotnú klávesnicu s veľkým touchpadom a numerickou časťou, čo zaručuje pohodlie hlavne pri práci (Excel, Word a pod.).

Rozlíšenie
Moderné 15-palcové notebooky navyše už nie sú také ťažké ako v minulosti. S hmotnosťou sa už často pohybujú na úrovni 2kg, čo je skutočne jednoduché na prenášanie, takže si notebook môžete so sebou brať do školy a neutrpí tým vaša chrbtica. Často navyše kvôli väčším rozmerom majú kvalitnejší zvuk vďaka lepšiemu rozmiestneniu reproduktorov. A keď už takýto displej, rozhodne by ste sa mohli poobzerať po čo najväčšom rozlíšení. Ideálne je dnes Full HD (1920x1080 pixelov). Vyššie rozlíšenie znamená zreteľnejšie detaily a lepšiu prácu – v Exceli, v grafických programoch a podobne.Procesor
Čo sa týka výberu procesora, dnes je skutočne mnoho možností, ktoré odrážajú rozdielnu finančnú dostupnosť. Každý si tak vyberie to správne a dalo by sa povedať, že nejestvuje krok vedľa. Avšak mali by ste sa obzerať po procesoroch Intel z 4. generácie Haswell. Tieto nové procesory sú efektívnejšie, úspornejšie a výkonnejšie. A pokrývajú celý rad modelov od jednoduchých Celeronov až po populárne Core i3/i5/i7 (tie spoznáte podľa prvého čísla 4, napri. i5-4210 a pod.). Potom je to už len na vás. Na jednoduchšiu prácu stačia aj tie jednoduchšie, ak v škole pracujete s náročnejšími aplikáciami (grafika, strih videa...), rozhodne sa oplatia výkonnejšie. V prípade bežnej práce často nemusíte naháňať ani vysokú frekvenciu, ani veľký počet jadier. To ocenia až náročné aplikácie a hry.


Výhodou týchto nových procesorov taktiež je, že na jednoduchšie a každodenné aplikácie už nepotrebujete dedikovanú grafickú kartu. Sú totiž vybavené výkonnejšími integrovanými riešeniami, ktoré na to bohato postačujú. Príkladom môže byť integrovaná grafika Intel HD4400, ktorá podporuje aj rozhranie DirectX 11.1. A to je len jednou z tých menej výkonných. Tie výkonnejšie sa označujú Iris a zvládnu už aj hry ako Bioshock Infinite a podobne.
Disk
Dnes už akútne nepotrebujete optickú mechaniku. Stále sa zíde, keď si potrebujete niečo zálohovať na DVD, pozeráte filmy z DVD a podobne, no dnes si vystačíte s digitálnou distribúciou v každom ohľade. Miesto navyše tak môže zaplniť ďalší pevný disk, napríklad rýchly SSD disk, ktorý celkový chod systému výrazne zrýchli (odporúčame v prípade starších notebookov). Alebo sa môžete hneď pri kúpe rozhodnúť pre tzv. hybridný SSHD disk. Kombinuje veľkú kapacitu klasického pevného disku a niekoľko GB rýchlej NAND flash, vďaka čomu tiež systém beží bleskovo. Tieto moderné disky cenu nijak zvlášť nenavyšujú, ale rozhodne dobre poslúžia.


Pamäť
Čo sa týka RAM, tam taktiež veľkosť nerobí obrovské rozdiely v cene. No taktiež musíte počítať s dvoma faktormi: ako budete notebook využívať a čo s ním budete robiť v budúcnosti. Dnes vám môže bohato stačiť 4GB. Systém si ukrojí svoj podiel a stále máte dostatok na prácu. Náročnejšie aplikácie a hry však môžu vyžadovať viac. A v budúcnosti budú nároky na RAM už len narastať. Takže s notebookom, ktorý má viac (6GB, 8GB, herne zamerané aj viac) sa zabezpečíte do budúcnosti.


Rozhranie a výdrž
Čo sa rozhraní a portov týka, aj v tomto prípade musíte brať do úvahy vlastné potreby. Kým napríklad väčšie množstvo USB portov nikdy nie je na škodu (ak si chcete k notebooku pripojit myš, USB kľúče, externé disky a ďalšie zariadenia), čítačka odtlačkov prstov nie je pre mnohých nutnosťou, ak si teda nepotrpíte na bezpečnosť. Wifi modul a čítačky pamäťových kariet sú už dnes štandardom. HDMI využijete hlavne pri pripíjaní notebooku na TV a bežnou súčasťou je dnes aj HD webkamera s mikrofónom. Celá HW výbava notebooku však má vplyv na výdrž batérie, takže ak plánujete s notebookom veľa cestovať (vysokoškoláci), nepodceňujte jej kapacitu a pozerajte po modeloch s veľkou výdržou. Ideálnou voľbou sú v tomto prípade Ultrabooky alebo nové zariadenia 2 v 1 ale o týchto zariadeniach si čo to napíšeme nabudúce.


A čo so softvérom?
Základom je operačný systém. Väčšina dnešných notebookov beží na novom Windows 8.1, no ak patríte medzi konzervatívnych, ešte stále si môžete zvoliť aj Windows 7. Mnohé notebooky prichádzajú sú zaujímavou SW ponukou – rôzne ochrany, prehrávače a podobné sú samozrejmosťou. Navyše potešia first party nástroje na správu – napríklad tak môžete jednoducho a rýchlo obnoviť pôvodný obraz systému. A rozhodne by v prípade žiadneho školáka či študenta nemal chýbať kancelársky balík so všetkými potrebnými nástrojmi ako textový editor, tabuľkový procesor, nástroj na správu prezentácií a podobne. Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články