Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

NVIDIA je späť a predstavuje najvýkonnejšie grafické karty GeForce GTX970 a GTX980 (19.09.2014)

Nová generácia, nová architektúra, bezkonkurenčný výkon. Ak by sme mali stručne charakterizovať to, čo si pre nás nachystala spoločnosť Nvidia, práve toto by boli slovné spojenie, ktoré by padali najčastejšie. Každý reklamný materiál hovorí o najvyspelejších grafických kartách na trhu a vieme, že nemáte pravdepodobne jediný dôvod reklame veriť. Preto vám dnes predstavíme nie len papierové parametre prichádzajúcich NVIDIA grafických kariet, ale aj ich výkon v prvých benchmarkoch, ktoré na verejnosť unikli ešte pred oficiálnym zdvihnutím informačného embarga.

Už čoskoro na trh dorazí nová dvojica grafických kariet NVIDIA GeForce GTX 980 a GTX 970, ktoré predstavujú novú generáciu hardvéru, ktorý je postavený na architektúre s označením Maxwell. Tá tak nepredstavuje len základ toho, čo bude poháňať grafické karty od Nvidie v najbližšej dobe, ale pravdepodobne aj v súčasnosti najlepšiu grafickú architektúru, čo sa týka energetickej efektivity, výkonu a funkcií. Obe ponúknu 4GB VRAM na 256-bit zbernici.

Ako hovorí aj samotná NVIDIA, architektúra Maxwell je inšpirovaná svetlom a sústredí sa práve na prácu s ním. Ako taká ponúka novú funkciu Voxel Global Illumination, vďaka ktorej sa môže v scénach po prvý raz renderovať nepriame svetlo. Rovnako si však poradí aj s ďalšími svetelnými efektmi. Táto technológia urýchľuje dynamické svetelné efekty a mnohé aj náročné scény v hrách vďaka nej vyzerajú oveľa viac realisticky ako kedykoľvek v minulosti.

Nové GeForce GTX karty sú samozrejme stavané na 4K hranie. Disponujú na to výkonom, ale aj rôznymi technológiami. Vďaka tomu všetkému si budete môcť užívať hry v maximálnej možnej kvalite. Dokonca so 4K detailmi aj na 1080p displejoch vďaka Dynamic Super Resolution. Nechýba technológia G-Sync na super rýchlu odozvu zobrazovania, podpora Nvidia Shadowplay, rozšírená podpora VR zariadení (Oculus Rift), či možnosť streamovania na Nvidia Shield. Doplnkové funkcie ponúkajú PCSS pre reálnejšie tiene, HBAO+, TXAA, God Rays, tesseláciú a podobne.


GTX 980 je v súčasnosti najvýkonnejšou kartou, GTX 970 zas najvýkonnejšou vo svojej triede. A aj napriek tomu si k nim nemusíte zaobstarať do záhrady malý jadrovú elektráreň. Maxwell architektúra si aj pri vyššom výkone vďaka zlepšenej efektivite vystačí aj s 500W zdrojom. Architektúra ponúka na 1W až dvojnásobný výkon ako tomu bolo v minulosti.

A všetko toto nám potvrdzujú aj prvé uniknuté benchmarky týchto kariet. GTX 980 ponúka až zhruba o 13-15% vyšší výkon ako R9 290X a GTX 780 Ti z minulej generácie. Dokonca ešte aj GTX 970 je výkonnejšia ako táto dvojica starších kariet, aj keď len o pár percent. Ešte aj pri záťaži si obe karty držia nízke teploty, vďaka čomu otvoria určite priestor aj ďalšiemu pretaktovaniu. Navyše podľa prvých informácií sa zdá, že aj z hľadiska ceny na tom budú obe karty veľmi dobre. Bližšie detaily o benchmarkoch nájdete na WCCF Tech.  Podrobné testy, benchmarky a porovnania nájdete tu. Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články