Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

Ako testujeme notebooky a mobilné zariadenia? Ktoré Benchmarky využívame? (09.02.2013)

V uplynulých mesiacoch ste mali možnosť sa na našich stránkach stretnúť aj s recenziami na produkty z nášho obchodu. Tie v mnohých prípadoch nepozostávajú len z opisu jednotlivých produktov, ale aby sme vám ich čo najlepšie priblížili, tak sme sa rozhodli ich podrobiť aj najrôznejším testom. Tie majú preveriť čo sa skrýva v jednotlivých zariadeniach, majú poodhaliť ich výkon, aby sme vám tak uľahčili nakupovanie u nás a pomohli vám s rozhodovaním. Nie každý sa však v tabuľkách s výsledkami dokáže jednoducho orientovať a ak z nich aj vyčíta čísla a z nich si odvodí výsledok, nemusí ešte vedieť na čo sa daný test zameral. Preto sme sa rozhodli aspoň stručne vás zoznámiť so softvérom, ktorý na testovanie používame.

WinRAR
Na začiatku vždy každý notebook či ultrabook preveríme najzákladnejším a aj najjednoduchším testom. Je to integrovaný benchmark archivačného softvéru WinRAR. Tento jednoduchý test si môžete spraviť aj vy doma, softvér je zadarmo a výsledky vám v zjednodušenej forme dajú istú predstavu o výkone vašej zostavy. Tento benchmark zisťuje rýchlosť balenia a rozbaľovania .rar súborov, ktorá závisí od celkového výkonu vášho PC či notebooku. Test by mal bežať aspoň pár minút, aby výsledky neboli rozkolísané. Majitelia viacjadrových procesorov majú možnosť zisťovať hodnotu bez a s Multi-thread optimalizáciou.

 

Unigine Heaven Benchmark
Heaven Benchmark bol prvým DirectX 11 benchmarkom na trhu a ako taký sa teda často využíval na testovanie výkonu grafických kariet, teda je cielený hlavne na zistenie výkonu, aký môže vaša zostava podať v hrách. Aktuálne sa nachádza vo verzii 3.0 a je taktiež voľne dostupný. Okrem rôznych nastavení ponúka aj širokú podporu najnovších a aj najnáročnejších technológií. V reálnom čase vykresľuje graficky náročné scény a zisťuje ako si s nimi vaša zostava poradí. Okrem základnej verzie ponúka aj pokročilú, ktorá ponúka navyše aj záťažové testy, hlásenia a ďalšie možnosti navyše. Dokáže si poradiť aj s testovaním v 3D zobrazení a so zostavami s SLI/Crossfire zapojenými grafickými kartami.

Cinebench
Ďalším zadarmo dostupným benchmarkom, ktorý v našich testoch využívame, je populárny Cinebench spoločnosti Maxon v poslednej verzii 11.5. Výhodou tohto benchmarku je to, že je multiplatformový. Okrem operačných systémov Windows ho tak dokážete spustiť aj na OS X od Apple. Cinebench je založený na oceňovanom programe Cinema 4D, ktorý sa celosvetovo používa na vytváranie 3D objektov a bol použitý pri trikových sekvenciách trhákov ako Kroniky Narnie, či Spider-Man. Dokáže testovať aj viacjadrové procesory a jeho testy pozostávajú z dvoch častí. Prvá časť testuje iba CPU a používa rôzne metódy jeho zaťaženia k dosiahnutiu optimálnych výsledkov. Druhá časť testuje grafickú kartu, avšak oproti Heaven Benchmarku sa nezameriava na výkon v DX11, ale v rozhraní OpenGL.

Catzilla
Z Poľska pochádza novinka medzi benchmarkami – Catzilla. Softvér sa síce ešte stále nachádza v štádiu bety, no už teraz je možné ho používať a skutočne poriadne prevetrá vaše komponenty. Test preverí, či si vaše PC dokáže poradiť s najnovšími hrami a multimédiami v HD. Okrem grafických testov pozostáva aj z testov hernej fyziky. Podporuje Direct X 10 a 11. V základnej verzii, ktorá je voľne dostupná, ponúka iba najnižšie nastavenie zvané Kitty. To je stavané na mieru ultrabookov a netbookov. V ďalších verziách sa sprístupňujú aj rozšírené možnosti nastavenia testu. Jeho výsledkom je číselné skóre, avšak softvér vás hneď aj porovná s ďalšími, čo sa doň zapojili.

PCMark a 3DMark
Najväčšou stálicou medzi benchmarkami je jednoznačne spoločnosť Futuremark, ktorá ma za sebou roky skúseností s vyvíjaním týchto nástrojov. Ich nástroje sa používajú komerčne všade a na ich výsledky sa kladie najväčšia váha. PCMark je ideálnym nástrojom na hĺbkovú analýzu vášho PC a dokonale preverí každý jeho aspekt. V Basic verzii je výsledkom iba jedno číselné skóre, v pokročilých verziách sú však výsledky veľmi detailné. Benchmark sa skladá z niekoľkých sád testov a ponúka niekoľko možností nastavenia. Nájdete tu sady na testovanie procesora, grafickej karty, pamätí a aj pevných diskov v rôznych situáciách.

Pri prehrávaní videa, pri manipulácii s fotkami, pri hraní, no aj pri prezeraní internetu. Komplexnejší test by ste hľadali len ťažko.
3DMark je v oblasti testovania špecifickejší. Jeho posledná verzia je ešte pomerne čerstvá a vonku je len pár dní. Ponúka 3 verzie. Základnú zadarmo, rozšírenú a poriadne mastnú profesionálnu. Je zameraný na čo najlepšie zmeranie výkonu grafickej karty a celkovo výkonu v hrách, či náročných aplikáciách. Na to mu slúži nový viacvláknový engine s podporou DirectX 11. Dokáže si poradiť s testovaním grafického výkonu aj hernej fyziky. Výhodou poslednej verzie je, že okrem PC sa presúva aj na mobilné platformy, takže je ideálnym nástrojom pre mobily a tablety.

AnTuTu Benchmark
AnTuTu sa v našom prehľade nachádza na dosť špecifickom mieste. Jedná sa totiž o benchmark určený len pre mobilné zariadenia s operačným systémom Android. Tieto sú však na rozdiel od telefónov a tabletov Apple výkonnostne veľmi rôznorodé a preto nie je na škodu otestovať zariadenie, aby ste mali prehľad o jeho výkone. Jedná sa o nástroj na pomerne detailné testovanie zariadení vo viacerých aspektoch. Jeho najväčšou výhodou však je, že jeho autor ho pravidelne aktualizuje a je tak takmer vždy aktuálny. Okrem toho je k dispozícii zadarmo, takže ak máte radi testy a porovnávanie s ostatnými, tak ho môžete jednoducho stiahnuť a pustiť sa do testovania.

 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články