Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

HP 15-r266nc, modrý
399 

 

HP 15-ba027nc
412 

 

Nové AMD FX procesory Vishera vstávajú z popola? (08.11.2012)

Pred rokom spoločnosť AMD na trh priniesla procesory postavené na architektúre Bulldozer, ktoré však boli sklamaním aj pre tých najväčších entuziastov. Teraz by radi svoju pošramotenú povesť napravili a tak vydávajú vylepšené konvenčné Piledriver procesory bez integrovaného grafického jadra, ktorými by sa opäť chceli stať konkurencieschopní vedľa procesorov od Intelu založených na Ivy Bridge a Sandy Bridge-E. Nové procesory sa prezentujú pod prezývkou Vishera, FX názvoslovie zostáva takmer totožné s predchádzajúcou generáciou a AMD prináša aj niekoľko vylepšení. Budú však stačiť na to, aby sa AMD pobilo o zákazníkov?
 
Vyššie frekvencie, vyššia efektivita a v neposlednom rade aj vyšší výkon
To sú hlavné zbrane, ktoré v konkurenčnom boji tasí AMD v tejto generácii procesorov. A práve aj vďaka tomu sa podarilo značku AMD posunúť o niečo vyššie na výkonnostnom rebríčku. S touto generáciou procesorov sa AMD spolieha na zaužívanú platformu Am3+, ktorá už má bohatú podporu medzi výrobcami základných dosiek a taktiež aj veľké zastúpenie v rôznych modeloch. Platforma AM3+ by pritom mala poskytovať aj možnosť upgradu na ďalšiu generáciu v budúcnosti.
 
4 nové modely
Prvá vlna nových AMD Piledriver procesorov pozostáva zo štyroch modelov, ktoré by sa mali na trh dostať už v najbližších dňoch a tieto
štyri by neskôr mali doplniť aj ďalšie modely. Vlajkovou loďou je až osemjadrový model FX-8350, ktorý sa frekvenciou dostal ku magickej hranici 4GHz, ktorá síce dnes už nemusí pôsobiť až tak neprekonateľne, no Intel je od nej ešte stále trochu vzdialený. Vďaka funkcii Turbo Core
FX je možné dosiahnuť frekvenciu až 4,2GHz. TDP procesoru je 125W
a disponuje 8MB L2 Cache. Inak je tento model podobný staršiemu Bulldozeru FX-8150. Jeho najbližšou konkurenciou je odomknutý Intel Core i5-3570K.

Zostávajúcu trojicu tvoria osemjadrový FX-8320 3,5GHz a pri použití
Turbo Core FX až 4GHz s 8MB L2 Cache a TDP 125W; ďalej šesťjadrový FX-6300 s frekvenciou 3,5GHZ a pri použití Turbo Core FX až 4,1GHz, disponuje 6MB L2 Cache a TDP v jeho prípade je 95W; posledným je štvorjadrový FX-4300 s frekvenciou 3,8GHz a pri použití Turbo Core FX
až 4GHz, disponuje 4MB L2 Cache a s 95W TDP.
 
 

Pôvodná technológia Turbo Core od AMD taktiež nezožala úspech a navyše trpela vážnymi nedostatkami. Vo verzii 2.0 je AMD vylepšilo a tieto nedostatky odstránilo. Pri použití Turbo Core FX však procesory nebežia na svojej maximálnej frekvencii neustále, ale kmitajú hore a dole medzi dvojicou Turbo frekvencií tak, aby sa procesor vošiel do TDP. Pri nízkej záťaži pracujú tieto procesory hlboko pod TDP.
Nové Piledriver FX procesory sa stavajú po boku nedávno uvedených Trinity APU a spoločne ukazujú, že AMD sa z minulosti poučilo a takpovediac vstáva z popola. Aj v tomto prípade spoločnosť stavila na výborný pomer ceny a výkonu a vychádza jej to. Aj keď tieto procesory nepatria k najvýkonnejším, tak oproti konkurencii vynikajú cenou a práve tá môže často zavážiť.

AMD zapracovalo aj na hernom výkone a tam najsilnejší FX-8350 dokáže obstáť vedľa silnejších Intel Core i5 procesorov, pričom v konverzii videa neraz prekoná aj Core i7. Avšak ani tentoraz sa AMD nevyhlo chybám a v single-thread výkone nové procesory stále zaostávajú, prípadne len mierne prekonávajú svojich predchodcov. Aj napriek tomu však stoja za uváženie a ak AMD bude pokračovať v nastolenom trende učenia sa z chýb, tak v ďalšej generácii by už svoje meno mohli skutočne revitalizovať.

Aktuálna ponuka AMD FX Vishera procesorov


Prehľad výkonu a spotreby


Zdroj: http://www.anandtech.com


 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články