Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

Nové procesory Intel® Core™ M prináša presne to, čo moderné notebooky a hybridné zariadenia potrebujú (20.02.2015)

Posúvať výkon vyššie v hernej a hi-end sfére bude čoraz náročnejšie, nakoľko už pomaly začíname narážať na niektoré technologické limity. Určite ste si všimli, že posledné roky výkon procesorov nerástol až takým tempom, ako to bolo v minulosti. Otvárajú sa však dvere v iných oblastiach, kde sa znalosti z tých najvyšších sfér dajú skĺbiť s novými technológiami pre dosiahnutie nových míľnikov. Čoraz častejšie vás na cestách budú môcť sprevádzať nové procesory Intel Core M. Prečo by vás mali zaujímať?

Intel nimi totiž chce presne vystihnúť to, čo potrebujete vo svojich zariadeniach na cestách. V tomto prípade hlavne v prípade rôznych hybridov, či už sú to konvertibilné zariadenia ako napríklad Yoga, či zariadenia 2 v 1, ktoré môžete jednoducho rozdeliť. Môžeme však predpokladať, že bokom nezostanú ani tradičnejšie notebooky. Je to jednoduché. Potrebujete výkon, efektivitu, nízku spotrebu, dlhú výdrž a kompaktné rozmery. To sú piliere, na ktorých vystavali nové Core M procesory.
Nie, že by na tom zvlášť záležalo, ale nové Intel Core M procesory predstavujú obrovskú redukciu rozmerov oproti bežným Haswellom. Sú taktiež menšie ako ich mobilní predchodcovia, čím Intel jasne sleduje nasadenie v ultratenkých zariadeniach, pričom zjednodušenú prácu bude mať aj chladenie. A to všetko výrobcom otvára dvere k tomu, aby sa s veľkosťou zariadení viac pohrali a priniesli krajšie, menšie a ľahšie kúsky.

Nové procesory Intel Core M si energiu len tak usrkávajú. Ich spotreba je úžasných 4,5W, čo je neuveriteľné číslo. A vďaka tomu všetkému dokážu fungovať aj bez aktívneho chladenia. To je skutočne nevídaná energetická efektivita, vďaka ktorej sa pri konkrétnych zariadeniach môžete spoľahnúť na vyššiu výdrž a tým pádom aj životnosť batérie. Navyše môžu výrobcovia do svojich zariadení dať batérie s celkovou nižšou kapacitou, čo opäť umožní znížiť hmotnosť.

Ako je to s výkonom?
Už z prvých benchmarkov je jasné, že Intel Core M nebudú žiadne trhače asfaltu. To však neznamená, že ponúknu slabý výkon. Na pomery spotreby a ďalších parametrov je výkon veľmi dobrý. Je ho dostatok na to, aby vám zabezpečil bezproblémovú produktivitu v kancelárskych aplikáciách, postaral sa o bleskovú úpravu fotiek, prehrávanie multimédií a samozrejme aj browsovanie internetu, či hranie menej náročných hier ako napríklad Counter Strike alebo League of Legends.

Bližšie vám to môžeme ilustrovať na dvojici konkrétnych modelov, ktoré sa radia medzi tie výkonnejšie. Prvým je Intel Core M-5Y70, ktorý má základnú frekvenciu 1,1GHz a Turbo boostom až 2,6GHz. V hrubom výkone je síce slabší, no v 7-Zip benchmarku už dosiahol takmer identické skóre ako Intel Core i5-4200U, pričom ho už aj o máličko predbehol. O grafiku sa stará čip Intel HD Graphics 5300 a tomu sa v grafickom benchmarku 3DMark Cloud Gate skóre výrazne nižšie, ako je tomu u iných procesorov. Tie jednoduchšie herné klasiky však zvládne v slušnom snímkovaní.
Druhým procesorom je ešte výkonnejší Intel Core M-5Y71, ktorého srdce tlčie na frekvencii 1,20 GHz a funkcia Turbo Boost ho vyženie až na 2,90GHz. Oba tieto procesory sú dvojjadrové a výkon slabšieho z nich nám dal tušiť, čoho sa môžeme dočkať v tom silnejšom. V benchmarkoch prekonáva Intel Core i5-2450M na frekvencii 2,50GHz a dosahuje len o niečo slabšie výsledky ako Intel Core i5-3210M.

Intel Core M tak prináša na trh presne to, čo moderné notebooky a hybridné zariadenia potrebujú. Nízku spotrebu, vysokú energetickú hodnotu a možnosť prinášať ešte krajšie, menšie a ľahšie zariadenia.


 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články