Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


HASWELL: zhrnutie nových procesorov Intel 4. generácie (08.06.2013)

Intel je na trhu procesorov etablovaný už od začiatkov PC platformy a dodnes je lídrom v tomto segmente. Ich procesory sa používajú v najprepracovanejších herných zostavách, ale nájdete ich aj v iných výkonnostných triedach. Trh sa však mení. Dnes nestačí mať najsilnejší procesor. PC dnes už nie je len o hraní alebo práci. Musí nachádzať kompromisy. Doba je čoraz viac dynamická a dnes si už nevieme predstaviť cestovanie bez notebooku, ktorý si v prípade potreby poradí so všetkým, čo nám napadne. A pritom treba stále myslieť na cenu.

Odpoveďou na všetky tieto faktory je nová rodina procesorov Intelu s kódovým označením Haswell. Vylepšujú doterajšiu architektúru, ponúkajú zvýšený výkon pri nižšej spotrebe energie a k tomu prinášajú aj slušnú porciu vylepšení pre hráčov, fanúšikov multimédií a aj pracantov. Čipy Haswell pred seba postavili len tie najvyššie ciele a očakávajú sa od nich najväčšie veci v tomto biznise za posledné roky. Prečo je tomu tak?

Haswell je evolúciou „Core“ procesorov. Fungujú lepšie, rýchlejšie a efektívnejšie. V sfére desktopov aj notebookov sa jedná už o 4. generáciu týchto procesorov. Vyrábané sú 22nm technológiou, obsahujú 1,4 miliardy tranzistorov na ploche 177mm2 a Intel sľúbil nárast výkonu pri rovnakých frekvenciách až o 15%. Desktopové verzie osadíte na socket LGA1150. Okrem desktopových verzii sa objavia aj verzie pre notebooky, špeciálne pre ultrabooky, All-in-One riešenia a tablety a ďalšie špecifické implementácie.

Aktuálna ponuka Intel procesorov 4. generácie na našom e-shope.


Cesta vylepšení
Vylepšená je efektivita práce so spotrebou energie. Intel sa pripravuje doteraz nepredstaviteľne nízku spotrebu batérií v notebookoch a to sa odrazí vo všetkých sférach. Procesor efektívnejšie pracuje pri menení energetických režimov. Avšak niektoré výkonné nové modely dosiahnu vyššiu spotrebu ako rovnaké v predchádzajúcej generácii. Výkonnostný nárast je však výrazne vyšší ako nárast spotreby.
Vylepšení sa dočkal aj pamäťový radič, ktorý pracuje výborne s vysokými frekvenciami. Výsledkom toho je doteraz nevídane jednoduché taktovanie pamätí. S novými procesormi prechádza Intel na chipsety série 8. Nemôžete počítať so spätnou kompatibilitou, ale potešia vás vylepšenia aj v tejto oblasti. Počet USB 3.0 portov je možné navýšiť na 6. Rovnako aj počet SATA 6Gbps portov sa rozrástol na 6. Zbohom však musíte dať Legacy PCI rozhraniu, s ktorým už Intel nepočíta.

Pretaktovanie procesorov od toho, čo ste mohli stretnúť v procesoroch generácie Sandy Bridge urobilo len malé krôčiky vpred. Ak ste vedeli pracovať so Sandy Bridge, tak sa budete vedieť orientovať aj v tomto prípade. Limity sa nezmenili, takže dosahujete pomerne štandardné rozhrania. V ich vyšších hraniciach sa však musíte uistiť, že používate dobré chladenie kvôli narastajúcim teplotám.

Aktuálna ponuka Intel procesorov 4. generácie na našom e-shope.


Úvodná zostava

V úvode na trhu samozrejme nenájdete všetky modely Haswell procesorov. Aj napriek tomu však bude ponuka hneď v začiatkoch bohatá a pre desktop ponúkne v rade i5 aj i7 viac ako polovicu modelov. Nie je možné sa všetkým týmto modelom venovať, priblížime si však najzaujímavejšie modely, ktoré ilustrujú ako na tom budete, keď sa v prípade kúpy obrátite na nové procesory Intelu.

Z desktopových procesorov zaujme hlavne dvojica Intel Core i7-4770K a Intel Core i5-4670K. Tieto dva modely sa aj stali prvou obeťou testov novej generácie a vedú si v nich viac než dobre. Stručne povedané prekonávajú väčšinu toho, čo sme tu mali doteraz. Či už sa jedná o benchmarky Cinebenchu, PCMarku, alebo aj v hrách. Tabuľky AnandTechu jasne ilustrujú, že na náročné aplikácie a hry je to jasná voľba. Staršie hry aj v maximálnom nastavení a vysokom rozlíšení dostanete do sfér, ktoré ste doteraz bežne nepoznali.
Aktuálna ponuka Intel procesorov 4. generácie na našom e-shope.


V závislosti od jednotlivých testov sa pohybuje aj výkonnostný nárast. V prípade Kraken Javascript Benchmark sa nárast výkonu pohybuje na úrovni 7,8% a ukazuje, že ešte existuje priestor na vylepšenia v tomto type aplikácií. Na druhú stranu v iných aplikáciách je nárast výkonu až na úrovni 26%. Priemerne však s novými procesormi dosiahnete o 17% vyšší výkon ako v Sandy Bridge. Môžeme odhadovať, že podobný nárast výkonu uvidíme aj na notebookoch, kde by ste mali zaostriť na procesory Intel Core i7-4950HQ,  i7-4850HQ,  i7-4750HQ.


Útok na grafiky strednej triedy
Procesor sa stáva čoraz univerzálnejším. Nestačí ponúkať hrubý výkon pre aplikácie, ale musí ponúknuť aj dostatok grafického výkonu pre menej náročné hranie. Výkonný procesor, ktorého súčasťou je obstojný grafický čip je napríklad ideálnym riešením pre notebooky, kde je spotreba energie výrazne nižšia ako v prípade dedikovanej grafickej karty.

Procesory Haswell prichádzajú s vylepšenými grafickými čipmi. Tie sa samozrejme delia do niekoľkých tried a v rôznych procesoroch nájdete rozdielne grafické čipy. Tieto triedy sú: GT3 (Intel HD5000 a Intel Iris 5100), GT3e (Intel Iris Pro 5200) a GT2 (Intel HD4X00). Najzaujímavejším riešením je práve Intel Iris Pro 5200, ktorej sa dočkajú len vybrané procesory. Z notebookových to sú napríklad už uvedené Intel Core i7-4950HQ,  i7-4850HQ,  i7-4750HQ a z desktopových R verzie procesorov, napríklad Intel Core i7-4770R. Niektoré Haswell procesory navyše podporujú až do 128MB integrovanej eDRAM. Tá môže slúžiť ako cache pre CPU a aj GPU a dokáže výkon ešte zvýšiť.


Intel Iris Pro 5200 je priamym útokom na strednú triedu segmentu mobilných grafických kariet.
Samozrejme si vďaka tomu užijete lepší grafický výkon za pomerne málo peňazí aj v desktopových riešeniach, ale sú to hlavne notebooky, kde vás tento čip môže osloviť. Výkonovo sa totiž pohybuje okolo štandardu GeForce GT640m, čo je dnes pomerne populárna notebooková grafická karta. V niektorých hrách ide lepšie, v iných o niečo slabšie. Vďaka tomu aj novšie hry, ako napríklad Metro: Last Light, dokážete spustiť v stredných nastaveniach pri rozlíšení 1366x768 s veľmi slušným frameratom. Výkonovo Intel Iris Pro 5200 prekonáva aj Trinity riešenia od AMD.


V notebooku však najviac oceníte fakt, že integrovaný čip výkonnostne nezaostáva a navyše vyniká nižšou spotrebou. Procesor spolu s grafickým riešením Intel Iris Pro 5200 má totiž nižšiu spotrebu ako samotná dedikovaná grafická karta, v tomto prípade GeForce GT640m.

Veľa muziky za málo peňazí?

Môže tomu tak byť. Haswell ako nová generácia procesorov Intel prichádza na trh s mnohými vylepšeniami, vďaka ktorým dosahuje niekedy až prekvapivý nárast výkonu. a nezostáva len pri tom. Vylepšenia prichádzajú v každej oblasti a zdá sa, že sa jedná o veľmi kvalitné riešenie ako pre desktopy, tak aj pre notebooky. Určite poteší aj zlepšená efektivita, vďaka nej nižšia spotreba. Navyše sa zdá, že Haswell procesory budú používateľov oslovovať aj príjemnou cenou v celej škále od nižšej strednej triedy, cez strednú triedu, až po hi-end. 

Aktuálna ponuka Intel procesorov 4. generácie na našom e-shope.


Zdroj http://www.anandtech.com
Zdroj http://www.anandtech.comNajnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články