Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

AMD prichádza s Kaveri – najdôležitejším APU čipom posledných rokov (08.01.2014)

AMD na tohtoročnej technologickej výstave CES 2014 v Las Vegas zažiarilo. V ostatnej dobe sa spoločnosti darí v konkurenčnom boji s Intelom získavať späť pár percent trhu a to najmä priaznivou cenou. V oblasti výkonu stále ťahá za kratší koniec. A to by v AMD radi zmenili, čomu boli prispôsobené aj prezentácie na výstave. Dočkali sme sa niekoľkých ďalších ohlásení, ale prím hrali nové APU čipy označené Kaveri.

Z menších "vecí" nám predstavili teaser na vlastný herný tablet (čím nasledujú kroky Nvidie s jej Shieldom). Tentoraz sa však zamerali priamo na tabletovú formu, ktorú budú rozširovať periférie. Či už bohato vybavená stanica, alebo herná nadstavba na plnohodnotný zážitok z hrania. Koncept vyzerá zatiaľ nádejne, uvidíme kam ho ďalej dovedú.

Ďalšou novinkou bola technológia dynamickej frekvencie obnovovania obrazu FreeSync, s ktorou chce AMD konkurovať G-Sync od Nvidie. A nakoniec predstavili víziu emulovania Android aplikácií pod Windowsom vo forme natívnych aplikácií, avšak až budúcnosť nám ukáže, nakoľko je toto krok smerom k zákazníkom a či ho uprednostnia pred jednoduchým dualboot riešením od Intelu.


O čipoch AMD Kaveri vieme už dlhšiu dobu a AMD si od nich sľubuje veľa. Dokonca sa o nich hovorí ako o najdôležitejších čipoch tejto spoločnosti za posledné roky. Ide o prvý skutočný update architektúry Bulldozer, odkedy ju spoločnosť pred vyše dvoma rokmi predstavila. Kde Piledriver priniesol vylepšenia, tam Kaveri prichádza so skutočnou zmenou. Dramaticky zlepšuje IPC (podľa AMD až o 20% v niektorých prípadoch), prináša plnú HSA podporu pre lepšie prerozdelenie výpočtov pre CPU a GPU a podporuje zvukovú AMD TrueAudio technológiu.

AMD v podobe Kaveri prináša na trh nový rad procesorov série A a to v celom jej spektre od najjednoduchších po hi-endy, určené pre hry a náročné aplikácie. Fungujú na pätici FM2+ a sú založené na Steamroller mikroarchitektúre. Grafická časť je postavená na revidovanej GCN (grafické jadro novej generácie) architektúre, ktorá sa stará o vyšší výkon a je stavaná na spoluprácu s low-level API Mantle, ktorá je podľa slov AMD v niektorých prípadoch až o 45% rýchlejšia ako DirectX a mohla by po dlhšej dobe znamenať prelom v oblasti prístupu k HW grafického čipu.

Kaveri sú vyrobené 28 nm technológiou a AMD v ich popise spája grafické aj výpočtové jadrá, čím sa dostáva v prípade hi-end čipov až na 12 jadier. Pritom však výpočtovej časti patria 4, zvyšných 8 si berie grafický časť. Podľa konkrétneho modelu sú použité grafické čipy Radeon R5 alebo Radeon R7. Papierovo sa vie výkon čipu vyšplhať až na 856 GFLOPS v prípade najvýkonnejšieho modelu. Ten sa v testoch stavia vedľa Intel Core i5 4670K, ktorému v nich slušne sekunduje a často ho aj prekonáva.


Konkrétne sa v novej sérii A dočkáme šiestich čipov. Vrcholom je štvorjadrový AMD A10-7850K, pričom označenie K na konci značí odomknutý násobič pre ľahšie pretaktovanie. Funguje na frekvencii 3,7 GHz, pri Turbo funkcii až 4,0 GHz, obsahuje 8 grafických jadier R7 a udáva sa pri ňom TDP 95 W. Čip by mal zvládať hry v 1080p rozlíšení a svojho predchodcu v niektorých prípadoch prekonáva až o 91%. Lacnejším a menej výkonným riešením je štvorjadrový A10-7800 s frekvenciou 3,5 GHz, Turbo 3,9 GHz a rovnakou grafickou časťou. Udávané TDP je 65 W.

Strednú triedu reprezentuje štvorjadrový A10-7700K s frekvenciou 3,4 GHz s maximom 3,8 GHz a slabším grafickým čipom, avšak stále z radu R7. AMD udáva TDP 95 W. Ešte nižšie sa nachádza štvorjadro A8-7600 3,1GHz. Ide o posledný z čipov vybavených R7. Po ňom nasledujú už iba low-end s cenou pravdepodobne pod 100 dolárov. A6-7400K je dvojjadro a R5 grafickým jadrom. A4-7300 je najlacnejším z ponuky. Dvojjadrový procesor s frekvenciou 3,4 GHz a R5 grafickou časťou. Pôvodne sme sa mali čipov Kaveri dočkať až vo februári, nakoniec sa však ukázalo, že reálne ich uvidíme už tento mesiac.


Už čoskoro vám prinesieme recenziu prvej PC zostavy SHARK položenej práve na AMD APU Kaveri. Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články