Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Tovar iba na predajni nie je možné objednať cez eshop!


Najpredávanejšie produkty

Ako si vybrať správny typ disku (31.05.2016)

Keď sa chystáte na kúpu disku, je základným parametrom pri výbere jeho prevedenie. Každému je jasná a ľahko čitateľná veľkosť (3,5“ alebo 2,5“) aj spôsob pripojenia (SATA alebo SAS). Nemalú úlohu však zohráva správny výber disku podľa jeho určenia – pre aké riešenia je konštruovaný a na aké funkcie je optimalizovaný jeho firmvér. 

A tu sa už menej znalý používateľ môže trochu stratiť. V poslednej dobe sa na trhu objavuje množstvo nových diskových rodín.

Seagate - jeden z najväčších svetových výrobcov diskov – ich má rozdelené nasledovne: Desktop, Desktop SSHD, NAS, Enterprise NAS, Enterprise Capacity, Surveillance, Video, Archive a Mission Critical, alebo Enterprise Perfomance.

Skúsime ich stručne priblížiť a pomôcť Vám pri rozhodovaní, aký disky je vhodný pre Vaše konkrétne riešenie. 

Desktop
Tradičný disk, ktorého hlavnou výhodou je veľká kapacita a prijateľná cena. Bežný disk vhodný pre štandardné domáce a kancelárske počítače.

Desktop SSHD

Hybridný disk (Solid State Hybrid Drives) obsahuje okrem klasických platní aj SSD disk menšej kapacity (8GB – 32GB). Vďaka inteligentnému firmvéru dokáže využiť SSD disk ako vyrovnávaciu pamäť a tak zrýchliť najčastejšie činnosti ako je napríklad štart operačného systému, alebo spúšťanie aplikácií. Tento disk je vhodný pre domáce a herné počítače, pre používateľov, ktorým sa páči rýchlosť SSD diskov, ale potrebujú zároveň väčšiu kapacitu úložného priestoru za nižšiu cenu. Je vhodným kompromisom medzi rýchlymi SSD diskami (menšia kapacita, vyššia cena) a klasickými pevnými diskami (veľká kapacita, nízka cena). 
 

 
NAS
Disk je optimalizovaný pre NAS zariadenia s kapacitou 1 až 8 diskov. Je určený pre 24-hodinovú prevádzku 7 dní v týždni. Workload Rate Limit (WRL) je 180TB/rok. Tento údaj znamená, že môžete každú hodinu celý rok (1 rok = 8760 hodín) zapísať alebo prečítať až 20GB a stále budete v limite záťaže tohto disku. NAS disky sú určené výhradne do NAS zariadení v RAID konfigurácii. Firmvér je optimalizovaný pre NAS (vyvážený pomer medzi čítaním a zápisom).

 


Enterprise NAS
Disk je optimalizovaný pre NAS zariadenia s kapacitou 1 až 16 diskov a pre väčšie zaťaženie. Je určený pre 24-hodinovú prevádzku 7 dní v týždni. Workload Rate Limit (WRL) je 300TB/rok. Tento údaj znamená, že môžete každú hodinu celý rok (1 rok = 8760 hodín) zapísať alebo prečítať až 35GB a stále budete v limite záťaže tohto disku. NAS disky sú určené výhradne do NAS zariadení v RAID konfigurácii. Firmvér je optimalizovaný pre NAS (vyvážený pomer medzi čítaním a zápisom). Záruka na disk je až 5 rokov.


Enterprise Capacity
Disk je optimalizovaný pre servery aj dátové úložiská. Je určený pre 24-hodinovú prevádzku 7 dní v týždni. Workload Rate Limit (WRL) je 550TB/rok. Tento údaj znamená, že môžete každú hodinu celý rok (1 rok = 8760 hodín) zapísať alebo prečítať až 64GB a stále budete v limite záťaže tohto disku. Firmvér je optimalizovaný pre náhodný zápis a čítanie.


Surveillance
Disk je optimalizovaný pre dohľadové (video zaznamenávajúce) zariadenia. Podporuje až 64 kamier zapisujúcich na jeden disk. Je určený pre 24-hodinovú prevádzku 7 dní v týždni. Surveillance disky sú určené výhradne do nahrávacích zariadení. Firmvér je optimalizovaný pre záznam videa (výrazná optimalizácia zápisu).


Video
Disk je optimalizovaný pre streamovanie videa a umožňuje v jednej chvíli streamovať až 16 HD videí. Je určený pre 24-hodinovú prevádzku 7 dní v týždni. Hlavné prednosti disku sú nízka spotreba, tichá prevádzka, neprerušované streamovanie videa, vysoká spoľahlivosť a kapacita. Disk je ideálny pre domáce dohľadové systémy, DVR nahrávače a set-top boxy.


Archive

Disk je optimalizovaný pre cloud úložiská. Je cenovo prístupný a má nízku spotrebu pri veľkej kapacite. Disk je určený pre 24-hodinovú prevádzku 7 dní v týždni. Workload Rate Limit (WRL) je 180TB/rok. Tento údaj znamená, že môžete každú hodinu celý rok (1 rok = 8760 hodín) zapísať alebo prečítať až 20GB a stále budete v limite záťaže tohto disku. Disk používa technológiu Shingled Magnetic Recording (SMR), ktorá umožňuje úsporné a efektívne ukladanie dát.


Mission Critical / Enterprise Performance
Disk je optimalizovaný pre datacentrá, čiže pre aplikácie vyžadujúce vysokú kapacitu, výkon a mimoriadnu spoľahlivosť. Disky sa dodávajú v prevedení 12 Gb/s SAS a v rýchlostiach otáčania 10K a 15K. Voliteľne môžu disky obsahovať funkcie SED, FIPS a TurboBoost. 


SED (Self-encrypting Drive) je funkcia umožňujúca prísnejšiu kontrolu prístupu na disk použitím kryptovania, rýchle zmazanie disku v prípade potreby a takisto chráni dáta na disku v prípade vyradenia/straty/odcudzenia. 


FIPS štandard (Federal Information Processing Standards) konkrétne jeho verzia 140-2 zabezpečuje, že disk spĺňa prísne požiadavky na bezpečný návrh a implementáciu vstavaného kryptografického modulu. 


TurboBoost je akcelerovaná vyrovnávacia pamäť zvyšujúca až 20-násobne výkon oproti základným modelom diskov čo umožňuje diskom dokončiť transakcie rýchlejšie.


Dobrá rada na záver

Vaše PC, NAS, DVR či server budú najlepšie pracovať a podajú najlepší výkon len so správnym diskom, ktorý je pre nich určený. 

Ak potrebujete šetriť, robte tak na správnom mieste. Vaše dáta majú určite vyššiu hodnotu ako ušetrené eurá, pri kúpe síce lacnejšieho disku, ale nevhodného pre Vaše riešenie. 

 

 Najnovšie články a recenzie Zobraziť všetky články