Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najlepší z najlepších - Sapphire TRI-X a ASUS Poseidon (28.02.2014)

Nvidia a AMD sú dve strany jednej mince. Každá z týchto spoločností sa snaží dosiahnuť svoje ciele, byť dominantnou na trhu, či uviesť výkonnostného lídra, ktorý by konkurenciu prekonal. Mincu však majú v rukách zákazníci a oni si vyberajú, po ktorej zo značiek siahnu. Zo súboja medzi značkami GeForce a Radeon nakoniec ťažia oni sami.

A nie je to tak dávno, čo obe spoločnosti vyšli do boja s tým najlepším, čo ich továrne ponúkali. Nemyslíme teraz extrémne kúsky ako Titan, ale regulárne série, ktoré sa na trh dostavujú so železnou pravidelnosťou. V nich aktuálne vedú NVIDIA GeForce GTX 780 na jednej strane barikády a AMD Radeon R9 290 na strane druhej. Dnes sa pozrieme na obe strany a to v konkrétnych modeloch od Asusu, respektíve Sapphire. Musíte sa však pripraviť na to, že obe karty spadajú do vysokého cenového segmentu.


ASUS Poseidon GTX780
vychádza z hernej série Republic of Gamers a skutočne smeruje priamo na hráčov. Karta je postavená na už dobre známej architektúre Kepler. Jadro je taktované na vysokú frekvenciu 954 MHz (s boostom až 1006 MHz), karta je osadená 3 GB GDDR5 pamäte s frekvenciou 6 GHz na 384-bitovej zbernici. Obsahuje 2304 stream procesorov, 194 texturovacích jednotiek a 48 ROP jednotiek. Čísla sú to vynikajúce a karta nezaostáva ani v podpore technológií. Navyše vám môže padnúť vhod aj softvérová výbava Nvidia pre 3D zobrazenie, či jednoduchú správu profilov a ovládačov. Karta samozrejme podporuje aj SLI.

Pozrieť parametre.Výkonom sa samozrejme radí k tomu najlepšiemu a potvrdzujú to aj nezávislé testy. Poradí si s Crysis 3 vo WQXGA rozlíšení (2560 x 1600 pixelov) s Very High nastaveniami priemerne na takmer 40 fps a to je už čo povedať. A na hrateľnú hranicu sa dostanete dokonca aj pri rozlíšení 5760 x 3600 pixelov. Zhruba podobné výsledky karta dosahuje aj v Battlefield 4. A ak sa pozriete na menej náročné hry ako napríklad Bioshock Infinite, tak v týchto rozlíšeniach sa dostanete nad 60 a 40 fps. Vďaka Asus GPU Tweak si navyše môžete s výkonom pomôcť a to veľmi jednoducho.

A nemusíte sa obávať o chladenie. Asus kartu vybavil výkonným systémom hybridného chladenia DirectCU H2O, ktorý využíva kombináciu vzduchových a vodných kanálikov. Ten sa stará o tichšiu prevádzku a hlavne nižšie prevádzkové teploty, čo pre vás zase znamená dlhšiu životnosť karty. Vďaka tomu  kartu v skrinke takmer nepočujete a toto je vec, ktorú oceňujú aj odborníci. Asus výkon karty oproti referenčnej verzii zvýšil o 10-15 % a keď si k tomu pripočítate výbavu a chladenie, cena sa razom nezdá taká vysoká. 
Pozrieť parametre.

Sapphire TRI-X OC R9 290
Ešte tu však máme Sapphire TRI-X OC R9 290, ktorý má do toho čo povedať. Podľa recenzii ide o najlepšie prevedený Radeon R9 290 na trhu a napravuje všetky chyby ostatných modelov. Sapphire kartu nabil tak, aby mohla súperiť práve s najlepšími modelmi GeForce GTX 780. Vyšperkoval komponenty, všetko vyladil a naviac sa zbavil bežného chladiča a pridal tam oveľa lepší. Cenovo je táto karta o niečo prístupnejšia ako konkurencia od Nvidie, takže ako obstojí?Karta je vyrábaná 28 nm technológiou a stojí na architektúre Hawaii XT. Frekvencia jadra karty je 1000 MHz, karta má 4 GB GDDR5 pamäti s frekvenciou 5,2 GHz na 512-bitovej zbernici. K tomu obsahuje 2560 stream procesorov, 160 texturovacích jednotiek a 64 ROP jednotiek. Rovnako ako konkurencia od Nvidie, tak aj táto karta disponuje takzvaným Turbo režimom. Samozrejme nezaostáva ani v podpore funkcií, je vybavená mnohými modernými technológiami vrátane podpory 3D, AMD Eyefinity verzie 2.0. Sapphire referenčný chladič nahradil vlastným systémom chladenia Tri-X systém a ten je podľa odborníkov vynikajúci. Tento vynikajúci chladič navyše aj dobre vyzerá, ak by ste mali skrinku otvorenú, či priehľadnú.

Pozrieť parametre.


Karta svoj výkon neschováva, ba skôr naopak. Síce si za tento výkon vypýta veľa energie, ale odplatí sa vám výsledkami zhruba na úrovni vyššie spomínanej GeForce GTX 780. A potom už len závisí od konkrétnej hry či aplikácie. V Bioshock Infinite dostanete o niekoľko fps menej. V nečakanom oldschool hite Hard Reset dopadnú karty zhruba rovnako. Metro: Last Light a známy benchmark Unigine 4.0 však vypovedajú v prospech karty od AMD a možno ukazujú trošku lepšiu vyváženosť celej karty. Tá sa tak môže smelo postaviť vedľa konkurencie a už je len na vás, ktorá z dvojice je vám sympatickejšia. Obe sú výkonné, vybavené a s vynikajúcim chladením.

Pozrieť parametre.

 


 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články