Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

AMD predstavilo svoje dlho očakávane grafické karty. Naruší dominanciu NVIDIE? (17.06.2015)

V noci sa herný svet dočkal jednej historickej chvíle. Vôbec po prvý raz sa na hernej výstave E3 uskutočnila aj konferencia zameraná na PC hranie a keďže jej spoluorganizátorom bolo AMD, práve tu nám odhalili ďalší modelový rad svojich grafických kariet.

AMD možno v konkurenčnom boji s Nvidiou ťahá za kratší koniec, ale rozhodne sa nemieni vzdať a zbrojí do boja. A ťažko by si vybrali lepšiu príležitosť na predstavenie svojich horúcich noviniek ako práve celosvetovo sledovanú hernú výstavu E3 v Los Angeles. Tá je už dlhé roky centrom herného diania v lete, no najmä v oblasti konzol. Teraz sa tam po prvý raz dostalo do popredia PC hranie a to najmä vďaka PC konferencii, pri ktorej príležitosti AMD ukázalo celý rad svojich nových kariet.

A skutočne predstavili celý rad. Od nižšej triedy, cez strednú, až po hi-endy a dvojjadrovú obludu stavanú na čo najvyšší výkon. Všetky sú však vybavené technologickými novinkami a novými možnosťami. Medzi nimi napríklad asynchrónne shadere, ktoré umožnia efektívnejšie využívať výpočtový výkon, taktiež podporujú aj DirectX 12 rozhranie. Framerate Target Control poslúži výborne v hrách, ktoré bežia s vysokým snímkovaním. Virtual Super Resolution zas dokáže renderovať hry vo vyššom rozlíšení ako je rozlíšenie monitora a potom ich prispôsobiť naň, čím je obraz hladký, lepší ako s bežným AA.

Nové karty, hlavne teda herné, sú stavané pre nasadenie v 4K rozlíšení alebo dokonca s VR headsetmi. V hi-endoch sa o to stará moderná technológia pamätí s označením High Bandwidth Memory. Tieto pamäte sú výkonnejšie ako GDDR5 alebo aj DDR4, sú oveľa efektívnejšie a priestorovo menej náročné, takže umožňujú výrazné zmenšenie modulov a tým pádom aj kariet ako takých. Majú rozšírenú pamäťovú priepustnosť a 4096-bit pamäťový interface.

Ponuku nám otvára R7 360 za zhruba 100 dolárov a je to rozmerovo malá karta s 2 GB GDDR5. Frekvencia jadra je 1050MHz, frekvencia pamätí 6,5GHz a je vyrobená 22nm procesom. R7 370 ponúka najvyšší výkon v triede a môže byť vybavená až 4 GB GDDR5, pričom ide taktiež o kompaktnú verziu, no bude dostupná aj vo výkonnejšej X verzii. Strednú triedu nám predstavuje R9 380, pričom očakávame aj výkonnejšiu verziu X. Táto už stojí zhruba 200 dolárov, ponúkne až 4 GB GDDR5 a dokáže potiahnuť až 1440p hranie s FreeSync technológiou.

AMD taktiež zverejnilo ceny jednotlivých modelo, samozrejme zaťiaľ v USD:

AMD Radeon R7 360 - 109 USD AMD ​Radeon R9 390 - 329 USD
AMD ​Radeon R7 370 - 149 USD AMD ​Radeon R9 390X - ​429 USD
AMD ​Radeon R9 380 - 199 USD AMD Radeon R9 Fury X - 649 USD

Teraz to však začína byť zaujímavé. R9 390 a 390X sú cenovo dostupné hi-end s až 8GB pamäťou, ktoré sú postavené na jadrách Hawaii. V ich prípade ide najmä o ponuku čo najlepšieho pomeru ceny a výkonu. Avšak len otvárajú ponuku hi-end kariet. AMD oživilo značku Fury s R9 Fury. Tie sú postavené na architektúre Fiji a jej derivátoch podľa konkrétneho modelu a jeho výkonu. R9 Fury a Fury X ponúknu 4GB HBM, pričom Fury X je vybavená vodným chladením a obsahuje 4096 stream procesorov, 8,9 miliardy tranzistorov a ponúka hrubý výkon 8,6Tflops. Karta je hlavne konkurenciou pre GTX980Ti.

Ani tam to však nekončí a R9 ponúkne ešte dva modely. R9 Nano príde v lete, obsahuje tradičné chladenie, taktiež mieri na veľmi slušný výkon, no to pri neuveriteľne kompaktných rozmeroch karty a taktiež aj nízkej spotrebe. Konkrétne čísla o karte však zatiaľ nemáme, rovnako ako v ostatných prípadoch. R9 Fury X2 je dvojčipová karta a zároveň najvýkonnejšia grafika, aká sa na trhu objaví. Kombinuje v sebe dva Fury X čipy, takže obsahuje 8192 stream procesorov, 128GCN jednotiek, 128 render jednotiek, 512 texture mapping jednotiek a 8GB RAM, samozrejme HBM. Celkový výkon je viac ako 17Tflops, no tomu bude zodpovedať aj cena. Karta sa objaví v priebehu jesene.
 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články