Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

HP 15-r266nc, modrý
399 

 

HP 15-ba027nc
412 

 

Nový čipset Z97 pripravený na 5. generáciu Intel procesorov (13.06.2014)

Intel do sveta vypustil ďalšiu novinku, no tentoraz trošku iného razenia. Novinku, ktorá síce nebude až toľko na očiach, no zato prinesie zaujímavé zmeny. Spoločnosť na trh totiž uviedla novú sériu čipových sád radu 9. Konkrétne môžeme hovoriť o dvojici čipsetov: Z97 a H97, ktoré možno nie sú revolúciou, no určite sú veľmi zaujímavou evolúciou.

Problémom uvádzania nových čipových sád na trh je to, že sa o ne používatelia - až na ojedinelé výnimky tých skúsenejších - príliš nezaujímajú. A pritom ich význam netreba vôbec podceňovať. Výber dobrej čipovej sady môže zvýšiť výkon, ponúknuť výhody v kompatibilite, či dokonca aj ušetriť peniaze v niektorých prípadoch. A to je prípad aj herne zameranej čipovej sady Z97 od Intelu, ktorá sa pomaly objavuje v ponuke významných výrobcov základných dosiek, výrazne hlavne v ponuke spoločnosti Asus, ktorá ponúka celý rad dosiek s týmto čipsetom v rôznych cenových hladinách.Ako sme už skôr naznačili, Z97 je evolúciou staršieho a známeho čipsetu Z87, z ktorého vychádza, stavia na jeho silných stránkach a pridáva navyše niekoľko veľmi zaujímavých noviniek a vychytávok. A skutočne by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že Intel zmenil len číselné označenie a zmeny sú len kozmetické. Podrobnejší pohľad však odhaľuje mnoho zaujímavého.

Spoločných čŕt je mnoho. Z97 používa rovnaký socket – LGA 1150. Nový čipset takiež natívne podporuje SATA 6 Gb/s porty, no niektorí výrobcovia, napríklad Asus, môžu pridať ďalšie s podporou 3rd party radičov. Nemení sa ani podpora RAM (DDR3, 1600MHz), zlepšujú sa možnosti pretaktovania.

Aktuálnu ponuku základových dosiek ASUS s chipsetom Z97 nájdete tu.

Z97 prichádza s podporou MSATA a taktiež s pridaním M.2 podpory. Nie všetky základné dosky však budú obsahovať pridané M.2 porty, čipset však túto rýchlu technológiu (až 10Gb/s) podporuje. M.2 zariadenia sa zapájajú priamo do dosky, technicky s týmto portom môžete použiť aj SATA a PCIe SSD disky. Novinkou je aj dvojica technológií Intel Rapid Storage Technology 13 a Intel Device Protection Technology with Boot Guard. Prvá z nich sa vzťahuje na PCIe zariadenia a pridáva niektoré nové technológie. Druhá zas poslúži aj ako prevencia pred neautorizovaným boot blockom.


Ďalšou výraznou novinkou oproti Z87 je rozšírená podpora. Niektoré základné dosky, ako napríklad Asus Maximus Hero, môžete na trhu teraz nájsť so Z87 aj Z97. Z97 však so sebou prináša nie len podporu Intel procesorov 4. generácie (Haswell), ale aj novú štvrtú generáciu (Haswell Refresh, ktorá obsahuje odomknuté časti Devil's Canyon). Rovnako však tento čipset už teraz podporuje aj piatu generáciu Intel Core procesorov, ktorá na trh ešte len príde a bude nazvaná Broadwell. Aj takýmto štýlom môžete ušetriť a v prípade upgradu tak nemusíte hneď kupovať novú základnú dosku.

A potom už závisí len od konkrétneho výrobcu, čím ďalším sa rozhodne ďalej vybaviť svoje nové základné dosky. V prípade Asusu sa môžete napríklad spoľahnúť na kompatibilitu a overovanie. Dosky sú vynikajúco optimalizované a tak aj vám dávajú do rúk jedinečný nástroj na jednoduchú optimalizáciu celého systému. Ďalej určite oceníte ovládanie digitálneho napájania pomocou technológie ASUS DIGI+ VRM, vylepšené zvukové technológie Crystal Sound a dedikované zvukové karty, možnosť súčasného používania až 3 monitorov alebo pokročilé ovládanie chladenia.Tromi piliermi nových dosiek Asus so Z97 sú nová päťstupňová optimalizácia, interaktívny domáci cloud a herné zameranie dosiek. Päťstupňová optimalizácia predstavuje 5 bodov, v ktorých si môžete prispôsobiť každý aspekt svojho PC vlastným potrebám. V stručnosti čip TPU súvisí s jednoduchým pretaktovaním, čip EPU s úsporou energie, funkcia Fan Xpert 3 s riadením ventilátorov, DIFi+ Power ovláda procesor a pamäte a Turbo App slúži pre boost jednotlivých programov. A všetko toto dokážete s novými Z97 jednoducho ovládať.

Vyššie modely (ako napríklad ROG a iné) budú navyše obsahovať aj niekoľko zaujímavých vlastností. Napríklad lepšiu vodivosť tepla a lepšie pasívne chladenie. Ďalej je tu napríklad funkcia KeyBot, ktorá sa dá aktivovať hardvérovo aj softvérovo a umožní nabootovať PC do predvoleného výkonnostného režimu. Hráči ocenia aj funkcie makro, ktoré im umožnia mapovať herné funkcie na klávesy. Modelový rad TUF je zas typický kvalitnými komponentmi, ventilátorom Dust de-Fan v miestach I/O panelu, protiprachovým krytom, TUF Ice čipom pre monitorovanie teplôt a balíkom Thermal Radar 2 s novými funkciami.

Aktuálnu ponuku základových dosiek ASUS s chipsetom Z97 nájdete tu.

Nové dosky Asus Z97 navyše prinášajú aj vysokú spoľahlivosť. Či už ide o použitie kondenzátorov s extrémne dlhou životnosťou alebo vylepšenú ochranu pred prepätím alebo elektrickými výbojmi, môžete sa na ne vždy spoľahnúť. Vďaka ASUS HomeCloud môžete k svojmu PC pristúpiť aj na diaľku a dosky obsahujú vylepšený systém UEFI BIOS, vďaka ktorému sa v ňom rýchlo zorientujú aj nováčikovia. A najlepšie na nich je, že si vyberie naozaj každý. Od bežných dosiek, cez dosky pre overclockerov až po dosky pre malé a výkonné počítače, ponúka nový čipset Z97 riešenia pre každého.
 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články