Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


NVIDIA GeForce GTX Titan Black - beštia medzi grafickými kartami (09.03.2014)

Pred rokom nám spoločnosť Nvidia predstavila "monštrum" – GeForce GTX Titan bola grafická karta, ktorá bola hodná svojho mena. Teraz nastal čas uviesť na trh nástupcu.

Keď sme sa pred rokom dočkali predstavenia GeForce GTX Titan, málokto si túto "beštiu" mohol nie len dovoliť, ale aj predstaviť výkon, ktorý v sebe skrýva. Najsilnejšia jednojadrová karta obsahovala až neuveriteľných 7,1 miliardy tranzistorov a vďaka architektúre, ktorá ju odlišovala od ostatných hi-end kariet na trhu, si vytvorila vlastný trhový mikrosegment – mikrosegment herného dela, ktoré nepotrebujete, ale rozhodne ho vo svojej nadupanej zostave chcete mať.

Nvidia GeForce GTX 780 Ti tento výkon trochu skrotila a taktiež ho priniesla do cenovo dostupnejšieho spektra, no nebolo to práve ono. Na pravého nasledovníka musel slávny Titan čakať až doteraz. Nedávno totiž Nvidia uviedla GeForce GTX Titan Black, ultimátnu verziu karty, ktorá hádže bokom všetky kompromisy prvého Titanu a umožňuje vám naplno využiť jej potenciál a nie len v hrubom výpočtovom výkone, ale aj v náročnom hernom nasadení.Čísla novej grafickej karty sú úchvatné
Z GK110 karta ťaží čo sa len dá, v mnohom je podobná známej GTX 780 Ti. Rovnako ako GTX 780 Ti, aj nový Titan Black obsahuje 2880 stream procesorov, 240 texturovacích jednotiek, či 48 ROP jednotiek. Základná frekvencia Titan Black je o 1,6% vyššia, čo nie je žiaden zázrak, no aj tak je 889 MHz výborné číslo. Kartu viete "boostnuť" až na 980 MHz. Pamäťou sa nijako neobmedzovala, takže GDDR5 kmitá na frekvencii až 7 GHz na 384-bitovej zbernici.

Oproti GeForce GTX 780 Ti obsahuje nový Titan Black až 6 GB VRAM. Karta je vyrobená 28 nm výrobným procesom. Výkon oproti toľko spomínanej GTX 780 Ti narástol z 5 Tflops na 5,1 Tflops. A za toto všetko si karta vypýta aj slušnú spotrebu. Nvidia totiž udáva TDP 250 W, čo je však rovnaké číslo, s akým svojho času prišiel aj pôvodný Titan a rovnakú spotrebu má ako GTX 780, tak aj jej Ti verzia. A ak by vám výkon jednej karty nestačil, v SLI ju môžete zapojiť spolu s ďalšími tromi súrodencami.

Že si aj najnáročnejšie hry zahráte vo Full HD rozlíšení a s ultra nastaveniami, to vám je asi na prvý pohľad jasné. Ako dobre si však zahráte? O pár percent lepšie ako s najväčším konkurentom, ktorým je práve lacnejšia GTX 780 Ti. Všetko závisí od vyladenia ovládačov a aj konkrétnych hier, z Titan Black však dostanete o pár fps viac. Aj v takých náročných hrách, ako je napríklad Battlefield 4, či Crysis 3. Pôvodný Titan preskakuje takmer o 10 fps. Konkurenciu od AMD, Radeon R9 290X, ešte výraznejšie. Podobné výsledky dokazujú aj benchmarky.

Nvidia GeForce GTX Titan Black je beštiou na trhu grafických kariet, ktorá by vedela "trhať asfalt". Ak ju však túžite mať vo svojej zostave, musíte sa pripraviť ešte na jeden šok. Rovnako ako vysoko siaha výkonom, tak hlboko siahne do vašej peňaženky.


Viac o novej GeForce GTX Titan Black na www.shark.sk.


 
 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články