Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

HP 15-r266nc, modrý
399 

 

HP 15-ba027nc
412 

 

NVIDIA ukázala svoju najvýkonnejšiu grafickú kartu GeForce GTX TITAN X (19.03.2015)

Nvidia pokračuje vo svojom pláne, ktorý má pred sebou len jediný cieľ – ovládnuť pozíciu najvýkonnejšej grafickej karty na trhu. Tento „plán“ má jednoduché meno. Stačí ho len letmo zachytiť a okamžite je každému jasné, že v tomto prípade sa nehľadí na cenu, bežnú dostupnosť a ani nič podobné. To všetko je vedľajšie, tu ide len o prestíž z toho, že niekto má prvenstvo na trhu.

Tí znalejší z vás si už určite domysleli, o čom dnes budeme hovoriť. Spoločnosť Nvidia totiž opäť potvrdila pozíciu výkonnostného lídra na trhu jednočipových grafických kariet a to opäť v modelovom rade Titan, ktorý už nejakú dobu rúca jeden výkonnostný rekord za druhým – dočkali sme sa predstavenia Titan X. A prakticky v tomto momente sú asi všetky slová zbytočné, keďže tušíte, čo asi táto karta bude predstavovať. My sme sa však na ňu pozreli bližšie a aj keď viete, že dokonca ani hranie v 4K rozlíšení pre ňu nebude predstavovať problém, jej výkon vám priblížime v reči čísiel.

X v názve pravdepodobne značí slovo „extrémne“ a to túto kartu charakterizuje asi najlepšie. Je to samozrejme extrémny výkon v prvom rade, no tomu zodpovedá aj extrémna cena. Nový Titan X sa totiž bude opäť predávať za $999. Chcel by ju každý hráč, no budú ju mať len niektorí. A práve tí si budú môcť vyskúšať to najlepšie, čo sa v Nvidii aktuálne vyrába. Titan X je totiž vyvinutý tak, aby zo známej 28nm Maxwell architektúry vyťažil absolútne maximum a dohnal ju až na hranicu jej možností. A podľa slov Nvidie to naozaj vyzerá tak, že vyžmýkali všetky kvapky výkonu.

To potvrdzuje aj použité GPU. Ide o GM 200 čip s odomknutým plným potenciálom. Obsahuje až neuveriteľných 8 miliárd transzistorov. Viac ako sme tu mali kedykoľvek v minulosti. Taktiež obsahuje až 3072 CUDA jadier, 192 texturovacích jednotiek a 96 raster jednotiek spolu s  3 MB L2 cache. Karta ponúka až 12GB VRAM (žiadne 10+2) na frekvencii 7GHz na 384-bitovej pamäťovej zbernici. Zaručuje prenosovú rýchlosť až 336.0 GB/s. Čip pracuje na pomerne konzervatívnej frekvencii okolo 1GHz, s boostom sa samozrejme dostanete vyššie. No oveľa zaujímavejšia je informácia, podľa ktorej je karta stále otvorená taktovaniu a už aj niektoré testovacie vzorky pre novinárov sa v pohode dostali na 1400MHz, čo je slušný nárast.
Karta síce ešte nie je oficiálne vonku a ledva sme sa dočkali jej predstavenia, no veľké weby ju už mali k dispozícii aj na testy. A v nich sa ukazuje ten obrovský výkon. Vysoké rozlíšenia zvláda snáď lepšie ako dnešné bežné karty Full HD. Framerate neraz vyletí až po strop, keďže ho nič nebude brzdiť. Avšak aj takýto gigant sa vie zadýchať a to vtedy, keď sa rozhodnete tie najnáročnejšie dnešné hry hrať v najvyšších nastaveniach a 4K rozlíšení. Zadýchať v tomto prípade znamená pád pod 60fps, čo stále nie je až také hrozné. V mnohom po vydaní môžu pomôcť aj ovládače. Nvidia udáva hodnotu TDP na 250W, čo je lepšie ako v prípade Titan Black.

Nvidia GeForce GTX Titan X je v súčasnosti bez debát tou najvýkonnejšou jednočipovou grafickou kartou a nezdá sa, že by ju v blízkej dobe niekto vystriedal na tróne. Nvidia však aj napriek tomu nezaspala na vavrínoch a už teraz pracuje na nových technológiách pre ďalšiu generáciu, ktoré opäť umožnia výkonnostný nárast. Po Maxwelloch totiž bude nasledovať Pascal.
Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články